Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Aké budú trendy vo web dizajne v roku 2019?

2

Tajomstvom úspechu webových stránok je popri hodnotnom obsahu tiež to, či nasledujú súčasné trendy v oblasti web dizajnu. Každý rok sa odohrá veľa zmien z hľadiska popularity vizuálov, aktualizácie algoritmov a osvedčených postupov. Webová stránka, ktorá dnes vyzerá uhladene a moderne, môže už za pár mesiacov vyzerať zastaralo a ťažkopádne.

Preto keď idete navrhovať vlastný web, je dôležité poznať rozdiel medzi trendmi a dočasnými výstrelkami vo vašom odvetví. Chcete predsa zabezpečiť, aby váš dizajn vyzeral skvelo niekoľko rokov a nie, aby pripomínal nástenku z roku 1996. Rok 2019 bude o user experience: trendy vo web dizajne budú jednoznačne uprednostňovať rýchlosť a mobilný vzhľad, jednoduchý pútavý dizajn s nesymetrickým rozvrhnutím, pútavé video pozadia a mnoho ďalších vychytávok.

1 Flat dizajn

Dizajn sa v roku 2018 držal v duchu minimalizmu, ostrých hrán a čistých línií. Ani rok 2019 nebude iný, tento trend bude určite pokračovať. Hlavným cieľom flat dizajnu bolo zlepšiť výkon stránok na mobilných zariadeniach. Tento cieľ splnil svoje očakávania a odstránil mnoho zbytočného neporiadku z webových stránok a zároveň pomohol zvýšiť ich rýchlosť. Jedným z kľúčových prvkov flat dizajnu je využitie negatívneho priestoru.

Občas mali dizajnéri potrebu každú plochu stránky zaplniť nejakým obsahom, čo sa nakoniec ukázalo ako kontraproduktívne. V roku 2019 sa držte hesla - prázdny priestor je dobrý priestor. Neradíme, aby vašim stránkam chýbal obsah či dôležité informácie. Udržujte však prehľadnosť stránky a zbytočne ju nepreplňte nepotrebným a neorganizovaným obsahom.

2 Chatboty

Chatboty dnes nie sú žiadnou novinkou. Sú používané už cez 20 rokov. Ako sa však technologická doba vyvíja, vyvinuli sa aj tieto chatboty. S prvými chatbotmi ste sa už určite na niektorých stránkach stretli. Firmy v roku 2019 pravdepodobne začnú vo väčšom meradle využívať pokročilé chatboty prispôsobené obsahu konkrétnych stránok. Tieto umožnia zákazníkom klásť otázky a dostať rýchle odpovede v reálnom čase. Tiež odstraňujú potrebu najať zamestnanca, ktorý sa bude starať o zákaznícku podporu.

Funkcia automatickej odpovede pomáha nielen vašim zákazníkom, ale zhromažďuje aj vzácne údaje a otázky vašich návštevníkov. Keď konverzácia prebieha, chatbot pre vás zhromažďuje informácie, aby ste mohli analyzovať dopyt a na základe nich optimalizovať svoje portfólio či UX svoje webové stránky.

3 Video v hlavičke

Nie je žiadnym prekvapením, že video hlavičky a video pozadia sa stávajú populárnymi. Pri správnej kombinácii farieb a kontrastov získate okrem interaktívneho prvku, ktorý priláka pozornosť, aj ľahko odkomunikované oznámenie. Tomuto smeru napomáha aj YouTube, ktorý vďaka pohyblivým videám pomáha jednak šetriť miesto na vlastných serveroch a tiež s autorskými právami videí (aspoň kým sú na pohyblivých videách v EU povolené).

Tento trend má však aj menšiu nevýhodu, a to že môže spomaliť načítanie stránky a zvýšiť spotrebu dát, ak si video prehráte na telefóne. Existujú však možnosti, ako to obísť.

4 Ďalší posun v rýchlosti webu a podpore mobilných zariadení

Rýchlosť webu by mala byť jednou z vašich priorít na rok 2019 (rovnako ako v predchádzajúcich rokoch), ak chcete poskytnúť svojim návštevníkom čo najlepší užívateľský zážitok. Spoločnosti Akamai a Gomez.com vo svojich štúdiách uvádzajú, že až 50% užívateľov internetu očakáva načítanie stránky do dvoch sekúnd. Ak sa tento čas prekračuje, tak sa zvyšuje aj percento návštevníkov, ktorí z vášho webu odídu.

Na jednej strane by stránka mala pôsobiť príťažlivo, ale ak je zaťažená neoptimalizovaným obrázky či videom, aj pekná stránka vás môže pripraviť o návštevníkov. Ďalším dôležitým faktom je, že Google po svojej aktualizácii algoritmu v júli 2018 začal vo výsledkoch vyhľadávania uprednostňovať stránky, ktoré sa načítavajú rýchlejšie.

5  Širšie uplatnenie CSS3 animácií

Animácie jednoznačne zasiahli webový trh už pred mnohými rokmi. Najčastejšie sa na weboch používajú, aby zlepšili a zatraktívnili užívateľskú skúsenosť. Medzi také animácie patria napríklad video pozadia, motion grafika, rôzne efekty skrolovania či mikrointerakce.

CSS3 animácie sú skvelým pomocníkom na prilákanie pozornosti návštevníka. SVG grafika stanovila nové štandardy pre animácie na webových stránkach. Pri týchto animáciách sa nestráca kvalita ani pri zmene rozmerov a veľkosti, čo určite vaši návštevníci ocenia.

6 Hamburger menu

Hamburger menu dnes už nie je úplnou novinkou, ale jeho rastúca obľuba je zrejmá. Jedná sa o jednoduché menu znázornenej troma vodorovnými čiarami a s podobnými vlastnosťami ako ostatné bežne používané tlačidlá. Rôzne stránky môžu používať rôzne hamburgerové menu, aby vhodne dopĺňali celkový dizajn webovej stránky.

Najčastejšie ich nájdete v horných rohoch stránok pre ľahkú orientáciu. Stále je však veľa návštevníkov, ktorí nevedia, čo toto "tlačidlo" znamená. Jednoduchým riešením je pridať slovo "Menu" k ikonke tejto špeciálnej ponuky.

7 Zhrnutie

Rok 2019 môže niekomu pripadať ako rok protikladov v dizajne webových stránok. Na jednej strane animácie, video pozadia a na druhej flat dizajn či rýchlosť načítania stránky. Dôležité bude zvoliť správny kompromis a vybrať si trendy, ktoré sa najviac hodia pre vaše odvetvie a cieľovú skupinu zákazníkov. Ako sa menia trendy, tak sa menia aj jednotlivé odvetvia. Využite tieto trendy a zostaňte pre svojich zákazníkov atraktívny aj počas budúceho roka.

Zobrazit Galériu

Lukáš Beňa

Všetky autorove články
web dizajn internet online Google biznis kvalita rychlost dáta Digital pocitac

2 komentáre

mmm reakcia na: Aké budú trendy vo webdesignu v roku 2019?

4.2.2019 13:02
zaver mohol byt:
vsetko ostava tak, ako doteraz
Reagovať

toto reakcia na: Aké budú trendy vo webdesignu v roku 2019?

3.1.2019 18:01
je teda za clanok. Nadpis mal zniet "Ake boli..." a nie ake budu...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať