Image
18.9.2016 1 Comments

Recenzia: ASUS ZenFone Zoom - jediný smartfón s 3× optickým zoomom a externým bleskom

Pri uvedení ASUS ZenFone Zoom na veľtrhu CES v januári 2015 bola avizovaná komerčná ­dostupnosť v druhom štvrťroku. Pravdivé tvrdenie aj pre slovenský trh, ibaže o rok neskôr. To je aj dôvod, prečo má tento inak vydarený telefón staršiu verziu Androidu 5.0 a niektoré trochu ­konzervatívne dizajnové prvky. Na dobré veci sa však oplatí počkať. Tešili sme sa pre­dovšetkým na fotografovanie s naozajstným zoomom.

Dizajn a výkon

Displej s full HD rozlíšením má trochu širšie okraje, no ponúka dostatočne živé farby, dobrý kontrast aj pozorovacie uhly. Trojica androidových tlačidiel je na samostatnej ploche. Zadnej stene dominuje okrúhly, trochu vyčnievajúci veľký modul fotoaparátu. Povrch zadnej steny pripomína kožu, lepšie povedané, zrejme je to tenká vrstva kože nalepená na plastovom podklade. Napriek tomu, že zadná stena je odoberateľná, batériu používateľ nemôže vymeniť, dostane sa len k slotom na kartu SIM a microSD. Logo vlisované do koženého povrchu zadnej steny prezrádza, že srdcom telefónu je procesor Intel, konkrétne štvorjadrový  Atom Z3580, ktorý má k dispozícii 4 GB RAM. Výkon tejto zostavy je ­dostatočný na akýkoľvek účel. Úložný priestor má kapacitu 64 GB, takže možnosť jeho rozšírenia pomocou karty microSD azda ani nebudete potrebovať. Na jedno nabitie by ste pri bežnom používaní mohli vystačiť celý deň s 20-percentnou rezervou. Ak budete veľa fotiť, filmovať či hrať hry, výdrž adekvátne klesá.

Fotoaparát

Aj keď momentálne je recenzovaný prístroj jediný mobil s optickým zoomom, pokusy tohto typu tu už boli. Možno si spomeniete na modely ­Samsung S4 Zoom s gripom a objektívom, ktorý sa pri fotografovaní vysunul  niekoľko centimet­rov ­podobne ako pri kompaktoch, či modernejší a kompaktnejší Samsung K Zoom takisto s vysúvateľným objektívom. ASUS ZenFone Zoom má v zadnej časti trochu veľký modul fotoaparátu, ale objektív má priemer zvyčajný pri fotoaparátoch v mobiloch a ani modul, ani objektív sa pri zmene ­ohniskovej vzdialenosti nevysúvajú. Vedľa objektívu je v module zabudovaný ešte dvojdiódový blesk a priezor na laserové zaostrovanie. Celé ­dejstvo zoomovania sa odohráva vnútri modulu.

Objektív s desiatimi optickými členmi vytvorila japonská spoločnosť HOYA. Využíva asférické optické členy z odlievaného skla a má podobnú konštrukciu ako periskop. Za prvým optickým členom je trojboký hranol, ktorý láme svetlo o 90 stupňov, a ďalšie členy a mechanizmus zoomovania sú umiestnené kolmo na vstupnú šošovku  pod okrúhlym krytom telesa fotoaparátu.  Poloha šošoviek pri zoomovaní a zaostrovaní sa mení pomocou dvoch presných krokových motorov. Za posledným optickým členom je ďalší trojboký hranol, ktorý láme svetlo, aby dopadalo na snímač, ktorý je v tej istej rovine ako objektív. Najlepšie to pochopíte z názorného obrázka.

Objektív disponuje trojnásobným optickým priblížením a rozsahom ohniskovej vzdialenosti po prepočte 28 – 84 mm. Snímač má rozlíšenie 13 Mpx. Svetelnosť objektívu je v rozsahu 1:2,7 – 4,8. Na porovnanie, Samsung K Zoom s objektívom klasickej vysúvateľnej konštrukcie mal rozsah ohniskovej vzdialenosti 4,4 – 44 mm (bez prepočtu) a svetelnosť v rozsahu 1:3,1 – 6,3, takže konštruktérom ASUSu sa podaril majstrovský kúsok. Pri zaostrovaní na blízke objekty sa využíva laserový princíp. Dá sa využiť aj na pomerne presné meranie vzdialenosti do 0,5 m.

Manuálny režim umožňuje tradične nastaviť vyváženie bielej, kompenzáciu expozície v rozsahu 2 EV, čas uzávierky a ISO v rozsahu 50 až 3200. Objektív nemá nastaviteľnú clonu, ale túto funkciu momentálne nemá nijaký mobil na trhu. Prekvapil nás pomerne málo zrnitý obraz pri maximálnej hodnote ISO, takže v šere odporúčame radšej vyššie ISO než riskovať rozhýbanie snímky.

ASUS navyše pribalil k mobilu externý blesk s výbojkou, ktorý sa pripája cez káblik do konektora USB a pomocou magnetu sa upevní na zadnú stenu. Niekedy sa takýto blesk môže hodiť, musíte však počítať s adekvátnym odčerpaním energie z batérie.

Princíp fungovania optického zoomu

Praktické skúsenosti

Samozrejme, ako prvú sme vyskúšali funkciu zoomovania, ovládanú hardvérovými tlačidlami na reguláciu hlasitosti. Optický zoom má svoje čaro, ale špičkové telefóny konkurencie urobia lepšie snímky, no iba v prípade, ak máte možnosť prísť k fotografovanému objektu bližšie. Vynikajúce je aj ovládanie fotoaparátu. Vedľa dvojpolohového tlačidla spúšte je samostatné tlačidlo na aktivovanie nahrávania videa. Je to veľmi praktické a pohotové. Dobre funguje aj optická stabilizácia, no v režime full HD videa sa nedá zapnúť. Počas dvojtýždňového testovania sme nezaznamenali žiadnu nestabilitu ani zaváhanie vo výkone.

PARAMETRE:

Procesor: štvorjadrový Intel Atom Z3580 (2,3 GHz), grafika PowerVR G6430, podpora OpenGL 3.0
Pamät: 4 GB LPDDR3 RAM
Displej: 5,5" IPS, full HD 1080 × 1920 pixelov
Úložný priestor: 64 GB eMMC flash + 5 GB cloudové úložisko ASUS WebStorage doživotne zadarmo
Konektivita: WLAN 802.11 a/b/g/n/ac, USB, bluetooth V4.0+EDR, NFC
Rozmery: 158,9 × 78,84 × 5 ~ 11,95 mm
Hmotnosť: 185 g
AnTuTu benchmark: skóre 64 116
Cena: 549 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Optický zoom, ovládanie fotoaparátu, externý blesk, dobrý výkon
- Výdrž batérie

HODNOTENIE:

Dizajn: 80 %
Výkon: 90 %
Fotoaparát: 90 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Ak preferujete fotomobil s optickým zoomom, ASUS ZenFone Zoom je pre vás jediná voľba. K tomu ­pomerne výkonný procesor a predovšetkým dostatočná rezerva RAM a vnútorného úložného priestoru. A ešte jedna vec: externý blesk v cene.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 2

Recenzia: Samsung QE65Q90R - Vlajkový QLED s brilantným obrazom

25.06.2019 00:00

Produktová rodina nových QLED televízorov od Samsungu Q90R zahŕňa viac modelov. Ako vyplýva z číselného označenia, na testovanie som mal k dispozícii model s uhlopriečkou obrazovky 65 palcov. Koncepci ...

Recenzie

MSI GTX 1650 Gaming X: Tichá a hlavne úsporná grafika

20.06.2019 13:05

NVIDIA v rýchlom tempe vydáva jednu grafickú kartu za druhou. Najčerstvejšia GTX 1650 však zostane nejaký čas na dne low-endu a bude najlacnejším modelom v ponuke „zelených“. Na rozdiel od GTX 1660 a ...

Recenzie

MSI Infinite S: Malý počítač na veľké akcie

20.06.2019 12:58

O tom, že i herné desktopy môžu byť spratné zariadenia, sem-tam píšeme. A extra priestor na miniaturizáciu je najmä pri hotových návrhoch na mieru, ako je i koncept Infinity S. Ten má objem iba desať ...

q

1 Comments

  1. jeidný? možno reakcia na: ASUS ZenFone Zoom
    24.9.2016 09:09
    Možno je to jediný fón s optickým zoom, ale čo sa týka zoom, lumia 1020 dokáže taký istý zoom, možno aj lepší, nehovoriac o tom, že xeon blesk je mnohonásobne lepší než hoci aký led. (okrem toho, že pri xeon sa treba pohrať dodatočne s white balance)
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá