Image
4.1.2019 3 Comments

Aceleron ponúka Li-ion batérie, ktoré sa dajú opraviť výmenou pokazených článkov

Lítiovo-iónové batérie sú dnes hojne používané – napájajú notebooky, elektromobily a dokonca aj rover Curiosity preskúmavajúci Mars. Majú však jeden problém – ak sa jeden ich článok pokazí, treba vymeniť celú batériu. Dôvodom je spôsob, ako sú batérie vybudované – použitie zvárania či lepenia robí opravu takmer nemožnou. Ak batériu otvoríte, zničíte ju a už ju nikdy nedáte dokopy. Recyklácia lítia je tiež neefektívna. Výsledok je potom taký, že veľa batérií je zlikvidovaných, hoci ich životnosť sa ešte neskončila.

Spoločnosť Aceleron však prišla s nápadom, ako by si zlyhávajúca súčasť nevyžiadala výmenu celej batérie. Jej zakladateľ Amrit Chandan sa obáva, že by väčšie rozšírenie elektromobilov mohlo situáciu zhoršiť, preto spojil svoje sily s inžinierom mechaniky Carltonom Cumminsom, aby spoločne našli riešenie.

Po niekoľkých mesiacoch strávených demontážou batérií navrhol Cummins nový dizajn lítiovo-iónovej batérie. Jej jednotlivé články sú spojené pomocou kompresie, čo umožňuje opravu batérie pri zlyhaní jednotlivých častí. Firma Aceleron má v súčasnosti 20 zamestnancov a predáva batérie s rôznymi napätiami a veľkosťami, ktoré sa používajú vo vozidlách, plavidlách aj budovách.

„Náš produkt je naozaj riešením na celý život,“ hovorí Cummins. Aceleron teraz spolupracuje s partnermi z plynárskeho, energetického a ropného priemyslu, ako sú Total, BuffaloGrid či Innogen.

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Nový typ pristávacieho zariadenia umožní dronom zosadnúť aj na strom

18.03.2019 00:20

Drony sú síce užitočné v mnohých smeroch, ale ich užitočnosť je obmedzená časom, ktorý môžu stráviť vo vzduchu, ako aj miestom, kde môžu pristáť. Vo všeobecnosti potrebujú na pristátie rovné miesto. ...

Inovácie

Ženevský autosalón - Škoda predstavila prototyp koncepcie elektrického SUV Vision iV

15.03.2019 00:10

Tento rok sa aspoň podľa vystavených exponátov na ženevskom autosalóne javil ako prelomový, čo sa týka nástupu elektromobility. Každý významnejší výrobca mal vo svojej expozícii minimálne jeden reálny ...

Inovácie

Skladacia Motorola bude mať údajne vonkajší sekundárny displej

12.03.2019 00:10

Už nejaký čas sa hovorí o skladacom telefóne značky Motorola, ktorý by mal véčkový dizajn ako rad Razr. Teraz web XDA-Developers priniesol o ňom niekoľko podrobností. V zloženom stave by mal mať telef ...

q

3 Comments

 1. 18600 reakcia na: Aceleron ponúka Li-ion batérie, ktoré sa dajú opraviť výmenou pokazených článkov
  4.1.2019 09:01
  Ocividne len pozapajal paralelne kopec 18600 baterii, napad fajn ale tym sa navysi velkost aj hmotnost vyslednej baterie o nemale percento koli kuzelovitemu tvaru a tomu ze kazda bateria je konsrtuovana ako samostatny akumulator. Mohlo by to fungovat v zariadeniach kde nezalezi na velkosti ale v elektrickych autach kde sa biju o kazdy kilometer dojazdu asi nie.
  Reagovať
  • RE: 18600 reakcia na: 18600
   4.1.2019 11:01
   Ale videl si aké sú batériové články v elektrických autách, resp ich súčasnú podobu? -> https://youtu.be/c0IHNrW0QOA?t=296 presne také isté ;) :)
   Reagovať
   • RE: RE: 18600 reakcia na: RE: 18600
    7.1.2019 10:01
    teraz si pripadam ako dieta ktoremu prave oznamili ze santa klaus neexistuje :)
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button