Image
9.12.2019 0 Comments

IKEA navrhla, ako by mohol vyzerať interiér základne na Marse

Pred dvoma rokmi poslala IKEA svojich dizajnérov na základňu Mars Desert Research Station (MDRS), čo je biotop v púšti v Utahu, ktorý napodobňuje podmienky na Červenej planéte. Jeho cieľom je pomôcť výskumníkom a študentom z celého sveta zistiť, ako môžu ľudia prežiť na iných planétach, najmä na Marse. Interiérová dizajnérka Christina Levenbornová v MDRS nejaký čas pobudla a potom vytvorila rad nábytku pre malé priestory, inšpirovaný jej pobytom. Nedávno však využila svoje skúsenosti, aby pomohla výskumným pracovníkom zariadiť MDRS.

Stanicu tvorí klenutý valec merajúci asi 8 metrov. Pozostáva z dolnej paluby so spoločným laboratóriom a dielňou a hornej paluby s kuchyňou a šiestimi malými kójami, určenými na spánok a súkromie. Skupiny šiestich vedcov tam trávia týždne alebo mesiace a zisťujú, ako sa dá vyrovnať s každodenným životom na inej planéte.

Pri zariadení týchto priestorov môže IKEA poskytnúť svoje odborné znalosti. Levenborová a ďalší návrhári firmy sa sem snažili dostať všetko to, čo robí dom pohodlným, a ponúknuť pocit súkromia aj v týchto stiesnených priestoroch. Na to je potrebný praktický nábytok, ktorý umožňuje držať veci prehľadne usporiadané. Preto to dielne inštalovali police vyrobené z galvanizovanej ocele, ktorá odoláva špine, vlhkosti a znesie veľké zaťaženie.

Zostava viacúčelového nábytku v laboratóriu sa dá nakonfigurovať rôznymi spôsobmi. Je tu kuchynský vozík, pracovný stôl a nastaviteľné stoličky, takže priestor sa dá využiť na prácu i spoločenské stretnutia. „Pokúsili sme sa pracovať s produktmi pre malé priestory, ktoré sa dajú usporiadať flexibilne a multifunkčne,“ vysvetlila Levenbornová. Na zvýšenie mobility použili produkty na kolieskach, taburetky na sedenie a stohovateľné stoličky na úsporu miesta.

Veľkou výzvou bol najmä šesť spální, pretože sú to veľmi malé priestory, no napriek tomu predstavujú jediné miesto, kde môžu byť vedci sami. Miestnosti vybavili zavesenými organizérmi a háčikmi, ako aj nabíjačkami USB. Nechýbajú ani pracovné lampy s teplým svetlom, vďaka čomu je priestor veselý. Všetky nápady, ktoré vznikli pre MDRS, môžu poslúžiť aj bežným ľuďom, ktorí sa snažia vybaviť malé priestory vrátane malých mestských bytov. Inšpirovať by mohli aj študentov vysokých škôl žijúcich v internátoch.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Výskum 1

Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý

17.01.2020 00:20

Stavitelia vyrábajú betón po stáročia zhruba rovnakým spôsobom: miešaním piesku s rôznymi spojivami. Teraz však tím vedcov z University of Colorado, Boulder vytvoril celkom iný druh betónu, ktorý žije ...

Výskum

Umelá koža dokáže „cítiť“. Uplatnenie nájde v mäkkej robotike

17.01.2020 00:10

Adhezívna hydrogélová pokožka AISkin (Artificial Ionic Skin), ktorú nedávno vyvinul tím vedcov z Torontskej univerzity, je autonómna a môže zaznamenávať pocity bez toho, že by bola kamkoľvek zapojená. ...

Výskum

Transparentné piezoelektriká môžu priniesť priesvitných robotov a dotykové displeje bez potreby napájania

17.01.2020 00:05

Ak sú niektoré kryštalické materiály zasiahnuté elektrickým prúdom, zmenia tvar. Tieto tzv. piezoelektrické materiály sa už desaťročia využívajú pri ultrazvukovom lekárskom snímaní; sú totiž také citl ...

Žiadne komentáre

Videá