Image
28.3.2018 0 Comments

Ako funguje štandard USB Power Delivery

Rýchle nabíjanie je pohodlný spôsob, ako udržať váš smartfón v činnosti po celý deň. Existuje však niekoľko rozličných technológií – Qualcomm ponúka Quick Charge, OPPO a OnePlus rôzne varianty VOOC, MediaTek má Pump Express. A zoznam by mohol pokračovať. No a je tu aj USB Power Delivery, navrhnutý tak, aby bol univerzálnym štandardom nabíjania pre široké spektrum zariadení, a to nielen smartfónov, cez USB.

Ak sa chcete o tomto čoraz bežnejšom štandarde dozvedieť viac, ponúkame vám niektoré fakty.

Prv než sa pozrieme na špecifikáciu Power Delivery, treba vyriešiť istý zmätok so  štandardom USB Type-C. Napriek tomu, že telefóny s USB Power Delivery majú port typu USB Type-C, tieto dva nie sú rovnaké, pokiaľ ide o nabíjaciu energiu.

Ak začneme zdola, zariadenia s USB 2.0 poskytujú minimálne 500 mA pri 5 voltoch, pri USB 3.1 sa táto hodnota zvýši na 900 mAh. Porty USB Type-C môžu byť konfigurované na režimy rýchleho nabíjania na 1,5 alebo 3,0 A na dodávanie väčšieho množstva energie, keď sú pripojené k inému zariadeniu alebo nabíjačke s USB Type-C.

USB Power Delivery je samostatná špecifikácia, ktorá môže fungovať cez porty a káble USB 2.0 a 3.0, ale stále potrebujete aj port USB Type-C pre komunikačné piny používané štandardom.

Je povinnosťou výrobcov podporovať USB Power Delivery ako doplnok základného režimu nabíjania. To znamená, že zariadenie aj nabíjačka musia byť kompatibilné so špecifikáciou, aby sa dosiahla maximálna rýchlosť nabíjania, tak ako to je pri technológiách Quick Charge, Pump Express a pod.

Jeden z hlavných motívov, ktorý stojí za vývojom USB Power Delivery, je snaha vytvoriť jeden nabíjací štandard, ktorý by mohli používať všetky zariadenia USB. Cieľom je znížiť množstvo elektroodpadu odstránením potreby rôznych nabíjačiek pre rozličné produkty.

Bez ohľadu na číslo verzie špecifikácia vyhovuje oveľa vyšším energetickým ratingom ako typické modely nabíjania normované pre inteligentné telefóny, pretože je určená na napájanie pevných diskov, tlačiarní a displejov, ako aj väčších prenosných elektronických zariadení, ako sú notebooky.

Možnosti špecifikácie siahajú do 100 W, ale väčšina smartfónov bude používať režimy 10 až 18 wattov. Využitie režimov najvyššej spotreby vyžaduje aj špeciálne dimenzované káble USB (maximum štandardných káblov je na úrovni 7,5 W). Na porovnanie, Qualcomm Quick Charge podporuje až 36 W, VOOC 20 W a väčšina ďalších technológií buď 15, alebo 18 W.

Okrem rýchlejšieho nabíjania umožňuje tento štandard USB aj dodávanie energie z hostiteľských a periférnych zariadení. Môžete napríklad použiť svoj telefón na napájanie pevného disku cez ten istý port, ktorý používate na nabíjanie.

Na zistenie toho, koľko energie sa má prenášať na akékoľvek zariadenie, zdrojové a hostiteľské zariadenia musia byť schopné komunikovať o svojich požiadavkách. To sa uskutočňuje odoslaním malých dátových paketov medzi hostiteľom a zdrojom cez komunikačné linky USB (CC).

USB Power Delivery 2.0 prinieslo niekoľko zmien v spôsobe, ako sa zaobchádza s výkonovými charakteristikami zariadení, takže štandard je flexibilnejší. Pravidlá zavedené Power Delivery 3.0 začali rozlišovať štyri cieľové kategórie: 7,5 W, > 15 W, > 27 W a > 45 W. Každá z nich ponúka množstvo konfigurácií napätia a prúdu.

Zdroje dodávajúce viac ako 15 wattov ponúkajú napätie 5 a 9 voltov, napájacie zdroje s výkonom viac ako 27 wattov ponúkajú 5, 9 a 15 voltov a napájacie zdroje väčšie ako 45 wattov ponúkajú 5, 9, 15 a 20 voltov. Maximálny príkon 100 W je dosiahnutý pri 20 V a 5 A, všetky ostatné režimy končia pri 3 A.

V tabuľke môžete vidieť, ako sa prioritizujú rôzne možné štandardy nabíjania USB

Napríklad smartfón vyžadujúci napájanie 10 W by sa mohol so zdrojom dohodnúť na 5 V a 2 A. Notebook, ktorý potrebuje 30 W energie, môže požadovať od nabíjačky 15 V a 2 A.

Ak dve zariadenia nedokážu komunikovať o príslušných pravidlách napájania, USB Power Delivery predvolí ďalšiu vhodnú možnosť napájania podporovanú príslušným protokolom USB, aby sa zabránilo poškodeniu.

USB Power Delivery je užitočná špecifikácia, ktorá umožňuje bezproblémové zdieľanie nabíjačiek širokou škálou zariadení. Je to vítaná zmena vo svete, kde každý nový smartfón prichádza s novou nabíjačkou. Používatelia však môžu využiť túto výhodu až vtedy, keď budú vlastniť niekoľko zariadení vybavených rozhraním USB Power Delivery. Zatiaľ je to však skôr bonusový luxus než veľký posun v možnostiach nabíjania.

Smartfóny nebudú využívať vysokoenergetické režimy nabíjania a ich nabíjanie zatiaľ nie je rýchlejšie než pri iných nabíjacích štandardoch.

Na druhej strane táto špecifikácia zvyšuje zložitosť usporiadania obvodov USB a náklady na vývoj, pritom port USB Type-C s podporou 15 W je sám osebe dostatočný na nabitie typickej batérie smartfónu v priebehu 30 minút. Pravda, podpora univerzálneho rýchleho nabíjania cez USB je pekná predstava do budúcnosti.

Zdroj: androidauthority.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Svetové ekonomické fórum: 3 technológie, ktoré ovplyvnia kybernetickú bezpečnosť v ďalšom desaťročí

18.07.2019 00:00

Podľa správy Svetového ekonomického fóra s názvom Global Risks Report 2019 sa za posledné desaťročie kybernetická kriminalita stala jedným z najvýznamnejších strategických rizík, ktorým dnes čelí svet ...

Technológie 7

Windows 10 bude mať možnosť prihlásenia sa bez hesla

15.07.2019 11:00

Microsoft v týchto dňoch pridal do testovacej verzie 20H1 zostavenia 18936 Windows 10 pre testujúcich vo Fast Ringu nové funkcie. Ide o možnosť Make your device passwordless, ktorá umožní prihlásiť sa ...

Technológie

Dizajn Samsung Galaxy Note 10 potvrdený snímkami uniknutými od FCC

15.07.2019 12:00

O smartfóne Samsung Galaxy Note 10 sa objavilo už množstvo významných únikov vrátane fotografií, pričom niektoré z nich vyzerali veľmi presvedčivo. Ukazovali telefón spolu so stylusom v plnej kráse. ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá