Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Akadémia programovania vyškolila v prvom roku pôsobenia 140 pedagógov

1

Digitálne zručnosti by mali dievčatá nadobúdať už na základných a stredných školách. Akadémia programovania školí pedagógov škôl tak, aby výučba dievčatá zaujala a prebiehala zábavnou formou. Ovládanie IT (informačných technológií) práve digitálnymi zručnosťami je pre budúce generácie kľúčové. Európska únia odhaduje, že do roku 2020 bude vytvorených ďalších 500 000 pracovných miest v IT oblasti, ktoré bude problematické obsadiť.

Už teraz na Slovensku chýba viac ako 30 000 kvalifikovaných pracovníkov pre tento sektor. Je teda bez pochýb jasné, že digitálne zručnosti je treba vštepovať už žiačkam a  žiakom na základných a stredných školách. K digitálnym zručnostiam patrí aj znalosť základov programovania a algoritmického myslenia, ktoré rozvíja logické uvažovanie.

Slovenské základné a stredné školy si svoju rolu pri pripravovaní svojich žiakov na budúce povolania plne uvedomujú. Preto sa pedagógovia na Slovensku zapájajú do projektu Akadémia programovania, ktorý realizuje nezisková organizácia Aj Ty v IT. Projekt vznikol za podpory Microsoft a AT&T, pričom má za cieľ vyškoliť čo najväčší počet pedagógov tak, aby naučili programovať svoje žiačky a žiakov zábavnou formou, pričom najčastejšie sa pri takejto forme vzdelávania používa programovateľný mikropočítač BBC micro:bit.

Tento rok sa nám podarilo vyškoliť celkovo 120 pedagógov po celom Slovensku. Zároveň plánujeme ďalšie workshopy na rok 2019, nakoľko sa nám hlásilo viac pedagógov, ako sme dokázali tento rok vyškoliť,“ hovorí koordinátorka projektu Barbora Dančová zo združenia Aj Ty v IT v Bratislave, ktoré sa venuje vzdelávaniu dievčat a žien v IT oblasti.

Rok 2018 bol pre projekt Akadémia programovania štartovací a organizácia Aj Ty v IT má v pláne vyškoliť ešte viac pedagógov a dostať micro:bit nielen do slovenských miest akými sú Bratislava, Trnava, Šamorín, Veľké Uľany, Rusovce, Jakubov, Pezinok, Demandice, Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Dubnica nad Váhom, Banská Bystrica, Zvolenská Slatina, Turčianske Teplice, Lieskovec, Ružomberok, Žilina, Bytča, Martin, Čadca, Kysucké nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Púchov, Košice, Humenné, Slanec, Bardejov, Snina, Rimavská Sobota, Stropkov, Tisovec, ale do každého mesta a školy na Slovensku.

Ďakujem všetkým pedagógom, ktorí sa do projektu zapojili. Rovnako som hrdá na dievčatá, ktoré si Akadémiou programovania prešli a vytvorili nielen úžasné projekty, ale niektoré z nich sa rozhodli svoje skúsenosti zdieľať prostredníctvom nášho e-learningového vzdelávania dostupnom na našom webe,“ hovorí Petra Kotuliaková, riaditeľka združenia Aj Ty v IT. Záver roka 2018 bol venovaný okrem školenia pedagógov aj spusteniu e-learningu pre dievčatá a chlapcov. E-learning ich naučí ako si naprogramovať svoj micro:bit aj z pohodlia domova.

Web projektu: akademiaprogramovania.skJedinečný e-elearning kde sa naučíte základy programovania micro:bit: akademiaprogramovania.sk.

Kontakt pre pedagógov: dancova@ajtyvit.sk.

Zdroj: ajtyvit.sk.

Zobrazit Galériu

Aj Ty v IT

Všetky autorove články
programovanie skola Aj Ty v IT vzdelavanie vykum pocitac notebook

1 komentár

to ako kde v IT chyba 30 000 ludi? reakcia na: Akadémia programovania vyškolila v prvom roku pôsobenia 140 pedagógov

4.3.2019 07:03
Toto ma ako ITaka fakt zaujima, jak sa prislo na cislo ze chyba 30 000 IT ludi.
Zase asi automobilky dodali cisla kolo ludi im treba na linku a preco musia zamestnavat bulharov, srbov, rumunov, ... :)
Dnes pomaly na kazdom pracovisku sa robi nieco s nejakou elektronikou a uz su to automaticky IT pozicie. Takze by bolo na mieste hovorit ze nam "mozno" chyba 27 000 ale low cost pracovnikov pre korporacie co nas maju za nieco len o stupen lepsie od indov a tych zvysnych 3 000 su skutocne poziadavky trhu na IT pracovnikov v pravom slova zmysle. Navyse ked uz mas dajme tomu vychodenu nejaku priemyslovku kde ta ucili nieco s IT tak predsa sa nebudes hrnut na poziciu kde je nastupny plat 700E a makas jak farebny na smeny ked si mozes pekne sediet od 9:00 niekde v kancli za 1000E a tukat do excelu :) Staci si otvorit profesiu a zbehnut si pozicie pre IT sektor aby si clovek urobil predstavu kolko toho v skutocnosti je. Ale chorobou slovenska je, ze vsade v okolitych statoch trh reaguje na zvyseny dopyt tym ze idu hore platy aby sa pozicie stali zaujimavejsie pre uchadzacov ale tuna radsej bude mat firma rok otvorenu poziciu a nariekat ze nemoze obsadit lebo neni koho ale na pohovore ti povedia ze si vela pytas a ze hned zajtra mozu mat 10 takych ako ty.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať