Ako dobre sa staráte o svoj router?

0

Router. Malá škatuľka, ktorá tvorí ústredný prvok pre každú domácu sieť. Pre väčšinu z nás sa však stáva router zabudnutým nástrojom, len čo začne plniť svoj jediný účel – pripojí našu domácnosť k internetu. Pokiaľ sa však o svoj router správne nestaráte, môže vás to vyjsť poriadne draho. Aj keď táto nenápadná škatuľka nesmie uchovávať žiadne vaše osobné údaje, pre útočníkov tvorí pomyselnú bránu do všetkých vašich zariadení, ktoré máte pripojené k internetu.

Prečo je potrebné starať sa o router?

Digitálne hrozby sa neustále vyvíjajú a nové zraniteľnosti sú identifikované takmer každý deň. Bezpečnosť a ochrana musí byť súčasťou všetkých zariadení, ktoré by mohli byť cieľom pre útočníkov. A predsa stále ignorujeme bezpečnostné obavy, ktoré s nimi súvisia.

To platí aj v prípade routera. Väčšina týchto zariadení obsahuje v súčasnosti široké spektrum funkcií, nástrojov a rôznych konfigurácií. To na jednej strane zvyšuje ich potenciál pre používateľov, na druhej strane zvyšuje aj riziko výskytu možných útokov a hrozieb. Bez ohľadu na to, aký model máte vo svojej domácnosti, o router sa treba pravidelne starať. Ak je slabo zabezpečený, zvyšujete šancu napadnutia vašej domácej siete škodlivým softvérom, phishingovým útokom či dokonca uľahčujete útočníkom získanie prístupu k osobným dátam alebo bankovým údajom.

Ako sa starať o router?

Prvý krok na zvýšenie zabezpečenia vášho routera je zmena predvoleného hesla od dodávateľa po jeho zakúpení. Tieto heslá bývajú často verejne známe, čím je vyššia pravdepodobnosť, že útočníci ho ľahko uhádnu, prihlásia sa do vášho zariadenia, prekonfigurujú jeho nastavenia alebo ohrozia vaše pripojenie do siete. Pokiaľ je to možné, mali by ste si okamžite zmeniť používateľské meno, ako aj kľúč. Nové heslo či fráza by mali byť dlhé a zložité a odlišné od prihlasovacích údajov do iných zariadení.

Audit vašich zariadení

Viete, koľko zariadení je pripojených do vašej siete? Ak nie, vykonajte si vlastný audit. Tento krok je kľúčom pri zisťovaní narušenia či čudného správania vo vašej sieti. Mnoho routerov uľahčuje identifikovanie pripojených zariadení, pretože namiesto používania pomerne ťažko pochopiteľných označení, ako sú MAC adresy, vám umožňujú vytvárať personalizované názvy pre každé zariadenie. Funkcia Zariadenia v domácej sieti je súčasťou aj riešenia ESET Internet Security. Tá vám môže pomôcť odhaliť bezpečnostné zraniteľnosti v rámci vašej domácej siete, ako napr. slabé heslo routera či otvorené porty. Poskytuje takisto zoznam pripojených zariadení, ktoré sú rozdelené do kategórií podľa typu (napr. tlačiarne, routery, mobilné zariadenia atď.). Okrem kategórií tu nájdete aj podrobné informácie vrátane nasledujúcich údajov: názov zariadenia, typ zariadenia, posledné pripojenie, názov siete, IP adresa, MAC adresa. Vďaka tomu budete mať prehľad o tom, aké zariadenia sú pripojené k vašej domácej sieti.

Testy zraniteľností

Na zistenie slabých miest v nastaveniach vášho routera môžete vykonať testy zraniteľností. Realizujú sa pomocou nástrojov, ktoré prostredníctvom automatizovaných úloh hľadajú známe zraniteľnosti. Tieto nástroje obsahujú rôzne informácie, možnosti a návrhy, ako vyriešiť možné problémy. Keďže útočníci používajú na identifikáciu týchto zraniteľností často podobné nástroje, je vhodné používať ich takisto. Pravidelná kontrola domáceho routera je súčasťou aj našich riešení, ako je ESET Internet Security či ESET Smart Security Premium. Táto kontrola umožňuje otestovať váš domáci router na zraniteľností, ako sú napríklad slabé heslá alebo zastaraný firmvér, a zároveň ponúka možnosti nápravy. Poskytuje aj ľahko dostupný zoznam zariadení pripojených k routeru (smartfón, IoT atď.), čím získavate prehľad o tom, kto je pripojený. Na prítomnosť zraniteľností môžete otestovať aj pripojené smart zariadenia, pričom máte k dispozícii aj návrhy na vyriešenie prípadných problémov.

Aktualizujte, aktualizujte!

V podstate je router podobný počítaču, takže jeho operačný systém, zabudovaný ako firmvér, musí byť pravidelne aktualizovaný z dôvodu prípadných bezpečnostných zraniteľností. Mnohé routery sú preplnené bezpečnostnými medzerami, hlavne pre ich zastaraný firmvér. Tie vznikajú práve vtedy, keď my vlastníci routera nevenujeme dostatočnú pozornosť inštalácii jeho aktualizácií.

Na kontrolu toho, či je firmvér vášho routera aktualizovaný, prejdite na panel administrátora. Ak vlastníte moderný router, ktorý sa automaticky aktualizuje alebo vás na potrebnú aktualizáciu upozorní, stačí, ak navštívite webové stránky dodávateľa a skontrolujete, či je v danom čase dostupná aktualizácia. Ako často je potrebná kontrola? Jednoznačne nejde o jednorazovú úlohu. Odporúčame vám pravidelne kontrolovať dostupnosť nových aktualizácií aspoň niekoľkokrát za rok.

Môže však nastať situácia, keď výrobca routera prestane vydávať aktualizácie pre vaše zariadenie. Takáto situácia väčšinou nastáva pri starších modeloch. Vtedy je ideálne zakúpiť si najnovšiu verziu. Okrem aktualizácií potrebných na opravu zraniteľností môže nová verzia firmvéru zahŕňať aj zlepšenia jeho výkonu či nové funkcie, ktoré súvisia s jeho zabezpečením.

Bonusové tipy

Každý router by mal dnes poskytovať možnosť vytvorenia niekoľkých sietí, čo je obzvlášť vhodné v prípade, ak máte smart domácnosť (IoT), keďže inteligentné zariadenia sú ľahkým cieľom pre možných útočníkov. Ak je to váš prípad, zvážte zaradenie technológií/zariadení IoT do karantény v segregovanej sieti, aby sa ich zraniteľnosť nemohla využiť na prístup k údajom vo vašom počítači, smartfóne či iných zariadeniach.

Rovnako zvážte vytvorenie samostatnej siete pre vaše deti, ako aj pre vašich hostí. Týmto spôsobom zdieľate len vaše internetové pripojenie, nie vašu sieť. Zabraňujete tak potenciálnemu nebezpečenstvu, že sa napríklad určitý škodlivý softvér zo zariadenia vašich hostí dostane do vašej siete. Neviete totiž, kedy môže hosť, hoci nevedomky, ohroziť vašu domácu sieť a všetky zariadenia, ktoré sú k nej pripojené. Týmto spôsobom budú vaše najdôležitejšie zariadenia chránené v prípade akéhokoľvek neoprávneného prístupu alebo napadnutia škodlivým softvérom.

» Viac tipov o domácej aj firemnej bezpečnosti nájdete na ESET.Sk/BLOG

ESET, spol. s r.o.

Všetky autorove články
starostlivost Router

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať