Ako fungovať so smartfónom Huawei bez služieb Google

0

Nové smartfóny Huawei označené AG ­(Application Gallery) síce majú najnovší Android, v súčasnosti je to verzia 10, ale nemôžu využívať služby Google ani aplikačný obchod Google Play. Dôvodom sú reštrikcie, ktoré musia dodržiavať americké firmy. Na Android sa nevzťahujú, pretože napriek tomu, že túto platformu spravuje spoločnosť Google, je to open source projekt. Služby a aplikácie Google a takisto Google Play sú však proprietárne produkty tejto spoločnosti. V Huawei preto vytvorili vlastný aplikačný obchod AppGallery a predpokladá sa, že používatelia nových smartfónov tejto značky si budú aplikácie primárne inštalovať z tohto oficiálneho zdroja. Napriek tomu, že ponuka kvalitných aplikácií sa neustále rozširuje, pravdepodobne v AppGallery nenájdete všetky aplikácie, ktoré ste boli zvyknutí používať.

Nie je to však až taký hendikep, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad, teda aspoň spočiatku. V konečnom dôsledku sa mi na Huawei P40 Pro podarilo nainštalovať všetky aplikácie, ktoré som mal na smartfóne inej značky, ktorý som používal predtým. K dispozícii máte totiž ešte ďalšie tri možnosti: prenos aplikácií z pôvodného smartfónu, inštaláciu z oficiálnych stránok vývojárov a inštaláciu z rôznych neoficiálnych zdrojov či aplikačných obchodov tretích strán.

Prenos aplikácií z pôvodného smartfónu

Pomocou aplikácie Huawei Phone Clone môžete pri konfigurácii nového alebo do výrobného nastavenia resetovaného smartfónu Huawei preniesť z dosiaľ používaného smartfónu ľubovoľnej značky nielen údaje a multimediálne súbory, ale aj väčšinu aplikácií. Niektoré z nich však môžu vyžadovať služby Google a potom môžu nastať dve situácie. Niektoré aplikácie, napríklad Mapy Google, vás po spustení síce upozornia, že na fungovanie potrebujú služby Google, ale väčšina funkcií vrátane navigácie bude normálne fungovať. Iné aplikácie fungovať nebudú. Tvorcovia aplikácie Phone Clone určite dôkladne otestovali, ktoré aplikácie budú bez problémov fungovať (a teda sa môžu preniesť) a ktoré aplikácie nemá zmysel prenášať, pretože by bez služieb Google nefungovali. Keďže som nevedel, ako to bude fungovať s aplikáciami na správu agendy, teda kalendára a kontaktov, ktoré mám uložené v cloudových službách konta Microsoft, prv ako som spustil prenos aplikácií z predtým používaného smart­fónu, nainštaloval som doň z Google Play aplikáciu Outlook pre Android od Microsoftu napriek tomu, že som túto aplikáciu na pôvodnom smartfóne nepoužíval. Outlook som nainštaloval len preto, aby sa aplikácia preniesla na nový Huawei P40 Pro. Keby sa nepodarilo nakonfigurovať synchronizáciu kalendára a kontaktov v aplikáciách od Huawei, ktoré sú predinštalované v rámci používateľskej nadstavby, využíval by som Outlook. Napokon to potrebné nebolo, aplikácie sa mi podarilo pripojiť na cloudové služby Microsoftu.

Bez problémov sa preniesli aplikácie ako ­Instagram, Messenger, WhatsApp, Outlook a tak­isto aplikácie služieb na streamovanie hudby a videa. Pomocou Phone Clone sa mi preniesli aj aplikácie VÚB banky a Tatra banky. V jednej z nich mám osobný účet a v druhej účet, ktorý využívam na internetové nákupy a testovanie. Aplikácie aj fungovali s výnimkou Viamo od Tatra banky, ale tú som nepoužíval. Pri prehliadaní Huawei AppGallery som zistil, že v tomto oficiálnom aplikačnom obchode je už aplikácia VÚB banky, a tak som odstránil aplikáciu prenesenú cez Phone Clone a nainštaloval „oficiálnu“ aplikáciu. Bankové aplikácie pracovali bez problémov vrátane platby mobilom cez NFC. Samozrejme, nefungovali platby cez Google Pay, pretože to je služba Google

Inštalácia zo stránok vývojárov

Ďalšia oficiálna, a teda aj bezpečná možnosť je nainštalovať si aplikácie pre Android zo stránok ich vývojárov. Typický príklad je aplikácia Facebook. Sprostredkovane sa k nej dostanete cez odkaz v Huawei AppGallery. Samotná aplikácia Facebook tam nie je, no keď si dáte vyhľadávať názov tejto sociálnej siete, zobrazí sa vám odkaz priamo na webovú stránku spoločnosti Facebook, odkiaľ si môžete aplikáciu stiahnuť a nainštalovať. Pri inštalácii musíte potvrdiť, že aplikácia pochádza z bezpečného zdroja, čo v tomto prípade nie je problém, pretože je stiahnutá z oficiálnej stránky spoločnosti, ktorá ju vyvíja a prevádzkuje.

Ďalšie možnosti

Tretia možnosť je stiahnuť si inštalačné balíky z neoficiálnych zdrojov. Treba však upozorniť, že ide o najriskantnejší variant. V oficiálnych aplikačných obchodoch sa aplikácie pred zverejnením kontrolujú, či neobsahujú škodlivý kód, priveľa reklamy a ďalšie atribúty, ktoré by mohli používateľovi spôsobiť problémy. Na vyhľadávanie aplikácií z neoficiálnych zdrojov sa mi osvedčila aplikácia MoreApps, ktorá vyhľadáva v zdrojoch aplikácií typu APKPure. Táto aplikácia zároveň ponúka aj ďalší benefit. Poskytne vám nielen možnosť stiahnuť aplikáciu, ktorú zatiaľ nemôžete získať z oficiálneho zdroja, zo stránok a aplikačných obchodov tretích strán, ale aj aplikácie, ktoré by vami požadovanú aplikáciu vedeli plnohodnotne alebo takmer plnohodnotne nahradiť. Typický príklad sú aplikácie na prehrávanie videí zo služby ­YouTube. Ponúkané aplikácie sú v tomto prípade takmer plnohodnotnou náhradou aplikácie od Googlu. V prípade YouTube takmer znamená, že vo väčšine aplikácií môžete prehrávať videá. Na správu svojho účtu vrátane nahratia videa môžete použiť webový prehliadač. Samozrejme, veľa závisí aj od toho, aké aplikácie na daný účel preferujete. Napríklad na navigáciu v aute používam aplikáciu Here, ktorá sa do P40 Pro preniesla z predtým používaného smartfónu a plnohodnotne funguje vrátane možnosti sťahovania aktualizovaných máp. Pokiaľ aplikácia MoreApps zistí, že máte v smartfóne nainštalovanú aplikáciu, ktorú pozná, bude k nej posielať aj push notifikácie o dostupnosti aktualizácií, takže nemusíte pravidelne manuálne kontrolovať dostupnosť nových verzií.

Synchronizácia s cloudovými službami

Na správu agendy využívam služby v rámci rodinného predplatného Office 365. Služby ­Google na tento účel nevyužívam z jednoduchého dôvodu – lebo sú zadarmo. A keď je niečo pre mňa zadarmo, produktom, s ktorým sa obchoduje, som ja. Napríklad som si do kalendára poznačil, že mám vrátiť požičaný objektív, a minimálne týždeň sa mi potom všade zobrazovali reklamy na objektívy. Pri synchronizácii agendy som v aplikácii Kalendár skúsil pridať firemný účet Exchange, zadal som prihlasovacie údaje svojho osobného konta Microsoft a fungovalo to. Kto je zvyknutý na správu agendy v konte Google a nepodarí sa mu tieto údaje zosynchronizovať s aplikáciou, ktorá by mu vyhovovala, môže používať prístup k týmto službám pomocou webového prehliadača a na domácu obrazovku pridať odkaz na konkrétnu stránku. Vyskúšal som takto kalendár a fungovalo to používateľsky vcelku príjemne. 

Pri konfigurácii smartfónu sa nezabudnite prihlásiť do konta Huawei Mobile Cloud, prípadne ak takéto konto nemáte, vytvorte si ho. Zatiaľ sme riešili, ako preniesť či nainštalovať na nový smartfón všetky potrebné aplikácie. Následne treba vyriešiť synchronizáciu súborov, hlavne fotografií. Na predtým používanom smartfóne som mal na výber synchronizovať fotografie v službe Fotky Google alebo v clou­dovej službe výrobcu smartfónu, prípadne v cloudových službách tretích strán, ako sú napríklad Box, Dropbox či OneDrive. Huawei na tento účel ponúka úložný priestor vo svojej cloudovej službe. Prvý rok máte k dispozícii zadarmo až 50 GB. Súbory v cloudovom konte Huawei sú dostupné aj cez webový prehliadač, takže sa k svojim súborom a fotografiám dostanete aj z počítača s operačným systémom Windows 10 či Mac OS.

Získali ste čas...

Aj takto by sa dala charakterizovať možnosť prenosu aplikácií z predtým používaného smartfónu, prípadne iných neoficiálnych zdrojov. Prenesené aplikácie síce budú fungovať, ale ich vývojári ich budú medzitým zlepšovať a publikovať aktualizácie v aplikačnom obchode Google Play. Tie však na smartfón bez služieb Google nebudete získavať automaticky a nebudú sa dať nainštalovať ani manuálne. Pri významných zlepšeniach alebo v prípade bankových aplikácií zdokonalení zabezpečenia to môže byť problém. Banky môžu dokonca zablokovať používanie neaktualizovaných aplikácií. Zostáva teda veriť, že čoraz viac aplikácií bude aj v aplikačnom obchode Huawei AppGallery. Je to veľmi pravdepodobné, pretože väčšinu androidových aplikácií netreba pre AppGallery nijako upravovať, stačí ich tam len publikovať. Výnimkou sú aplikácie, ktoré využívajú cloudové služby Google, napríklad mapy. Tam musia vývojári nájsť vhodnú alternatívu.

A ešte jedna vec. Nie je to tak dávno, čo de facto zanikla mobilná platforma Windows a dôvodom zániku bolo to, že pre ňu bolo vo Windows Store málo aplikácií. Windows Mobile však bola diametrálne iná platforma, a aby aplikácia vytvorená pre Android či iOS na tejto platforme fungovala, bolo ju treba prerobiť a na to boli potrební vývojári so skúsenosťami s vývojom aplikácií pre Windows. Pri smartfónoch Huawei tento scenár nehrozí, pretože aplikáciu väčšinou netreba nijako upravovať, len ju publikovať aj v Huawei AppGallery.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať