Image
31.12.2012 0 Comments

Aké sci-fi vízie sa stali v roku 2012 skutočnosťou?

scifi2012.jpg Sci-fi literatúra je bohatá na rôzne vízie a predpovede, ktoré sa v priebehu posledných rokov stali skutočnosťou. Rok 2012 nebol v tomto smere výnimkou.

Bionické končatiny

Pojem cyborg sa prvýkrát objavil v roku 1960 v časopise Astronautics. Následne sme sa s ľuďmi, ktorí mali bionické končatiny, stretávali pravidelne aj na filmovom plátne a na televíznych obrazovkách. V roku 2012 sa však podarilo úspešne využiť bionickú končatinu aj v praxi - ochrnutá žena dokázala priamo pomocou mozgu ovládať robotickú končatinu a prijímať aj spätnú väzbu. Vedci zároveň zistili, že je možné vytvoriť rozhranie medzi počítačom a mozgom, ktoré umožní ovládať bionické končatiny prirodzenejšie, podobne ako bežné ľudské končatiny.

bionicka_ruka.jpg

Teleportácia

Hoci ešte nedokážeme teleportovať objekty z jedného miesta na druhé, vedci tento rok dokázali instantne premiestňovať aspoň fotóny a to až do vzdialenosti 140 km. V tejto súvislosti vytvorili vedci aj prvý kvantový internet - premiestňovanie fotónov na veľké vzdialenosti umožní vytvoriť komunikáciu, ktorú nie je možné odpočúvať alebo hacknúť.

teleportacia.jpg

Genetické inžinierstvo

Genetické inžinierstvo je ďalšia populárna tematika v sci-fi filmoch a literatúre. Prvá zmienka sa datuje do roku 1931, kedy túto tematiku použil Aldous Huxley v Brave New World. V roku 2012 sa objavili jeden z príkladov využitia genetického inžinierstva v praxi - hoci ešte nedokážeme upravovaním DNA vytvoriť superľudí, vedcom sa tento rok podarilo vyliečiť genetické choroby, ktoré sú prenášané mitochondriálnou DNA.

DNA.jpg

Univerzálny prekladač

V sci-fi filmoch sa môžeme mnohokrát stretnúť so zariadením, ktoré dokáže prekladať rôzne jazyky, vrátane tých mimozemských. Dnes máme k dispozícii aplikácie pre mobilné zariadenia, ktoré sú dostupné pre spotrebiteľov a je možné ich využívať aj v praxi. Väčšinou vyžadujú internetové pripojenie a mimozemské jazyky síce nedokážu preložiť, na Zemi však predstavujú šikovného pomocníka. V tejto súvislosti spomeňme aplikáciu Jibbigo, ktorá podporuje aj offline režim.

jibbigo.jpg

Počítačové okuliare

Tento rok sme videli v praxi aj „počítačové okuliare". Google na svojej konferencii Google I/O 2012 predstavil prototyp okuliarov Google Glass. Tie by sa mali na trh dostať v priebehu budúceho roka.

glass_photos.jpg

Súkromné lety do vesmíru

Toto je ďalšia obľúbená téma v sci-fi filmoch - súkromný let do vesmíru sme videli napr. aj v tohtoročnom filme Prometheus. V reálnom živote sme sa tento rok dočkali oznámenia spoločnosti SpaceX, ktorá chce vytvoriť ľudskú kolóniu na Marse. Ďalšia spoločnosť, Golden Spike, taktiež oznámila, že predáva „letenky" na výlet na Mesiac, ktorý sa uskutoční približne v roku 2020.

spacex-falcon.jpg

Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

V PLANEO Elektro je 10 % zľava na všetko, 0 % navýšenie splátok a doprava zadarmo!

27.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Čističky vzduchu, šijacie stroje, záhradný nábytok, mobily, hračky, lampy, mixéry... Čo by sa vám práve doma zišlo, kúpite lacnejšie a bezpečne v PLANEO Elektro a zajtra to máte dom ...

Technológie

Prehľad digitálnej pomoci od firiem v čase epidémie. Pomáha aj NexTech.

20.03.2020 14:33

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) pripravila v spolupráci so svojimi 90 členmi veľký zoznam slovenských digitálnych iniciatív, ktoré pomáhajú v čase epidémie koronavírusu. Až 20 rôzn ...

Technológie

Elektromobilita 2020 - Všetko, čo potrebujete vedieť o elektromobilite v SR

05.03.2020 12:36

Rok 2020 je v oblasti elektromobility jeden z míľnikov. Regulačné orgány EÚ stále sprísňujú emisné limity a práve v tomto roku vstupuje do platnosti prvá méta obmedzujúca maximálnu produkciu miestnych ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá