Image
9.11.2016 0 Comments

Adobe VoCo: „Photoshop na reč“ vyvoláva obavy z možného zneužitia

Nedávno predstavená aplikácia spoločnosti Adobe, nazvaná VoCo, sľubuje, že bude „Photoshopom na reč“. Vyvoláva však etické otázky a obavy o bezpečnosť.

Softvér umožňuje rýchlo zmeniť zvukový záznam, aby obsahoval slová a vety, ktoré hovoriaci pôvodne vôbec nevyslovil, hoci to bude znieť ako jeho hlas. Podľa odborníkov by technológia hlasovej manipulácie mohla narušiť dôveru v oblasti žurnalistiky, podľa iných by mohla predstavovať vážnu bezpečnostnú hrozbu. Americká firma tvrdí, že podniká kroky na riešenie týchto rizík.

Počas živej demonštrácie technológie v San Diegu Adobe zmenil v digitalizovanom zázname hlasového prejavu muža slová „pobozkal som svojich psov a ženu“ na „a pobozkal som Jordán trikrát“. Celá editácia trvala len niekoľko sekúnd, operátor prepísal reč a stlačením tlačidla vytvoril syntetizovanú zvukovú stopu. Podľa redaktora webu TechCrunch, ktorý sa na akcii zúčastnil, pri pozornom počúvaní možno zbadať, kde došlo k výmene slov. No aj tak ide o veľmi vydarenú technológiu a drobné chyby by sa dali ešte doladiť.

Na to, aby bol tento proces možný, treba disponovať 20-minútovým záznamom hlasu daného človeka. Podľa expertov inžinieri z Adobe vytvorili síce inovačnú technológiu hlasového manipulátora, no ignorovali pri tom etickú dilemu súvisiacu s možnosťou jej zneužitia. A riziká sú naozaj ďalekosiahle, napríklad banky a ďalšie podniky začali používať hlasový odtlačok na overenie totožnosti zákazníka počas telefonického hovoru. Takáto technológia by mohla ich systém zmiasť, aj keď biometrické spoločnosti tvrdia, že ich produkty sa takými trikmi nedajú oklamať.

Adobe hovorí, že jeho projekt nie je založený na tradičnej technológii syntézy reči, ale na „konverzii hlasu“. Je veľmi zaujímavé, že tu nie je potrebný takmer nijaký ručný zásah. Pritom Adobe nie je jediný, kto experimentuje s napodobňovaním hlasu. V septembri predstavil konkurenčný systém WaveNet aj Google.

Zdroj: bbc.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Huawei predstavil vlajkové smartfóny P40 a ďalšie zaujímavé novinky

26.03.2020 17:00

Spoločnosť Huawei prostredníctvom video prenosu predstavila nové vlajkové smartfóny radu P40. Do produktovej rodiny patria tri modely: P40, P40 Pro a P40 Pro +. Novinky sú nabité špičkovými technológi ...

Produkty

Inovácie pre digitálnu kanceláriu zajtrajška

17.03.2020 00:06

Špeciálny projekt Pred 80 rokmi bola skonštruovaná prvá kopírka. Spôsobila revolúciu vo firmách. Umožnila totiž ľahko urobiť kópie dokumentov či neskôr ich skenovať. Dnes musia kancelárske zariadenia ...

Produkty

Novinky tlače a projekčnej techniky na Epson Days 2020

13.03.2020 00:00

Návštevníci podujatia v Prahe mohli nahliadnuť do kompletného prierezu aktuálneho portfólia a vypočuť si kľúčové vízie a stratégie pre nasledujúce mesiace. Z business tlače boli predstavené novinky z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá