Image
30.5.2019 0 Comments

Aj slovenské mestá môžu byť smart. SAP ukázal, čo dokáže „inteligentná“ samospráva ponúknuť ľuďom i firmám

Nie je to len výsada veľkých metropol. Aj malé mestá môžu ponúkať svojim obyvateľom inteligentné služby, ktoré automatizujú zber odpadu, riadenie dopravy, parkovanie či obeh dokumentov. Viacero inšpiratívnych príkladov, čo dnes dokážu moderné technológie nielen v samospráve, ale aj vo firmách či štátnych úradoch, predviedol SAP vo svojom technológiami nabitom kamióne. Na svojej ceste po Európe sa zastavil aj v Bratislave.

„Chceme ukázať našim zákazníkom, ale aj verejnosti, ako dokážu umelá inteligencia, internet vecí či technológia blockchainu zjednodušiť ich podnikanie aj bežný život. Mnohé firmy si uvedomujú, že prinášajú konkurenčnú výhodu a sú už v podstate nevyhnutné pre ďalší rozvoj podnikania. No veľa ľudí si ešte stále nevie predstaviť, čo všetko by im mohla ponúkať samospráva okrem solárnych nabíjačiek na lavičkách či pouličných kamier,“ povedal Martin Ferenec, generálny riaditeľ SAP Slovensko s tým, že smart služby od starostov a primátorov musia v prvom rade chcieť samotní občania.

Na Slovensku by sa určite dokázali uplatniť nástroje, ktoré sú schopné výrazne zefektívniť nakladanie s odpadom, riadiť parkovaciu politiku či minimalizovať byrokraciu a automatizovať mnohé schvaľovacie procesy. To je však len prvý krok. Inovácie prinášajú mestám dáta, ktoré im umožňujú pozerať za horizont prvoplánového úžitku. Inšpiráciu mohli načerpať i v kamióne na dunajskom nábreží.

Nemecké mesto Heidelberg napríklad implementovalo systém na riadenie recyklácie skleného odpadu. Sieť senzorov v zberných nádobách sleduje nielen váhu, ale i objem odpadového skla a dokáže tak výrazne zefektívniť logistiku jeho zberu. Podľa farby odovzdaných fliaš a frekvencie napĺňania košov však samospráva dokáže aj identifikovať, v ktorých častiach mesta môže byť problém s alkoholom a podniknúť proti nemu účinné kroky.

Slovinské Novo Mesto zase až s nasadením inovatívnych technológií zistilo, že jeho problémom nie je nedostatok parkovacích miest. Vďaka dátam dokázali identifikovať málo využívané parkovacie miesta a po analýze údajov sa začali zamýšľať viac nad tým, aký typ parkovania mesto potrebuje, aby dokázalo zlepšiť odstavné kapacity.

„Koncept smart miest sa pre nás skladá z troch prvkov, ktoré skrývame pod skratkou ABC: administration, business a citizens,“ hovorí Rok Magister, CTO SAP CEE. „Pri každom riešení sa preto pýtame, ako pomôže riadiť mesto, spravovať jeho infraštruktúru, ako podnikateľom umožní prosperovať a občanom dopraje tú najlepšiu kvalitu života.“

Dvojdňové podujatie The Intelligent Enterprise: Innovation on the Move bolo v interaktívnom kamióne, pojazdnom laboratóriu s 360-stupňovou projekciou ovládanou hlasom i viac ako dvojmetrovým dotykovým panelom. Kamión s dĺžkou 16,5 metra a hmotnosťou 25 ton sprostredkoval návštevníkom množstvo zaujímavých demo ukážok, ktoré okrem smart cities priblížili napríklad inteligentné riadenie budov či zariadení na diaľku s využitím internetu vecí (tzv. Asset Intelligence Network či Connected House), riešenia pre dopravcov určené na sledovanie a vyhodnocovanie rôznych parametrov dopravných prostriedkov či kontajnerov vrátane prediktívnych analýz týkajúcich sa ich technického stavu. Na príkladoch SAP predstavil aj digitálnu verejnú správu na riadenie vecí verejných na základe najmodernejších technológií, okamžite dostupných informácií alebo v reálnom čase pripravovaných dopadových analýz jednotlivých rozhodnutí napríklad na rozpočet mesta či štátu.

Autor: SAP

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Na Slovensko prichádza platobná platforma Stripe

13.09.2019 19:37

Celosvetová platobná platforma Stripe, ktorá patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce technologické spoločnosti na svete, dnes oficiálne spustila svoje služby na Slovensku. Online obchodníkom dovoľuje ...

Tlačové správy

Telekom odštartoval predpredaj na iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max

13.09.2019 19:27

Telekom dnes o 14:00 odštartoval predpredaj na trojicu nových modelov iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Zákazníci môžu prejaviť záujem, poslať svoju predobjednávku na jednu z noviniek tejt ...

Tlačové správy

CZ: Panasonic na veľtrhu IBC 2019 predstavuje rad kamier s diaľkovým ovládaním a robotické riešenia

13.09.2019 13:57

Společnost Panasonic předvede na veletrhu IBC 2019 možnosti využití robotických řešení, ale i nejoblíbenější řady PTZ kamer u příležitosti jejich 10. výročí. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn