Image
31.8.2017 0 Comments

Aj roboty majú bezpečnostné diery, ktoré vedia ovládnuť hackeri. Následky môžu byť nedozerné

Predstavitelia desiatok spoločností zameraných na robotiku a umelú inteligenciu nedávno vyzvali OSN na zákaz „smrtiacich autonómnych zbraní“, teda zabíjajúcich robotov. Hoci aj Elon Musk vyjadruje obavy zo zabijackých robotov, pod drobnohľadom hackerov sú najmä kolaboratívne (spolupracujúce) a priemyselné roboty.

Výskumníci v týchto dňoch zverejnili podrobnosti o tom, ako by útočníci mohli využiť zjavné a vážne chyby v zabezpečení robotov používaných v priemysle a domácnostiach a v softvéri na ich riadenie na prevzatie kontroly nad ich pohybmi a operáciami a ohrozovanie ľudí.

Výskumníci IOActive Lucas Apa a Cesar Cerrudo, ktorí na jar uviedli, že našli 50 zraniteľností v týchto kolaboratívnych robotoch („kobotoch“), tentoraz priniesli dôkazy o koncepcii útokov, ukazujúce, aké škody môžu spôsobiť záškodné roboty.

Testované boli roboty a softvérové produkty na ich ovládanie od spoločností Softbank Robotics (roboty NAO a Pepper), UBTECH Robotics (roboty Alpha 1S, Alpha 2), Robotis (OP2 a THORMANG3), Universal Robots (UR3, UR5, UR10), Rethink Robotics (Baxter a Sawyer) a Asratec Corp.

Apa a Cerrudo zistili chyby v autentifikácii, nezabezpečené transportné mechanizmy v protokoloch, chyby vo fyzickej stavbe, ako aj v použitej open source platforme Robot Operating System. O nedostatkoch informovali dodávateľov príslušných robotov pred siedmimi mesiacmi.

Výskumníci využili zraniteľnosti na zakázanie bezpečnostných nastavení robota, čo útočníkovi umožní manipulovať s ním tak, aby spôsobil zranenie. Takisto tvrdia, že v robotoch rôznych značiek našli funkcie umožňujúce vykonávať kód na diaľku, ako aj problémy s poškodenou pamäťou a chyby v hardvéri, ktoré sa nedajú opraviť, odstrániť ich môže len nová verzia týchto robotov.

Roboty sa stávajú čoraz „inteligentnejšími“ a v niektorých prípadoch nadobúdajú stále viac ľudských vlastností, čo pomáha zvyšovať ich obľúbenosť a použiteľnosť. IDC odhaduje, že celosvetové výdavky na robotiku v roku 2020 dosiahnu 188 miliárd dolárov. Roboty sa dnes využívajú väčšinou v priemyselnej výrobe, ale čoraz širšie sa uplatňujú aj v domácnostiach a v sektore zdravotníctva.

Podľa výskumníkov dodávatelia priemyselných robotov majú tendenciu rýchlejšie reagovať na problém so zabezpečením ako výrobcovia kobotov. Ich minútový výpadok v dôsledku hackerského útoku totiž môže stáť desiatky tisíc dolárov.

Apa a Cerrudo napísali aj skript, ktorý umožňuje útočníkovi pohybovať hlavou a mikrofónom robota NAO od SoftBank Robotics na účely špehovania. „Chceli sme poukázať na problémy s ochranou osobných údajov. Webová kamera a mikrofón sa totiž môžu pohybovať po dome a všetko sledovať,“ hovorí Cerrudo. „A rovnako by to mohlo byť aj v kancelárii či obchode.“

Vedci tvrdia, že zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy o útokoch na roboty v reálnom svete. Roboty totiž ešte nie sú úplne bežné v podnikoch a domácnostiach. No keď sa stanú rozšírenejšími, môže sa to zmeniť. Cieľom vedcov je byť o krok vpred.

Zdroj: Darkreading

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Slovenská veda a výskum: Čo všetko dokážu autonómne poľnohospodárske roboty

23.02.2018 00:05

Človek získava najviac informácií zrakom. Videnie umožňuje ľuďom vnímať okolitý svet a pomocou mozgu vnímať polohu objektov v priestore. Počítačové napodobnenie videnia človeka je podobné paradoxu ume ...

Výskum

Aké sú vianočné darčeky milionárov? Záujem je o obrazy, šperky, drahé vína ale aj bitcoiny

15.12.2017 00:15

Milionári si nielen počas Vianoc doprajú dávku luxusu. Medzi vianočnými darčekmi, ktoré kupujú svojej rodine či blízkym nechýbajú obrazy, drahé umelecké predmety, mince, staré autá a motocykle, hodink ...

Výskum

Sme predpojatí a väčšinou sa nerozhodujeme racionálne

06.12.2017 00:15

Nový výskum pod vedením Stefana Palminteria z École Normale Supérieure hovorí, že ľudia sa častejšie rozhodujú podľa pocitov, než racionálne. Posudzujeme, sme predpojatí a emocionálni viac ako racioná ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá