Image
31.8.2017 0 Comments

Aj roboty majú bezpečnostné diery, ktoré vedia ovládnuť hackeri. Následky môžu byť nedozerné

Predstavitelia desiatok spoločností zameraných na robotiku a umelú inteligenciu nedávno vyzvali OSN na zákaz „smrtiacich autonómnych zbraní“, teda zabíjajúcich robotov. Hoci aj Elon Musk vyjadruje obavy zo zabijackých robotov, pod drobnohľadom hackerov sú najmä kolaboratívne (spolupracujúce) a priemyselné roboty.

Výskumníci v týchto dňoch zverejnili podrobnosti o tom, ako by útočníci mohli využiť zjavné a vážne chyby v zabezpečení robotov používaných v priemysle a domácnostiach a v softvéri na ich riadenie na prevzatie kontroly nad ich pohybmi a operáciami a ohrozovanie ľudí.

Výskumníci IOActive Lucas Apa a Cesar Cerrudo, ktorí na jar uviedli, že našli 50 zraniteľností v týchto kolaboratívnych robotoch („kobotoch“), tentoraz priniesli dôkazy o koncepcii útokov, ukazujúce, aké škody môžu spôsobiť záškodné roboty.

Testované boli roboty a softvérové produkty na ich ovládanie od spoločností Softbank Robotics (roboty NAO a Pepper), UBTECH Robotics (roboty Alpha 1S, Alpha 2), Robotis (OP2 a THORMANG3), Universal Robots (UR3, UR5, UR10), Rethink Robotics (Baxter a Sawyer) a Asratec Corp.

Apa a Cerrudo zistili chyby v autentifikácii, nezabezpečené transportné mechanizmy v protokoloch, chyby vo fyzickej stavbe, ako aj v použitej open source platforme Robot Operating System. O nedostatkoch informovali dodávateľov príslušných robotov pred siedmimi mesiacmi.

Výskumníci využili zraniteľnosti na zakázanie bezpečnostných nastavení robota, čo útočníkovi umožní manipulovať s ním tak, aby spôsobil zranenie. Takisto tvrdia, že v robotoch rôznych značiek našli funkcie umožňujúce vykonávať kód na diaľku, ako aj problémy s poškodenou pamäťou a chyby v hardvéri, ktoré sa nedajú opraviť, odstrániť ich môže len nová verzia týchto robotov.

Roboty sa stávajú čoraz „inteligentnejšími“ a v niektorých prípadoch nadobúdajú stále viac ľudských vlastností, čo pomáha zvyšovať ich obľúbenosť a použiteľnosť. IDC odhaduje, že celosvetové výdavky na robotiku v roku 2020 dosiahnu 188 miliárd dolárov. Roboty sa dnes využívajú väčšinou v priemyselnej výrobe, ale čoraz širšie sa uplatňujú aj v domácnostiach a v sektore zdravotníctva.

Podľa výskumníkov dodávatelia priemyselných robotov majú tendenciu rýchlejšie reagovať na problém so zabezpečením ako výrobcovia kobotov. Ich minútový výpadok v dôsledku hackerského útoku totiž môže stáť desiatky tisíc dolárov.

Apa a Cerrudo napísali aj skript, ktorý umožňuje útočníkovi pohybovať hlavou a mikrofónom robota NAO od SoftBank Robotics na účely špehovania. „Chceli sme poukázať na problémy s ochranou osobných údajov. Webová kamera a mikrofón sa totiž môžu pohybovať po dome a všetko sledovať,“ hovorí Cerrudo. „A rovnako by to mohlo byť aj v kancelárii či obchode.“

Vedci tvrdia, že zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy o útokoch na roboty v reálnom svete. Roboty totiž ešte nie sú úplne bežné v podnikoch a domácnostiach. No keď sa stanú rozšírenejšími, môže sa to zmeniť. Cieľom vedcov je byť o krok vpred.

Zdroj: Darkreading

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci majú plán pre obnovu Sahary. Solárne a veterné elektrárne by mohli priniesť do púšte dážď a zeleň

21.09.2018 00:25

Sahara je najväčšia horúca púšť na svete, rozľahlá piesočnatá krajina trpiaca smrtiacim suchom, ktorej rozloha sa stále zväčšuje. Vďaka jej slnečným podmienkam sa však už zrodilo veľa energetických pr ...

Výskum

Na webe denníku New York Times zistíte, ako sa od vášho narodenia oteplila klíma aj vo vašom rodisku

21.09.2018 00:15

Pre klimatické zmeny spôsobené ľuďmi možno očakávať, že na väčšine miest sa bude vyskytovať čoraz viac dní, keď teplota presiahne 32 °C. Môžete sa presvedčiť o tom, že už v súčasnosti je napríklad vo ...

Výskum

Grafén umožní taktovať procesory na terahertzových frekvenciách

14.09.2018 00:10

Grafén sa považuje za sľubný materiál pre nanoelektroniku budúcnosti. Teoreticky by mal umožňovať taktovacie frekvencie až tisíckrát vyššie ako súčasná kremíková elektronika. Teraz vedci z Helmholtz Z ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AGEM Dealers Day 2018

Najnovšie videáPC forum button