Image
26.3.2018 3 Comments

Airbus chce sťahovať z orbitálnej dráhy nefunkčné satelity pomocou gigantickej harpúny

Odpad na obežnej dráhe Zeme sa stáva každým rokom čoraz väčším problémom. Vesmírne agentúry momentálne monitorujú 7 000 ton veľkých kusov odpadu a k tomu 20 000 kusov odpadu väčšieho ako 10 centimetrov.

Európske vesmírne agentúry v spolupráci so súkromnými spoločnosťami plánujú testovať rôzne možnosti jeho odstránenia.

Iniciatívu prebrala firma SpaceX známeho vizonára a inovátora Elona Muska, ktorej nosič budúci mesiac spolu so satelitom na palube opustí zemský povrch, aby sa pripojil k medzinárodnej vesmírnej stanici.

Spoločnosť  Airbus však prišla s netradičným riešením. Chce vyslať do kozmu raketu s harpúnou, ktorá by mohla dostať z orbitu satelit Envisat.

Ten je doteraz najväčším objektom vypusteným do kozmu s celkovou hmotnosťou 8 ton. Harpúna by po výstrele mala satelit stiahnuť späť do atmosféry a počas prechodu ňou by mal celý zhorieť.

"Ak budeme schopní vyvinúť harpúnu, ktorá stiahne z orbitu Envisat, nebude problém stiahnuť akékoľvek iné druhy veľkých kusov odpadov, vrátane horných častí raketoplánov, ktoré stále krúžia na obežnej dráhe. S harpúnou bude treba sedieť na postriežke v kokpite, počkať kým sa objekt priblíži a vystreliť ju v správny moment," uviedol projektový inžinier Alastair Wayman. 

Ak by chceli použiť napríklad robotickú ruku, vyžadovalo by to enormné množstvo komplexných pokynov a pohybov, aby bola schopná nasledovať a zachytiť obiehajúci objekt.

Podľa BBC sa harpúna momentálne vyvíja v Anglicku a prvú menšiu verziu by mali testovať budúci mesiac. Envisat  prvý raz vyslali do kozmu v roku 2002 ako pozorovaciu stanicu. Obsahuje obrazový radar, spektrometre a atmosférické senzory.

V roku 2012 však Európska vesmírna organizácia ESA nečakane so satelitom stratila kontakt a ani napriek početným pokusom o jeho obnovenie, satelit nereagoval. Preto jeho misiu ukončila. 

Harpúna by mala byť veľká necelý meter a výstrel by mal zabezpečiť stlačený vzduch, pričom cez satelitné panely by mala preniknúť ako nôž cez maslo.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

Windows 10 bude mať možnosť prihlásenia sa bez hesla

15.07.2019 11:00

Microsoft v týchto dňoch pridal do testovacej verzie 20H1 zostavenia 18936 Windows 10 pre testujúcich vo Fast Ringu nové funkcie. Ide o možnosť Make your device passwordless, ktorá umožní prihlásiť sa ...

Technológie

Dizajn Samsung Galaxy Note 10 potvrdený snímkami uniknutými od FCC

15.07.2019 12:00

O smartfóne Samsung Galaxy Note 10 sa objavilo už množstvo významných únikov vrátane fotografií, pričom niektoré z nich vyzerali veľmi presvedčivo. Ukazovali telefón spolu so stylusom v plnej kráse. ...

Technológie

Google Translate môže pomocou fotoaparátu smartfónu okamžite zistiť jazyk textu

12.07.2019 00:25

Služba Google Translate už dokáže po nasmerovaní fotoaparátu smartfónu rozpoznať jazyk textu, aj keď vy sami neviete, aký jazyk čítate. Google Translate vďaka schopnosti počítačového videnia zvládne ...

q

3 Comments

 1. tolko uzitocneho materialu reakcia na: Airbus chce sťahovať z orbitálnej dráhy nefunkčné satelity pomocou gigantickej harpúny
  26.3.2018 11:03
  zachytit nevyhadzovat
  stavit zrkadlam spracovat
  a postavit napr novu orbitalnu stanicu ..alebo meziplanetarnu lod

  7 000ton
  ved iss ma len 420t

  kolko pokecov kolko stoji kg vyneseny na orbitu? 8000-9000$
  ved to je 56mld$..to je hriech vyhodit

  a tento je tam uplne zdarma

  Reagovať
  • RE: tolko uzitocneho materialu reakcia na: tolko uzitocneho materialu
   28.3.2018 18:03
   to mas ako so zlatom v morskej vode. je ho tam vela, ale nemas ho ako (zatial) rozumne ziskat vo vyuzitelnej forme.
   Reagovať
 2. Snad do masla .... reakcia na: Airbus chce sťahovať z orbitálnej dráhy nefunkčné satelity pomocou gigantickej harpúny
  26.3.2018 11:03
  .... aspon to po sebe citajte ...
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá