Image
24.1.2019 5 Comments

Ako funguje čínsky systém hodnotenia spoločenského kreditu? A čo hrozí občanom s nízkym skóre?

Väčšina z vás už zrejme počula o skóre finančného kreditu, ktoré hodnotí vašu finančnú dôveryhodnosť. Jeho zámerom je poskytnúť veriteľovi informácie o riziku a o tom, s akou pravdepodobnosťou budete splácať svoje finančné záväzky. V súčasnosti sa v Číne za pomoci high-tech nástrojov a big data zavádza hodnotenie spoločenského kreditu, ktoré však hodnotí vašu dôveryhodnosť ďaleko za hranicou skóre finančného kreditu. Pozrime sa teraz bližšie na tento čínsky systém.

Ako sa určuje skóre spoločenského kreditu?
Čínska vláda a súkromné spoločnosti zhromažďujú obrovské množstvo údajov napr. o finančných prostriedkoch jednotlivcov, ich činnosti v oblasti sociálnych sietí, histórii úverov, zdravotných záznamoch, online nákupoch, platení daní, právnych záležitostiach a osobách, s ktorými sa stýkajú. Slúžia na to záznamy z 200 miliónov bezpečnostných kamier v krajine a softvér na rozpoznávanie tvárí. Pri určovaní dôveryhodnosti firiem a jednotlivcov sa berú do úvahy údaje o nedodržaní zákonom ustanovených spoločenských a ekonomických záväzkov, ako aj zmluvných záväzkov. Skóre môže priaznivo ovplyvniť napr. dobročinnosť, dary na charitu a negatívne napríklad pokuta za prekročenú rýchlosť.

Tento systém bol v roku 2010 spustený ako pilotný program, ale oficiálne sa výstavba celoštátneho systému na hodnotenie spoločenského kreditu začala v roku 2014. Podľa vládneho dokumentu bude systém pre všetkých 1,4 mld. občanov krajiny verejne k dispozícii do roku 2020. V tom čase bude pre každého čínskeho občana dostupný prehľadávateľný súbor, ktorý združuje všetky údaje zhromaždené verejnými a súkromnými spoločnosťami na sledovanie ich spoločenskej dôveryhodnosti.

Ako sa bude skóre spoločenského kreditu používať?
Cieľom je dosiahnuť väčšiu transparentnosť, pokiaľ ide o firmy i jednotlivcov porušujúcich zákon a nedodržiavajúcich oficiálne povinnosti, a zlepšiť riadenie a trhovú disciplínu. Napriek tomu, že systém je stále vo vývoji, v súčasnosti zasahuje mnohými spôsobmi do života občanov, podnikov a vládnych úradníkov.

Vo všeobecnosti platí, že vyššie ohodnotenie spoločenského kreditu prináša ľuďom rôzne výhody. Môže ísť napríklad o zľavy na poplatkoch za energie či lepšiu viditeľnosť webovej stránky, ale aj lepšie možnosti cestovania. V súčasnosti sa experimentuje aj so zapojením nemocníc do skóre spoločenského kreditu. Skóre nad 650 umožňuje jednotlivcovi v jednej nemocnici navštíviť lekára bez poplatkov.

Naopak, ľudia s nižším hodnotením môžu mať obmedzené možnosti kúpy vysokokvalitných produktov alebo domu. Možno im zakázať aj kúpu letenky či prenájom bytu. Dá sa rátať aj s tým, že im bude zablokovaný prístup na zoznamovacie stránky a nebudú môcť zapísať svoje deti do školy podľa vlastného výberu.

Činnosti, ktoré ovplyvňujú hodnotenie spoločenského kreditu
Hodnotenie spoločenského kreditu sa môže zvýšiť alebo znížiť na základe činnosti jednotlivca. Nákupom plienok môže vaše skóre narásť, pretože systém predpokladá, že sa zodpovedne staráte o dieťa, naopak, nákup alkoholu skóre zrazí dole. Ste hráčom videohier? Vaše hodnotenie sa zlepší, ak v hrách nebudete podvádzať. No ak budete hrať viac ako 10 hodín denne, váš rating bude pravdepodobne nižší ako u toho, kto nakupuje plienky.

Prijatie systému spoločenského kreditu v Číne
V súčasnosti má väčšina čínskych občanov kladný postoj k zavedeným systémom hodnotenia spoločenského kreditu. Prieskumy ukazujú, že 80 % respondentov buď do istej miery, alebo veľmi schvaľuje tieto systémy. Chápu to ako efektívnejší a účinnejší spôsob podpory dobrého správania a ochrany pred podvodmi a nekalým podnikaním. Možno očakávať, že občania, ktorí profitujú z vyššieho hodnotenia, budú vnímať systém priaznivejšie. Čínski občania si boli vždy vedomí toho, že vláda vie o nich veľa, takže digitalizácia získavania týchto informácií im až tak neprekáža, ako by to vnímali Američania či Európania.

Vplyv systému za hranicami Číny
Nový výskum sa zaoberal dôsledkami čínskeho systému spoločenského kreditu za hranicami štátu. Všetky spoločnosti s čínskou obchodnou licenciou, ktorá sa požaduje pre všetky firmy pôsobiace v Číne, boli zahrnuté do systému na začiatku roka 2018. To zrejme ovplyvňuje správanie zahraničných podnikov. V jednom prípade čínske úrady požiadali americké a austrálske letecké spoločnosti, aby používali terminológiu preferovanú Pekingom, ak sa zmieňujú o Taiwane a Hongkongu.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle

Inteligentný reproduktor môže sledovať dýchanie dieťaťa a upozorniť na zastavenia srdca počas spánku

17.10.2019 00:20

Funkcia bieleho šumu inteligentného reproduktora by sa mohla použiť ako bezkontaktný spôsob na sledovanie pohybov rúk a nôh, dýchania a plaču dieťaťa. Inovatívny systém využíva biely šum na detekciu ...

Lifestyle

Číňania si budú musieť nechať naskenovať tvár, aby získali prístup na internet

15.10.2019 00:05

Od 1. decembra budú musieť čínski občania umožniť telekomunikačným operátorom naskenovať ich tváre pri registrácii na prístup na internet alebo na získanie nového telefónneho čísla. Nové pravidlo ozn ...

Lifestyle

Udržať si v práci pozornosť je stále náročnejšie. Toto sú odporúčania, ako sa s tým vyrovnať

11.10.2019 00:05

Asi to poznáte. Prídete ráno do práce, zapnete počítač a zrazu sa to na vás vyvalí: najnovší tweet, o ktorom každý hovorí, príspevky na Facebooku, virálne video na YouTube, SMS od člena rodiny. Až sa ...

5 Comments

 1. presne tak reakcia na: Ako funguje čínsky systém hodnotenia spoločenského kreditu? A čo hrozí občanom s nízkym skóre?
  29.1.2019 12:01
  Deje sa to vsade, kto je na to lepsie ten co vie ze sa to v jeho krajine deje alebo ten ktoremu klamu ze sa deje a mysli si ze ake je to super, pripomina mi to scenar z filmu Matrix
  Reagovať
 2. Tak toto je koniec - Orwell, BlackMirror a teraz Čína... reakcia na: Ako funguje čínsky systém hodnotenia spoločenského kreditu? A čo hrozí občanom s nízkym skóre?
  24.1.2019 18:01
  Problém však je, že teraz to je (v Číne) naozaj! :O :O Ako zdá sa mi to, alebo to je len zlý sen, ktorý sa stáva skutočnosťou??!
  Reagovať
 3. 80%+ reakcia na: Ako funguje čínsky systém hodnotenia spoločenského kreditu? A čo hrozí občanom s nízkym skóre?
  24.1.2019 14:01
  tipujem, že u nás v socializme by sa vyslovilo "za systém" určite viac respondentov, ako tých čínskych 80%... Ale vieme aj to, čo si o degenerovanej verzii socializmu mysleli ľudia v skutočnosti, aj ako to celé dopadlo. Sociálny kredit je len inovácia ovládania občianskej masy schovaná za pekné myšlienky - čiže len nová maska TOTALITY.
  Reagovať
  • RE: 80%+ reakcia na: 80%+
   24.1.2019 21:01
   a súčasný západno/kapitalistický systém je zásadne odlišný? V US majú kreditné skore, v EU finančné inštitúcie zdieľajú fináčnú hystóriu svojich klientov, hotovosť nad 5 000/15 000 nie je možné legálne použiť...
   Keď človek začne vytŕčať (pozitívne alebo negatívne) je hneď v hľadáčiku nejakej služby alebo systému.
   Len to proste nehovoríme tak nahlas ako v Číne a kontúry systému sú menej viditeľné
   Reagovať
   • RE: RE: 80%+ reakcia na: RE: 80%+
    30.1.2019 10:01
    Fuha, porovnavat kreditne skore v jednotlivych bankach z komplexnym systemom, ktory prakticky sleduje vsetko co robis a ktory ovlada jedina vladnuca komunisticka strana mi pride dots neprimerane. Predpokladam, ze ten ktory nebude mat ten "spravny nazor" aky bude mat vladnuca strana, bude mat ovela nizsie skore a kludne moze byt z hry navzdy vyluceny ;) Toto by ani sam Orwell nevymyslel!
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019