Ako fotí Samsung Galaxy S10+

3

Jednou z najpoužívanejších funkcií smartfónov je fotografovanie a nakrúcanie videí. Samsung do novej vlajkovej lode Galaxy S10 implementoval hlavný fotoaparát s troma objektívmi, každý z nich má inú ohniskovú vzdialenosť. Popíšeme ich v poradí zľava doprava. 

Prvý zľava je teleobjektív, ktorý má ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 52 mm, svetelnosť f/2.4 a rozlíšenie snímača 12 MPx. Zorný uhol teleobjektívu je 40°. Nakoľko dlhšia ohnisková vzdialenosť je najviac náchylná na roztrasenie, nechýba optický stabilizátor. Druhý je hlavný objektív s ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti 26 mm, čiže mierne širokouhlý s uhľom pohľadu 77°, približne ako ľudské oko. Objektív  má maximálnu svetelnosť f/1.5 a umožňuje prepínať clonu medzi hodnotami f/1,5 a f/2,4. Vpravo, pri LED blesku je fotoaparát s ultra širokouhlým objektívom so svetelnosťou f/2.2, ktorý má zorný uhol 123° a snímačom s rozlíšením 16 MPx.

Lodný mlyn v Kolárove

Po prepnutí z ultraširokouhlého záberu na teleobjektív sa upravili aj parametre expozície a spracovania scény

Úžasná dynamika jasu a farieb a vpravo bravúrne zvládnuté protisvetlo

Širokouhlý objektív má z princípu veľmi veľkú hĺbku ostrosti, takže nepotrebuje autofokus, je fixne zaostrený na hyperfokálnu vzdialenosť. Keďže čím je kratšie ohnisko, tým môže byť dlhší čas uzávierky bez rizika rozhýbania, nemá tento objektív ani optickú stabilizáciu. Ultra širokouhlý fotoaparát je ideálny na snímanie pôsobivých snímok krajiny, či širokých panorám. Pre ultraširokouhlý objektív je typické aj súdkovité skreslenie. S10 má k dispozícii funkciu na korekciu tohoto skreslenia, prípadne ho môžete opraviť vo vhodnom editore fotografií.

Vľavo originálny záber ultraširokouhlým objektívom, vpravo s automatickou korekciou v aplikácii Adobe Lightroom

Clona sa na objektívoch fotoaparátov využíva na prispôsobenie hĺbky ostrosti kreatívnemu zámeru. V prípade S10/S10+ je však rozdiel medzi clonami menší ako 2 clonové čísla, takže rozdiel v hĺbke ostrosti nie je príliš veľký. Prepínanie clony, či už automaticky, alebo manuálne v režime PRO  sa v tomto prípade využíva hlavne na prispôsobenie svetelným podmienkam.  

Záber dezertu v prítmí baru. Automatika nastavila menšiu clonu.

Pokiaľ vám záleží na čo najlepšej kresbe a ostrosti detailov záberu, odporúčam nastaviť v režime PRO clonu f/2,4. Aj automatika preferuje ak je to z hľadiska svetelných podmienok možné. Viac objektívov umožní získať informácie o priestorových dispozíciách objektov snímanej scenérie a dynamicky rozostriť pozadie, alebo popredie, aby vynikol hlavný motív záberu. 

Vľavo normálny záber, vpravo dynamické zaostrovanie.

Môžete si vybrať niektorý z kreatívnych efektov rozmazania, napríklad kruhový, efekt lupy, alebo portrét  je farebný a pozadie čiernobiele

 

Napriek tomu, že je možné nastaviť ukladanie fotografií aj do formátu RAW, prevažná väčšina ľudí fotí smartfónom preto, aby mala obrázok okamžite a po prípadných úpravách priamo vo fotoaparáte ho mohla zdieľať nechal som túto funkciu v implicitnom nastavení, čiže vypnutú. Možnosť fotenia do RAW spomínam preto, lebo pokročilí amatéri a profesionáli vedia, koľko úprav je potrebné urobiť s nastavením farebnej teploty, odtieňov, intenzity jasných oblastí, či oblastí v tieni, saturácie farieb a podobne. V moderných smartfónoch tieto náročné úlohy rieši umelá inteligencia. Samsung Galaxy S10 dokáže rozpoznať  30 typických scenérií a podľa toho nastaví expozičné parametre, ale hlavne realizuje náročné úpravy surových údajov zo snímača, aby sa z nich stala čo najkrajšia a najpôsobivejšia fotografia vo formáte JPG. Rozpoznaná scéna je indikovaná malou okrúhlou ikonkou na displeji.

Vľavo fotka s vypnutým a vpravo so zapnutým rozpoznávaním scenérií. AI bezpečne rozpoznala scenériu "jedlo"

Makro záber

Zábery na ktorých sa uplatnilo HDR, na zábere vľavo možno aj trochu viac ako bolo potrebné

A na záver ešte technické parametre fotoaparátov: Fotoaparát: zadný ultra širokouhlý 12 mm f/2.2;  širokouhlý: 26 mm, f/1.5 alebo f/2.4 snímač Dual Pixel 12 MP;  teleobjektív 52 mm f/2.4,  12 MPx; predný fotoaparát: 26 mm, f/1.9, Dual Pixel 10 MPx;.  

 

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy S10 Samsung ako fotí smartfon vlajková loď

3 komentáre

Ahoj reakcia na: Ako fotí Samsung Galaxy S10+

8.4.2019 11:04
Ten zaber dezertu v bare je super. Ked takto foti ten mobil (interier), tak to je parada. Ozaj nezdaju sa Vam tie fotky trosku prikraslene (jas kontrast)? Ale saturovanie fotiek robil samsun stale. Ta prva fotka sa mi zda pokrivena. Alebo je to iba tym svetlom a odrazmi a nizkym slnkom? Makro je pekne. A ten HDR rezim co je pisany, ze az velmi, tak ta fotka je v mojich ociach velmi podarena. Kvalitou mi to pripomina zrkadlovku.
Waw. Az teraz som si vsimol, ze zopar zaberov je fotenych proti slnku. hmmm. Pekneee.

Bude aj testik celeho mobilu? Popripade recenzia.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať