Image
14.3.2019 0 Comments

Aby sa potraviny tak rýchlo nekazili. Zariadenie za 30 dolárov im predĺži životnosť ozónom

Aj vám sa už stalo, že ste vyhodili do koša špenát, jahody či paradajky, ktoré ste priniesli z posledného nákupu potravín? Vedzte, že Američania vyhodia ročne potraviny v hodnote 1600 dolárov.

Takémuto plytvaniu by mal zabrániť nový gadget Berry Breeze Fridge Fresh za 29 dolárov. Toto malé zariadenie využíva „aktivovaný kyslík“, známy aj ako ozón, aby sa zabránilo množeniu baktérií a predĺžila sa trvácnosť ovocia a zeleniny v chladničke. Stačí doň vložiť batérie a umiestniť ho na hornú poličku v chladničke. Ozón neutralizuje zápach a plyn etylén, ktorý spôsobuje kazenie potravín.

Aj vás prepadli pochybnosti, či toto zariadenie môže naozaj fungovať? Väčšine ľudí sa pri vyslovení slova ozón vybaví ochranná ozónová vrstva našej planéty. Prirodzene vzniká ozón vtedy, keď ultrafialové žiarenie zo Slnka prichádza do styku s kyslíkom v atmosfére Zeme. Môže ho však vyrobiť aj takéto príručné zariadenie? A môže skutočne zabrániť tomu, aby sa naše potraviny kazili?

Podľa laboratórneho technika Jonathana Chana je to vedecky odôvodnené. „Ozón je nestabilná molekula, takže keď príde do kontaktu s baktériami, spôsobí oxidáciu a prasknutie bunkovej membrány,“ vysvetlil. Táto oxidácia potom zabraňuje rastu a prežitiu baktérií, ktoré by viedli k vzniku plesní, zápachu a iných príznakov kazenia potravín. Nestabilita ozónu znamená, že jeho životnosť je len niekoľko minút, než sa premení opäť na kyslík. Nemôže byť teda plnený do fliaš alebo skladovaný, musí byť vyrábaný generátormi, ako je napríklad Fridge Fresh.

Pýtate sa, či je ozón bezpečný? Americká Správa potravín a liečiv (FDA – Food and Drug Administration) ho schválila ako antimikrobiálny prostriedok pri spracovaní, skladovaní a spracovaní potravín. Pri vdychovaní vo vysokých koncentráciách je však toxický, preto EPA (Environmental Protection Agency) neschválila jeho používanie na zlepšenie kvality vzduchu.

Odporúča, aby boli ľudia chránení pred vdychovaním vzduchu s koncentráciou ozónu vyššou ako 70 ppm (parts-per million). Výrobca Fridge Fresh však tvrdí, že počas prevádzky zariadenia sa koncentrácia ozónu v chladničke nikdy nezvyšuje nad 50 ppm.

Redaktori webu reviewed.com gadget otestovali a tvrdia, že sa u nich nevyskytli žiadne sťažnosti na nepriaznivé účinky na zdravie. Uskutočnili tri samostatné testy: ako zariadenie ovplyvnilo hnednutie rozrezaného jablka počas dvojhodinového obdobia, ako ovplyvnilo kazenie brokolice, malín, čučoriedok a jahôd počas dvojtýždňového obdobia a ako sa vyrovnalo so zápachom bežne vznikajúcim pri prevádzke chladničky.

Pri teste hnednutia jablka položili dve polovice rozrezaného jablka do dvoch zásuviek v chladničke s rovnakou vlhkosťou, teplotou a svetelnými podmienkami, pričom do jednej umiestnili Fridge Fresh a druhú nechali inak prázdnu. Kamerou namontovanou na dverách chladničky potom sledovali stupeň zhnednutia každej polovice. Rozdiely neboli dramatické, ale určite boli viditeľné. Polovica umiestnená v zásuvke bez zariadenia hnedla o niečo rýchlejšie. Zdá sa teda, že ozón naozaj spomaľuje hnednutie jablka.

V druhom teste porovnávali stav zeleniny a ovocia v chladničke s Fridge Fresh a bez neho. Počas dvoch týždňov pozorovali, ovoniavali a ochutnávali uložené jahody, maliny, čučoriedky a brokolicu. Ukázalo sa, že ovocie a zelenina sa zachovali v lepšom stave v chladničke s Fridge Fresh. Nebolo v nej cítiť ani typický nepríjemný zápach starej zeleniny a ovocia.

Hoci zariadenie nebráni fyzickému vädnutiu zeleniny, funguje preventívne proti množeniu baktérií, vzniku plesní a zápachu. Keďže na prevádzku potrebuje štyri veľké batérie typu D, ktoré nie sú súčasťou dodávky, obstarávacie náklady sú zrejme bližšie k 40 až 50 dolárom. Tieto náklady však môžete čoskoro ušetriť na potravinách.

Zdroj: reviewed.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Prelom vo využívaní slnečnej energie môžu priniesť perovskitové solárne články

17.05.2019 00:25

Žiadny solárny materiál zatiaľ nedokázal nahradiť kremík. Kremíkové články majú na trhu podiel 95 %, pričom najefektívnejšie z nich dosahujú účinnosť menej ako 23 %. Zmenu by mohli priniesť perovskity ...

Výskum

Nové biolepidlo utesní krvácajúcu ranu na bijúcom srdci za 20 sekúnd

17.05.2019 00:15

Čínski výskumníci vyvinuli nové „biologické lepidlo“, ktoré by mohlo zastaviť nekontrolovateľné krvácanie zo srdca či tepny. Ak sa umiestni do rany a aktivuje UV svetlom, tento život zachraňujúci tmel ...

Výskum

NASA pracuje na elektrických lietadlách poháňaných kryogénnym vodíkom

17.05.2019 00:10

Pretrvávajúca závislosť leteckého priemyslu od fosílnych palív znamená, že letecká doprava naďalej významne prispieva k celosvetovým emisiám skleníkových plynov. Vedci z Illinoiskej univerzity v Urban ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button