Recenzia: Acer Switch 7 Black Edition - Tichý a výkonný

0

Acer svojím konvertibilným notebookom 2v1 Switch 7 mieri na najvyššie miesta v tejto kategórii a jeho jediný reálny konkurent je Microsoft Surface Book 2, ktorý však má cenu nasadenú ešte vyššie. Poďme sa spolu pozrieť, čo ponúka. Konvertibilný notebook 2v1 znamená, že Switch 7 dokáže plnohodnotne plniť úlohu tabletu aj notebooku. Zariadenie je teda tablet, ku ktorému sa pomocou takzvaného pogo portu a magnetického závesu pripája klávesnica. Tá je v tomto prípade pasívna, takže neobsahuje žiadne porty ani prídavnú batériu, pozitívne však je to, že je podsvietená. Spodnú časť klávesnice tvorí plstená podložka zabraňujúca kĺzaniu po stole.

V pracovnej polohe je klávesnica mierne zdvihnutá nad podložkou a trochu pruží, stisk tlačidiel je však istý, a tak sa na nej píše dobre. Hlavnú časť zariadenia však tvorí tablet. Jeho najväčšia zaujímavosť oproti konkurencii je to, že hoci je osadený výkonným procesorom a dedikovanou grafikou, chladenie je úplne pasívne, bez ventilátorov. O pohon sa stará procesor Intel Core i7-8550U ôsmej generácie, ktorému sekunduje grafická karta NVIDIA GeForce MX150. Ide o prvý bezventilátorový notebook s dedikovanou grafikou na svete. Procesor spolupracuje so 16 GB RAM a ako úložisko je k dispozícii 512 GB disk SSD. Aby bolo možné takýto náročný hardvér ochladiť bez nutnosti použitia aktívneho chladenia, použil Acer svoju bezventilátorovú technológiu Dual LiquidLoop. Dá sa povedať, že v podstate každý moderný počítač dnes možno pasívne schladiť. Väčšinou sa to však nezaobíde bez výraznejšieho obmedzenia výkonu.

Acer si s tým však dokáže poradiť a prepad výkonu je minimálny. Použitý 13,5" displej IPS ponúka nadštandardné rozlíšenie 2256 × 1504 bodov a vyniká ostrým obrazom s veľmi dobrým farebným podaním a širokými pozorovacími uhlami. V balení je k dispozícii aj stylus, ktorý má svoje miesto v tele vľavo hore. Rovnako ako celé telo je čiernej farby a zaobíde sa bez batérie. Využíva technológiu Wacom EMR, takže dokáže rozpoznať 4096 úrovní tlaku a podporuje detekciu naklonenia pera na ovládanie uhla, šírky alebo tieňovania.

Switch 7 Black Edition podporuje biometrické prihlasovanie cez Windows Hello, ktoré je súčasťou Windows 10. Snímač odtlačkov prstov je umiestnený pod sklom a disponuje funkciou POA (Power on Authentication), ktorá používateľom umožňuje zapnúť zariadenie a okamžite sa prihlásiť jediným dotykom. K pohodlnému ovládaniu prispieva patentovaný stojan Acer AutoStand, ktorý dostal Switch 7 Black Edition ako prvé zariadenie od Aceru. Stojan sa môže automaticky vysunúť a zasunúť, vďaka čomu jednoducho jednou rukou otvoríte a nastavíte pozíciu displeja na notebooku.

Stojan sa vysúva po roztvorení prístroja na podložke, na spodnej strane je dvojica mechanických tlačidiel, ktoré uvoľnia stojanček z pozície. Tablet môžete vďaka stojančeku nastaviť až na uhol asi 130°. Pokiaľ prístroj v role notebooku používate niekde na stole, jeho využitie je bezproblémové. Táto koncepcia je však takmer nepoužiteľná na malých stolíkoch vo vlaku či iných dopravných prostriedkoch, kde zariadenie bude ťahať za kratší koniec oproti klasicky koncipovaným notebookom. Na druhej strane pre rôznych konštruktérov, dizajnérov či umelcov, ktorí si zvyknú na cestách kresliť rôzne náčrty, bude veľmi výhodná možnosť oddelenia klávesnice a používania tabletu s perom. Takže ak sa preň budete rozhodovať, treba premyslieť, akým spôsobom ho budete využívať.

Ako to býva, portová výbava nie je príliš bohatá, napriek tomu tu však nájdete jeden veľký port USB-3.1 gen. 2 a jeden port USB-C s podporou Thunderbolt 3 a Power Delivery, ktorý slúži aj ako videovýstup a zariadenie možno cezeň aj napájať/nabíjať. To je výhodné napríklad pri pripojení k monitoru s USB-C. Prístroj však nie je odkázaný iba na napájanie cez USB-C, v balení je zdroj s proprietárnym konektorom. Nezabudlo sa ani na 3,5 mm jack a slot na rozširujúcu kartu microSD. Napriek vysokému výkonu je nový Switch 7 Black Edition navrhnutý predovšetkým s ohľadom na mobilitu a bez pripojenej klávesnice má hmotnosť menej ako 1,15 kg. Elegantné štíhle a pevné telo ponúka pocit robustnosti a je príjemné na dotyk. Dojem však trochu kazí náchylnosť vrchnej strany na zachytávanie odtlačkov prstov.

Podľa výsledkov testovania musím potvrdiť vysoký výkon tak v benchmarkoch, ako aj pri bežnom používaní. Pri vysokom zaťažení treba počítať so zahrievaním zadnej strany, cez ktorú chladiaci systém odvádza teplo. Ani pri najvyššej záťaži však nešlo o nič extrémne. Prístroj si poradí so sledovaním 4K videa či renderingom full HD. Spracovanie 4K videa je už nad jeho sily, ale s full HD si poradí bez problémov. V teste Cinescore dosiahol 5222 bodov v teste CPU a 4400 bodov v teste GPU. V PC Mark 8 Work dosiahol hodnotenie 4427 bodov a v teste batérie výdrž 3 h 18“. Za bežných podmienok so stiahnutým podsvietením displeja na primeranú hodnotu je výdrž asi 7 – 8 hodín pri kancelárskej práci či surfovaní po internete. Pri výpočtovo náročných operáciách sa, samozrejme, výdrž znižuje.

Ako som písal na začiatku, Switch 7 Black Edition patrí do najvyššej kategórie konvertibilných notebookov 2v1 a v testoch svoju pozíciu bez problémov obhájil. Vyniká kvalitným displejom, vysokým výkonom a kvalitným spracovaním.

Parametre:

• Displej: TFT IPS, 13,5" (2256 × 1504 px), dotykový, čipová súprava: Intel Core i7-8550U 1,8 GHz štvorjadrový, GPU: NVIDIA GeForce MX150, RAM: 16 GB LPDDR3, slot na microSD, 512 GB SATA SSD, konektory 1× USB 3.1 gen. 2 (USB-A), 1× USB 3.1 gen. 2 s podporou Thunderbolt 3 a PD (USB-C), ďalšie: napájanie, 3,5 mm jack, dátové funkcie modem: dvojpásmové Wi-Fi IEEE 802.11ac, bluetooth 4.0, OS: Windows 10 Pro 64-bit., stylus a podsvietená klávesnica, akumulátor 4870 mAh, udávaná výdrž: 10 hodín, hmotnosť: 1,6 kg

Benchmarky: Battery life: 3:18; PC Mark 8 Work : 4427; PC Mark 8 Home: 3156; Crystal disk mark: Read 557 MB/s, Write 508 MB/s; Cinescore CPU: 5222; Cinescore GPU: 4400

• Cena: 1940 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Spracovanie, vysoký výkon, podsvietená klávesnica, kvalitný displej, tichá prevádzka
- Povrch nie je odolný proti odtlačkom

HODNOTENIE:

Výkon: 95 %
Výbava:90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie:95 %
Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Acer Switch

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať