Ako brexit ovplyvní roamingové poplatky vo Veľkej Británii?

Telekomunikácie
0

V roku 2017 by sa pre občanov EÚ mali zrušiť poplatky za roaming a použitie mobilov v zahraničí bude lacnejšie. Liberálnodemokratická europoslankyňa Catherine Bearderová to onoho času charakterizovala  ako „masívne víťazstvo pre britských spotrebiteľov“.  No čoskoro to môže byť inak. Britské referendum totiž môže Veľkú Britániu poslať späť na začiatok 10-ročného boja s cieľom obmedziť náklady za použitie mobilného telefónu pri pobyte v zahraničí.

Bez ohľadu na brexit budú roamingové poplatky v Británii 15. júna 2017zrušené vďaka článku 50 Zmluvy o Európskej únii, ktorý ustanovuje, že každá krajina, ktorá sa snaží opustiť EÚ, bude naďalej podliehať tejto  zmluve a právnym predpisom po dobu dvoch rokov po rozhodnutí o opustení únie. Je však pravdepodobné, že približne rok po zrušení by tieto poplatky pre Veľkú Britániu mohli byť opäť zavedené a tamojší operátori budú môcť zákazníkom účtovať ceny, aké budú chcieť.

Hoci experti tvrdia, že je ešte ťažké odhadovať dôsledky brexitu, naznačujú, že na telekomunikačné podniky a spotrebiteľov bude mať negatívny dosah. Otázka znie, ako veľmi zlé. Podľa niektorých názorov sa netreba obávať zdraženia roamingu,  pretože Británia aj po odchode z únie zostane súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru, a tak by sa na ňu mala vzťahovať regulácia roamingu podobne ako napr. na Nórsko.

Zdroj: europe.newsweek.com

roaming brexit

Pridať komentár