Aby vás bolo pri videokonferencii dobre počuť

0

Kľúčová informačná zložka videokonferencií je kvalitný a zrozumiteľný zvuk. Dosiahnuť ho je v niektorých prípadoch tvrdý oriešok aj za bežných okolností, hlavne v priestoroch, ktoré nie sú dobre akusticky zatlmené kobercami, závesmi či nábytkom. V súčasnej situácii, ak sa videokonferencia koná medzi najužším vedením firmy v zasadačke a pracovníkmi, ktorí pracujú z domu, vstupujú do hry aj ochranné rúška. Ľudia pracujúci z domu ich, samozrejme, nepotrebujú, ale pre manažment v zasadačke firmy sú z pochopiteľných dôvodov nevyhnutné, a to aj v prípade, keby boli len dvaja alebo traja.

S rúškami majú veľa starostí aj zvukoví majstri v televíznych štúdiách a nie všetky mikrofóny, ktoré sú súčasťou konferenčných riešení, vedia takýto utlmený zvuk dobre zachytiť. Pred začiatkom dôležitej videokonferencie teda treba vyskúšať, z akej vzdialenosti je potrebné do mikrofónu hovoriť. A nielen to. Väčšina mikrofónov má návlek z penovej hmoty, ktorý je užitočný aj v miestnosti, pretože tlmí prúd vzduchu pri dýchaní hovoriaceho. V súčasnej situácii je takýto návlek problémový faktor a bez ohľadu na to, či hovoríte do mikrofónu doma bez rúška, alebo vo firemnej zasadačke s rúškom, návleky treba dať z mikrofónov dole a po skončení konferencie mikrofóny dôkladne vydezinfikovať.

V niektorých videokonferenčných riešeniach je mikrofón ­zabudovaný priamo v kamere. Produkty renomovaných výrobcov majú kvalitné mikrofóny, ale takisto treba vyskúšať, v akej vzdialenosti dokážu zosnímať rečníka s rúškom. Mikrofóny umiestnené v stojanoch na stole sú k dispozícii v rôznych konštrukčných vyhotoveniach a s rôznou smerovou charakteristikou. Ak má každý účastník konferencie pred sebou samostatný mikrofón, jeho smerová charakteristika je pomerne úzka a podľa našich experimentov si takýto mikrofón poradí aj s človekom, ktorý má rúško.

Smerová charakteristika mikrofónu určuje, z ktorých smerov sa bude snímať zvuk a z ktorých smerov bude zvuk potlačený. Podľa toho, akú smerovú charakteristiku má váš mikrofón, sa budú snímať buď zvuky len z určitého smeru, alebo z celého okolia. V druhom prípade potom veľmi záleží aj na akustických vlastnostiach priestoru, v ktorom nahrávate. Veľa mikrofónov má univerzálnu kardioidnú charakteristiku. Sú smerové, no čiastočne zachytávajú aj zvuky okolia. Mikrofóny s hyperkardioidnou charakteristikou sú ešte viac smerové. Naproti tomu mikrofóny s guľovou charakteristikou snímajú rovnomerne celý priestor, takže sa hodia na snímanie rozhovoru viacerých ľudí napríklad za okrúhlym stolom. Takýto mikrofón sníma aj akustiku priestoru. Mikrofóny s osmičkovou charakteristikou, nazývanou aj bidirekcionálna, snímajú zvuk spredu a zozadu. Zvuk zo strán je potlačený. Niektoré modely majú možnosť prepínania smerovej charakteristiky.

Domáci používatelia sa budú do videokonferencií často pripájať cez smartfóny. Bez ohľadu na značku a cenovú triedu majú smartfóny mikrofóny prispôsobené aj na hlasné hovory, takže zvuk pri videokonferenciách by nemal byť problém. Prípadne ak má váš smartfón 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel či hands-free súpravy, môžete využiť tento typ príslušenstva. No štandardný ani klopový mikrofón s dvoj- alebo trojpólovým 3,5 mm konektorom vám so smartfónom fungovať nebude. Zásuvka na konektor v smartfóne je totiž štvorpólová, aby bolo možné pripojiť stereoslúchadlá a mikrofón zároveň. Preto potrebujete redukciu z trojpólovej zásuvky na štvorpólovú. Môžete si ju buď vyrobiť, alebo použiť redukciu s dvoma zásuvkami – jednou na mikrofón a druhou na slúchadlá, určené pre notebooky, ktorá má na druhom konci štvorpólový konektor. Ak nemáte konektor jack, pomôže redukcia USB-C na jack.

Gembird MIC-205

Hovorte s rodinou, četujte s priateľmi a zostaňte v spojení s kolegami alebo online spoluhráčmi. S mikrofónom máte možnosť tej najprirodzenejšej komunikácie – rozprávania. K počítaču sa pripája pomocou 3,5 mm jacku, ktorý je štandardnou súčasťou počítačov, notebookov a inej audiovizuálnej elektroniky. Mikrofón sa dá použiť nielen v akomkoľvek komunikačnom programe, ale aj na nahrávanie schôdzí, poznámok a podobne. Zo stabilnej základne vychádza flexibilný krk, vďaka ktorému si mikrofón ľahko nastavíte do vyhovujúcej polohy.

• Cena: 3,10 EUR

RODE SmartLav+

RODE SmartLav+ je ešte viac citlivý profe­sionálny prenosný mikrofón, určený na použitie v širokej škále filmových, televíznych a rozhlasových scenárov. Takisto všade tam, kde chcete docieliť skvele počuteľný zvuk v diskrétnom, prenosnom formáte bez komplikácií a nákladov na ďalšie bezdrôtové zariadenia. So SmartLav+ jednoducho mikrofón umiestnite na snímanú osobu a pripojíte ho do smartfónu alebo tabletu s konektorom na headset. Záznamy zaobstaráte cez aplikáciu Rode Rec pre systém Apple iOS alebo akúkoľvek inú zvukovú aplikáciu pre systém Google Android.

• Cena: 61,90 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
homeoffice

Pridať komentár