Image
30.10.2018 0 Comments

Acer Swift 7 2018: Štýlová žiletka v druhej generácii

Acer sa už v minulom roku chválil najtenším notebookom na svete a tohoročný Swift 7 v tejto tradícii pokračuje. Poďme sa pozrieť, čo nové prináša.

Dizajn a výbava

Keďže má ísť o najtenší notebook a konkurencia tiež nespí, Acer, ako sa hovorí, „pritlačil na pílu“ a hrúbka notebooku oproti minuloročnému modelu klesla rovno o 1 mm, teda na 8,98 mm. Napriek tomu sa výrobcovi podarilo pridať podsvietenie klávesnice, ktoré v staršom modeli nebolo. To je naozaj veľmi pozoruhodný výkon. Pri takejto hrúbke je veľká výzva okrem iného zachovanie pevnosti prístroja. To sa dosahuje použitím horčíkovej zliatiny na konštrukciu horného veka aj základne a odolného skla Corning Gorilla Glass na displeji. Na rozdiel od predchodcu je dizajn striedmejší a prístroj je celý v matnej čiernej farbe.

Oproti zlatej to možno nie je také efektné, na druhej strane však celý povrch dokonale odoláva odtlačkom prstov, takže vo výsledku je to prínosné. Podsvietená klávesnica je klasicky krátkeho typu, z priestorových dôvodov jej však chýba vrch­ný rad funkčných klávesov, ktoré sú teraz zastúpené na hornom číselnom rade a prepínajú sa cez Fn. Touchpad je veľký, ale bez tlačidiel. Tie sú nahradené dvojitým poklepaním. Dá sa na to zvyknúť, navyše môžete použiť dotykový displej. Vedľa klávesnice je umiestnený ešte snímač odtlačkov prstov. Daňou za malú hrúbku je nižší počet portov. Nájdete tu iba dvojicu portov USB-C, jeden s podporou Power Delivery na napájanie, 3,5 mm jack hands-free a na pravej strane slot na SIM kartu na dátové pripojenie LTE. V balení dostanete malý replikátor portov s výstupmi HDMI, USB-C a USB-A. Menej konektorov kompenzujú možnosti bezdrôtového pripojenia.

Swift 7 je vybavený rýchlym dvojpásmovým pripojením Wi-Fi 802.11ac s rýchlosťou až 867 Mb/s. Ak nie ste v dosahu Wi-Fi, prístroj umožňuje pripojenie k 4G/LTE sieti, a to rovno dvoma spôsobmi. Prvým je použitie vstavanej eSIM, prípadne môžete do slotu nano SIM vložiť kartu s dátovým pro­gramom vášho operátora. Samozrejmosť je podpora technológie bluetooth, tu vo verzii 4.1. Zvukový diel používa technológie Dolby Audio Premium a Acer True Harmony. Reproduktory sú umiestnené zospodu po stranách.

Zlepšenia sa dočkal displej. Pri zachovaní rovnakých rozmerov prístroja má displej užší rámček, a tak sa sem namiesto 13,3-palcového zmestil rovno 14-palcový. Má rozlíšenie 1920 × 1080 bodov, je viacdotykový a využíva technológiu IPS. Napriek tomu, že je lesklý, výrobca pravdepodobne používa antire­flexnú vrstvu, odrazivosť je nižšia ako v predchádzajúcej generácii, hoci stále ide o lesklý povrch. Pre tenké rámčeky je kamera umiestnená trochu nezvyčajne pod displejom, pri videohovore vás tak zaberá viac zospodu.

Samozrejme, pri takomto tenkom prístroji nemožno očakávať vysoký výkon. Chladenie je riešené iba pasívne, s odvodom tepla do tela. Počas intenzívnejšej záťaže sa mierne zahrieva horná časť nad klávesnicou, ináč je telo v podstate studené. Práca je, pochopiteľne, úplne nehlučná. O pohon sa stará procesor Intel Core i7 7Y75, teda z generácie Kaby Lake Y, rovnakej ako u predchodcu. Procesor je taktovaný iba na 1,3 GHz (3,6 GHz Turbo Boost) a využíva 2 jadrá a 4 vlákna. Osemgigabajtová pamäť DDR3L RAM je integrovaná na základnej doske. Úložisko tvorí 256 GB disk SSD M2. Grafiku má na starosti integrovaný čip Intel HD Graphics 615.

Vo výbave je predinštalovaný OS Windows 10 Pro aj integrovaný čip TPM, takže v kombinácii s čítačkou odtlačkov prstov je zabezpečenie na dobrej úrovni.

Skúsenosti z testovania

Swift 7 od predošlej generácie prešiel pomerne zásadnými zmenami. Zlepšení sa dočkali hlavne veci, ktoré som aj ja v predchádzajúcej verzii najviac kritizoval. Klávesnica je teraz podsvietená, elegantný dizajn už nenarušujú nepríjemné stopy po odtlačkoch a zdokonalil sa displej, ktorý je teraz väčší a neleskne sa natoľko. Vzhľadom na to, že výrobca musel zariadenie ďalej zmenšovať, výdrž batérie je veľmi slušná. Klávesnica síce prišla o rad dedikovaných funkčných klávesov, no vďaka dostatočnému rozstupu klávesov sa na nej píše dobre. Trochu horšie to je s chýbajúcimi tlačidlami touchpadu. Na to si treba zvyknúť. Našťastie je k dispozícii dotykový displej. Výduchy reproduktorov boli presunuté na spodnú časť, takže už nie sú čiastočne zboku. Pri ich používaní je teda nevyhnutné mať prístroj na pevnej podložke. Zvuk je čistý, bez rušivých pazvukov, ako sa dá čakať, basové zložky by ste tu hľadali márne. Fyzika sa skrátka oklamať nedá. Displej má dostatočný jas aj na prácu za jasného dňa a vďaka technológii IPS nie je problém s jeho sledovaním pod väčšími uhlami. Ostrosť ­obrazu je výborná a farebný gamut pokryje 100 % farebného priestoru sRGB. Vstavaná kamera pracuje s rozlíšením 720p a pri videohovoroch si treba zachovať mierny odstup, aby vám protistrana nepozerala na bradu. Tlačidlo zapnutia je presunuté na pravú stranu. Mohlo byť však trochu zapustené, takto pri manipulácii hrozí nechcené zapnutie. Najväčší kompromis je výkon. Prístroj je určený predovšetkým na nenáročné použitie s kancelárskymi aplikáciami, prehliadanie internetu, vybavovanie e-mailov či tvorbu a projekciu prezentácií. Možno ho využiť aj na príležitostnú úpravu fotografií či full HD videa. So 4K videom si už nerozumie a nezvládne ani jeho prehrávanie. Pri bežnej práci je však systém svižný a určite vás nebude zdržovať. Prispieva k tomu aj rýchly disk SSD M2, ktorý je podstatne rýchlejší ako pri predchádzajúcom modeli.

V každom prípade je Swift 7 ďalšia ukážka špičkových technológií. Zaujme extrémne malou hrúbkou, výborným spracovaním a širokou konektivitou. Napriek pasívnemu chladeniu sa počas činnosti významne nezahrieva a podsvietená klávesnica veľmi pomôže pri práci v prostrediach s nižšou hladinou svetla. V balení dostanete aj elegantné kožené puz­dro na jeho prenášanie. Pri bežnej práci s e-mailom a kancelárskymi aplikáciami sa dostanete s výdržou asi na 9 hodín.

Parametre:

• OS Windows 10 Pro, čip TPM, procesor Intel Core i7-7Y75 1,3 GHz, displej 14" FHD (1920 × 1080), 16:9, IPS, pamäť 8 GB, LPDDR3, 256 GB M2 SSD, 2× USB-C (USB 3.1 v.1, 5 Gb/s), 3,5 mm jack audio, Wi-Fi 802:11ac, bluetooth 4.1, LTE/4G vstavaná eSIM, slot na nano SIM
• Benchmarky: Battery life: 9:02, PC Mark 8 Work: 3971, PC Mark 8 Home: 1438, Crystal disk mark: Read 1643 MB/s, Write 757 MB/s

• Cena: 1699,99 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn a spracovanie, kvalitná konštrukcia, výborná podsvietená klávesnica, tichá prevádzka
- Slabší výkon

HODNOTENIE:

Výkon: 70 %
Výbava: 98 %
Ovládanie:  95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 91 %


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 2

Wifi reproduktory IKEA Sonos Symfonisk

21.01.2020 00:00

Reproduktory tejto série boli vyvinuté v spolupráci s firmou Sonos. Určite to prospelo aj elektronickej a hlavne akustickej konštrukcii, no hlavným prínosom je možnosť napojenia na služby Sonos, využí ...

Recenzie 2

Detské hodinky TCL MOVETIME Family Watch MT40 so 4G pripojením a funkciou videohovorov

20.01.2020 00:06

Hodinky  TCL MOVETIME Family Watch MT40 sú určené pre deti od 4 do 9 rokov. Umožňujú deťom komunikovať s rodičmi a rodičom poskytujú prehľad o aktuálnej polohe dieťaťa. Aplikácia pre rodičov je k disp ...

Recenzie

TCL PLEX – vynikajúco vybavený smartfón za dobrú cenu

18.01.2020 00:10

TCL PLEX je prvý smartfón, ktorý čínska spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry uviedla pod vlastnou značkou. V strednej triede, kam podľa cenovky patrí sa TCL PLEX sn ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá