Image
8.7.2019 0 Comments

Aby sme mohli čerpať eurofondy na širokopásmové pokrytie internetom, musíme mať národný plán

Slovensko chce v budúcom programovom období 2021 – 2027 čerpať európske zdroje aj na pokrytie ultra-rýchlym internetom. Musíme mať však národný plán v oblasti širokopásmového pripojenia, ktorý Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vytvorí na základe mapovania pokrytia v spolupráci s operátormi.

Existencia národného plánu vychádza zo strategických cieľov Európskej únie pre oblasť konektivity do roku 2025. ÚPVII na základe dát od operátorov vytvorí zoznam bielych adries, ktoré nie sú a ani v najbližších troch rokoch nebudú pokryté ultra-rýchlym širokopásmovým pripojením s rýchlosťou 100 Mbit/s a viac. Túto rýchlosť bude možné zvýšiť na 1 Gbit/s. Na základe týchto dát bude ÚPVII vedieť pripraviť národný plán.

Mapovanie znamená, že operátori musia uviesť pre každú jednu adresu najvyššiu možnú rýchlosť, ktorú dokážu zákazníkovi garantovať bez dodatočných zmien a úprav. ÚPVII od nich tiež potrebuje údaje o ich aktuálnom pokrytí a aké majú plány v najbližších troch rokoch. Vyplnenú databázu musia poslať najneskôr do 19. septembra 2019.

Pre operátorov zorganizoval ÚPVII pracovné stretnutie týkajúce sa aktuálneho mapovania, prišlo naň 40 zástupcov. „Operátorom sme predstavili plány, ako aj metodiku, ako budeme ultra-rýchly internet na každej jednej adrese na Slovensku mapovať. Týmto spôsobom budeme zisťovať niečo, čo sme na Slovensku doteraz nezisťovali,“ vysvetlil generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy ÚPVII Radoslav Repa s tým, že zástupcovia operátorov sa zaujímali hlavne o technické detaily, ako majú databázu vyplniť.

Pokrytie internetom už ÚPVII v minulosti mapoval, vtedy sa ale zameriaval na pokrytie NGA sietí v obciach. Zisťovala sa dostupnosť základného širokopásmového pripojenia s rýchlosťou 30 Mbit/s. Mapovanie vtedy vychádzalo z cieľov Digitálnej agendy do roku 2020.

ÚPVII zaslal všetkým telekomunikačným operátorom mail s požiadavkou, aby dodali všetky potrebné údaje. Do mapovania sa však môžu telekomunikační operátori zapojiť aj zaslaním e-mailu na adresu broadband@vicepremier.gov.sk. Údaje môžu takisto doručiť osobne na úrad vicepremiéra alebo poslať poštou. Akonáhle bude mať ÚPVII k dispozícii všetky potrebné údaje, vyhodnotí ich a pripraví podklady do národného plánu, ktorý by mal byť hotový do konca roka.

Autor: UPVII

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

SLOVLOG, najväčší logistický kongres jesene, je úspešne za nami

16.10.2019 11:19

13. ročník kongresu SLOVLOG, sa konal začiatkom októbra v Senci a stretol sa s veľkým záujmom účastníkov. Zaplnené sály a špičkovými rečníkmi nabitý program v rámci spoločnej konferenčnej časti aj v r ...

Tlačové správy

SWAN posilňuje postavenie v regiónoch, majetkovo vstupuje do dvojice telekomov

16.10.2019 10:39

Telekomunikačný operátor SWAN posilňuje svoju pozíciu na slovenskom trhu. Akvizíciou lučeneckých spoločností SBD Lučenec – stredisko Satelit a Kabel Telekom napĺňa SWAN aj naďalej svoju víziu vyzývate ...

Tlačové správy

Slovenské firmy s dátami experimentujú, ale úžitok z nich veľakrát nemajú

15.10.2019 22:12

Až polovicu dátových modelov, ktoré firmy vytvoria, v praxi nikdy nevyužijú. Od umelej inteligencie v podobe humanoidného stroja schopného vnímať okolie a samostatne konať máme ešte ďaleko. Technológ ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019