Image
8.7.2019 0 Comments

Aby sme mohli čerpať eurofondy na širokopásmové pokrytie internetom, musíme mať národný plán

Slovensko chce v budúcom programovom období 2021 – 2027 čerpať európske zdroje aj na pokrytie ultra-rýchlym internetom. Musíme mať však národný plán v oblasti širokopásmového pripojenia, ktorý Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vytvorí na základe mapovania pokrytia v spolupráci s operátormi.

Existencia národného plánu vychádza zo strategických cieľov Európskej únie pre oblasť konektivity do roku 2025. ÚPVII na základe dát od operátorov vytvorí zoznam bielych adries, ktoré nie sú a ani v najbližších troch rokoch nebudú pokryté ultra-rýchlym širokopásmovým pripojením s rýchlosťou 100 Mbit/s a viac. Túto rýchlosť bude možné zvýšiť na 1 Gbit/s. Na základe týchto dát bude ÚPVII vedieť pripraviť národný plán.

Mapovanie znamená, že operátori musia uviesť pre každú jednu adresu najvyššiu možnú rýchlosť, ktorú dokážu zákazníkovi garantovať bez dodatočných zmien a úprav. ÚPVII od nich tiež potrebuje údaje o ich aktuálnom pokrytí a aké majú plány v najbližších troch rokoch. Vyplnenú databázu musia poslať najneskôr do 19. septembra 2019.

Pre operátorov zorganizoval ÚPVII pracovné stretnutie týkajúce sa aktuálneho mapovania, prišlo naň 40 zástupcov. „Operátorom sme predstavili plány, ako aj metodiku, ako budeme ultra-rýchly internet na každej jednej adrese na Slovensku mapovať. Týmto spôsobom budeme zisťovať niečo, čo sme na Slovensku doteraz nezisťovali,“ vysvetlil generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy ÚPVII Radoslav Repa s tým, že zástupcovia operátorov sa zaujímali hlavne o technické detaily, ako majú databázu vyplniť.

Pokrytie internetom už ÚPVII v minulosti mapoval, vtedy sa ale zameriaval na pokrytie NGA sietí v obciach. Zisťovala sa dostupnosť základného širokopásmového pripojenia s rýchlosťou 30 Mbit/s. Mapovanie vtedy vychádzalo z cieľov Digitálnej agendy do roku 2020.

ÚPVII zaslal všetkým telekomunikačným operátorom mail s požiadavkou, aby dodali všetky potrebné údaje. Do mapovania sa však môžu telekomunikační operátori zapojiť aj zaslaním e-mailu na adresu broadband@vicepremier.gov.sk. Údaje môžu takisto doručiť osobne na úrad vicepremiéra alebo poslať poštou. Akonáhle bude mať ÚPVII k dispozícii všetky potrebné údaje, vyhodnotí ich a pripraví podklady do národného plánu, ktorý by mal byť hotový do konca roka.

Autor: UPVII

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

SAP oznámil svoje hospodárske výsledky

19.07.2019 21:02

Spoločnosť SAP SE, svetový líder v oblasti podnikových informačných systémov, oznámila finančné výsledky za druhý štvrťrok a prvý polrok roka 2019. Príjmy z cloudu narástli o 40 % Hrubá marža ...

Tlačové správy

ADATA uvádza M.2 2280 SATA 6Gb/s SSD disk SU650

19.07.2019 20:54

ADATA Technology, popredný výrobca výkonných DRAM modulov a NAND Flash produktov, predstavila uvedenie M.2 2280 SATA SSD disku ADATA SU650. Vďaka použitiu 3D TLC Flash čipov ponúka SSD disk kapacity a ...

Tlačové správy

Nový Mercedes-AMG A 45 4MATIC+ a CLA 45 4MATIC+: Superšportové vozidlá v rodine kompaktných vozidiel

19.07.2019 20:49

  Vynikajúci výkon, maximálna dynamika jazdy, expresívny dizajn AMG —nové športové kompaktné vozidlá Mercedes-AMG A 45 4MATIC+ / A 45 S 4MATIC+ (kombinovaná spotreba paliva 8,4 – 8,3 l/100 km; kombin ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá