Image
4.1.2019 3 Comments

Aceleron ponúka Li-ion batérie, ktoré sa dajú opraviť výmenou pokazených článkov

Lítiovo-iónové batérie sú dnes hojne používané – napájajú notebooky, elektromobily a dokonca aj rover Curiosity preskúmavajúci Mars. Majú však jeden problém – ak sa jeden ich článok pokazí, treba vymeniť celú batériu. Dôvodom je spôsob, ako sú batérie vybudované – použitie zvárania či lepenia robí opravu takmer nemožnou. Ak batériu otvoríte, zničíte ju a už ju nikdy nedáte dokopy. Recyklácia lítia je tiež neefektívna. Výsledok je potom taký, že veľa batérií je zlikvidovaných, hoci ich životnosť sa ešte neskončila.

Spoločnosť Aceleron však prišla s nápadom, ako by si zlyhávajúca súčasť nevyžiadala výmenu celej batérie. Jej zakladateľ Amrit Chandan sa obáva, že by väčšie rozšírenie elektromobilov mohlo situáciu zhoršiť, preto spojil svoje sily s inžinierom mechaniky Carltonom Cumminsom, aby spoločne našli riešenie.

Po niekoľkých mesiacoch strávených demontážou batérií navrhol Cummins nový dizajn lítiovo-iónovej batérie. Jej jednotlivé články sú spojené pomocou kompresie, čo umožňuje opravu batérie pri zlyhaní jednotlivých častí. Firma Aceleron má v súčasnosti 20 zamestnancov a predáva batérie s rôznymi napätiami a veľkosťami, ktoré sa používajú vo vozidlách, plavidlách aj budovách.

„Náš produkt je naozaj riešením na celý život,“ hovorí Cummins. Aceleron teraz spolupracuje s partnermi z plynárskeho, energetického a ropného priemyslu, ako sú Total, BuffaloGrid či Innogen.

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

10 miliárd nových zariadení pre 5G siete bude potrebovať nové telefónne čísla. Japonské budú 14-miestne

20.05.2019 00:00

Okrem vyšších prenosových rýchlostí budú siete 5G podporovať aj miliardy novo pripojených zariadení – od automobilov až po senzory IoT, a to každé s vlastným telefónnym číslom. Keďže nasadenie 5G siet ...

Inovácie

Smartfón OnePlus 7 Pro sa môže pochváliť 90 Hz displejom a zasúvateľným fotoaparátom

16.05.2019 00:10

Od vydania modelu OnePlus 2 sa OnePlus pridŕža cyklu uvádzania noviniek dvakrát ročne. Na jar predstaví telefón s podstatnou aktualizáciou hardvéru a softvéru v porovnaní s predchádzajúcou generáciou ...

Inovácie

Prvé dojmy: motorola one vision, špecialista na nočné fotky

15.05.2019 15:00

Motorola pokračuje v zavádzaní inovácií a prichádza s modelom one vision ktorý obsahuje svoj doteraz najmodernejší kamerový systém poháňaný umelou inteligenciou a  48 MP duálnym systémom zadných kamie ...

q

3 Comments

 1. 18600 reakcia na: Aceleron ponúka Li-ion batérie, ktoré sa dajú opraviť výmenou pokazených článkov
  4.1.2019 09:01
  Ocividne len pozapajal paralelne kopec 18600 baterii, napad fajn ale tym sa navysi velkost aj hmotnost vyslednej baterie o nemale percento koli kuzelovitemu tvaru a tomu ze kazda bateria je konsrtuovana ako samostatny akumulator. Mohlo by to fungovat v zariadeniach kde nezalezi na velkosti ale v elektrickych autach kde sa biju o kazdy kilometer dojazdu asi nie.
  Reagovať
  • RE: 18600 reakcia na: 18600
   4.1.2019 11:01
   Ale videl si aké sú batériové články v elektrických autách, resp ich súčasnú podobu? -> https://youtu.be/c0IHNrW0QOA?t=296 presne také isté ;) :)
   Reagovať
   • RE: RE: 18600 reakcia na: RE: 18600
    7.1.2019 10:01
    teraz si pripadam ako dieta ktoremu prave oznamili ze santa klaus neexistuje :)
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button