Image
5.1.2019 0 Comments

Ako fotí Huawei Mate 20 Pro - makrofotografia

Keď som pred dvomi rokmi písal článok o makrofotografii, týkal sa výhradne fotoaparátov s výmennými objektívmi, v drvivej väčšine zrkadloviek. Vtedy by som pokladal za sci-fi, že onedlho zvládnu tento atraktívny odbor fotografie aj smartfóny. Mám na mysli serióznu makrofotografiu a nie púťové atrakcie typu prídavných šošoviek, ktoré sa v ére viacerých objektívov aj tak nedajú použiť. Prvou „makro“ lastovičkou, ktorá dúfajme prinesie nasledovníkov je Huawei Mate 20 Pro.  

Možnosti makrofotografie smartfónom Huawei Mate 20 Pro vrátane porovnania so zrkadlovkou, či bezzrkadlovkou ukazuje naše video.

Skutočná makrofotografia

Makro fotografia je fotografovanie detailov z veľmi blízkych vzdialeností, avšak nie každú fotografiu detailu z blízka môžeme označiť prívlastkom „makro“. Technická definícia hovorí, že obraz musí byť zosnímaný  minimálne v mierke 1:1, čiže obraz zachytený v takzvanej "rovine filmu", v ktorej je v digitálnych fotoaparátoch umiestnený obrazový senzor musí byť rovnako veľký, prípadne väčší, ako fotografovaný subjekt. Aby sme si zjednotili mierku, budeme uvažovať rozmery a plochu full frame snímača, ktorý má rovnakú veľkosť ako snímka na kinofilme, teda 24 × 36 mm. Pri zväčšení 1 : 1 musí byť objektív schopný zaostriť na oblasť o veľkosti 24 × 36 mm.

Makrofotografia smartfónom Huawei Mate 20 Pro. Pohľad na milimetrový papier v pozadí mince prezradí, že spĺňa kritériá náročnej technickej definície makrofotografie a smartfón je schopný zaostriť na oblasť o veľkosti 24 × 36 mm. 

Marketingová makrofotografia

Prečo v predchádzajúcej stati aj v popise obrázku zdôrazňujem kritérium základnej technickej definície. Lebo je veľmi prísna a striktná a to že máte na niektorom z objektívov k zrkadlovke prívlastok „macro“ ešte nemusí znamenať, že dokážete odfotiť predmet o veľkosti 24 x 36 mm tak, aby vyplnil celé obrazové pole. Aby čo najviac objektívov a fotoaparátov mohlo mať v označení „makro“, marketingové oddelenia výrobcov fototechniky sa snažili už v ére papierovej fotografie túto definíciu trochu zjemniť a podľa nich je „makro“ už fotografia, ktorá na rozmere pohľadnicového formátu 4×6 palcov, čiže 102×152 mm zobrazuje rovnako veľký objekt ako v skutočnosti. Zväčšenie je pri tejto definícii len 1:4, takže prívlastok „makro“ nájdete aj na mnohých setových a lacných objektívoch. 

Ako na to?

Huawei Mate 20 Pro má režim Super Macro. Aktivuje sa tak, že sa priblížite čo najviac k fotografovanému predmetu, najkratšia vzdialenosť je 2,5 cm a dotykom na displej aktivujete zaostrovanie. 

Náhľad v režime Super Macro. Fotím pamäťovú kartu Huawei NM Card, ktorá má zhodné rozmery s nano SIM 

Makrofotografia má niekoľko úskalí, na ktoré treba brať zreteľ, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Všimnite si, že aj na titulnom obrázku, že mám smartfón upevnený v stojane zo starého zväčšováka. 

Tento stojan má možnosť jemného posunu a teda môžete presne nastaviť vzdialenosť smartfónu, prípadne fotoaparátu od fotografovanej predlohy. Prečo je to také dôležité? Pri fotografovaní detailov musíte mať na zreteli predovšetkým správne zaostrenie a hĺbku ostrosti. Tá je pri makrofotografii veľmi malá, v závislosti od okolností často iba niekoľko desatín milimetra. 

Nepatrná hĺbka ostrosti pri makrofotografii. 

Aby ste dosiahli prijateľnú hĺbku ostrosti musíte pri fotení zrkadlovkou viac zacloniť objektív. Túto možnosť ale pri fotení smartfónom nemáte, ich objektívy neumožňujú nastavovať clonu. Teda s výnimkou najnovších vlajkových modelov Samsungu, ale tie majú možnosť prepínať len dve hodnoty, navyše také, ktoré hĺbku ostrosti príliš neovplyvnia. Takže musíte počítať s malou hĺbkou ostrosti a presne zaostriť. Statív, či stojan však nie je nevyhnutný.  Možnosti stabilizácie obrazu u Huawei Mate 20 Pro vám umožnia urobiť dobrý makro záber aj z ruky, v takom prípade odporúčam urobiť aspoň 3 – 5 záberov a vybrať ten najostrejší.  Druhým úskalím je osvetlenie fotografovaného predmetu tak aby ho nezacláňal smartfón vzdialený len 2,5 cm. U zrkadloviek si pomôžete prstencovým makro bleskom, ktorý sa pripevní na objektív. Pri fotení smartfónu ste odkázaní na kreativitu, napríklad lampička zboku, odraz svetla listom bieleho papiera a podobne.

Zábery z Huawei mate 20 Pro

Porovnanie s bezzrkadlovkou

Aby som porovnal možnosti makrofotografie smartfónom Huawei Mate 20 Pro s bežnými možnosťami zrkadlovky, použil som to, čo som mal aktuálne k dispozícii. Používam full frame bezzrkadlovku Canon EOS R a momentálne k nej nemám žiadny makro objektív s RF uchytením a ani makroobjektív so štandardným EF bajonetom. 

Záber objektívom bez prívlastku macro, ktorý má najkratšiu vzdialenosť zaostrenia 45 cm (počítané od roviny snímača, nie od prednej časti objektívu)

No mám sadu makro krúžkov, tak som ju použil a spolu s objektívom Canon EF 50mm f/1,8 STM a redukciou s EF na RF. 

Makrofotografia bežným objektívom s medzikrúžkami

Medzikrúžky posunú objektív ďalej od roviny snímača a umožnia dosiahnuť tak možnosť zaostrenia na kratšiu vzdialenosť. Mezdzikrúžky neobsahujú vo vnútri žiadne optické členy, takže nijako neovplyvňujú kvalitu obrazu. Predávajú sa v sadách s rôznou hrúbkou, napríklad 12-20-36 mm a môžete ich použiť viac súčasne. Majú kontakty, ktoré sprostredkujú prenos signálov medzi objektívom a telom zrkadlovky. 

Vľavo záber zo smartfónu, vpravo z bezzrkadlovky s makro krúžkami

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: AVACOM HomeRay S10 - Skúste to bez drôtov

19.03.2019 00:00

Bezdrôtové nabíjanie na vlajkových lodiach s Androidom nájdete už niekoľko rokov a podporujú ho už aj novšie modely Apple. Najrozšírenejší štandard je v tomto smere Qi. Keďže staršie modely s týmto št ...

Recenzie

Recenzia: Philips 55OLED803/12: Ultratenký UHD Android OLED TV s ambientným podsvietením

18.03.2019 00:05

Televízory Philips, ktoré vyrába spoločnosť TP Vision, sa od konkurencie líšia technológiou interaktívneho farebného podsvietenia s názvom Ambilight. Označenie recenzovaného modelu 55OLED803/12 jednoz ...

Recenzie

Recenzia: Panasonic Lumix LX100 II - Na kvalitné fotografie z ciest

18.03.2019 00:00

Panasonic predstavil Lumix LX100 už v roku 2014 a v lete minulého roka prišiel na trh jeho nástupca LX 100 II.   Panasonic LX 100 II patrí do kategórie high-end kompaktov a jeho predchodca bol odpove ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button