ASUS VivoBook S15 S533FA / Preč s uniformitou!

0

ASUS sa so svojou sériou VivoBook snaží vymaniť z uniformnosti čiernych či strieborných notebookov a prichádza s pastelovými farbami. Testovaný kus dorazil v červenej farbe, nazvanej výrobcom Resolute Red, a musím priznať, že už pri vybaľovaní spôsobí (určite želaný) wow efekt. Červené je vrchné veko, po otvorení vidíte 15" displej NanoEdge s úzkym čiernym rámikom a striebornú klávesnicu s bielym podsvietením. Zaujme žlto orámované tlačidlo Enter.


Novinka upúta pastelovými fabami na vchnom veku

Ponuka notebookov na trhu je dnes skutočne bohatá a ťažko sa dá v nej vyznať. Veľa zákazníkov však chce 15" notebook, ktorý dokáže zastať úlohu stolového počítača doma aj na cestách. V ideálnom prípade nezruinuje účet, vydrží dlho na batériu a má porty, ktoré sú potrebné. ASUS VivoBook S15 môže byť jedným z takýchto prístrojov. Poskytuje sympatický štíhly dizajn, dobrý výber portov, dlhú výdrž batérie a primeraný výkon. To všetko za dostupnú cenu bez väčších hendikepov.


Žlté tlačidlo Enter nie je iba dizajnovým prvkom ale aj uľahčuje orientáciu na číselnej klávesnici

ASUS sa týmto radom zameriava na mladších používateľov. Preto tie výrazné farby aj žlto označené tlačidlo Enter. Zaujímavé je, že predovšetkým pre používateľov z generácie Z ASUS vydáva súpravu nálepiek na ďalšie prispôsobenie VivoBooku, na ozdobenie horného veka, vďaka čomu notebook možno výrazne odlíšiť od ostatných. Mladí sa chcú skrátka odlišovať. Nie je to však iba samoúčelné hranie s farbičkami a nálepkami. Prístroj ponúka na pomery takéhoto tenkého prístroja slušnú hardvérovú výbavu aj bohaté možnosti konektivity. Zmestila sa tu rovno trojica USB, jeden USB-C, port HDMI, čítačka microSD aj audio jack. Napájací konektor je dedikovaný. Bezdrôtové pripojenie zabezpečuje najnovšia generácia Wi-Fi 6 a blue­tooth. Konektivita je veľmi rozumne riešená, takže aj pri použití externého monitora či projektora zostáva dostatok vstupov na pripojenie ďalších periférií. Pohon zabezpečuje procesor Intel i5 10. generácie s grafikou Intel UHD Graphics a 8 GB DDR RAM. Táto kapacita, žiaľ, nie je rozšíriteľná. Úložisko má podobu rovno 512 GB SSD s 32 GB Intel Optane. Napriek pomerne kompaktným rozmerom je klávesnica dlhého typu, teda aj s číselnou časťou. Keďže priestor na oddeľovaciu medzeru nezostal, je výhodou práve žltý Enter, podľa ktorého sa na klávesnici ľahšie orientuje. Dlhú klávesnicu určite ocenia všetci, ktorí potrebujú písať dlhšie texty, vypĺňať tabuľky a podobne. Podsvietenie je veľmi dobré, ale vo dne ho je lepšie vypnúť, pretože na strieborných klávesoch znaky zanikajú. Touchpad je dostatočne veľký a bez tlačidiel. Práca s ním je síce dobrá, ale myši sa nevyrovná.

Displej s full HD rozlíšením používa technológiu IPS a má antireflexný povrch. To oceníte hlavne pri práci v prostrediach s množstvom zdrojov svetla alebo v dopravných prostriedkoch.  Príjemne prekvapí slušný výkon prístroja. Samozrejme, náročné hry si na ňom veľmi nezahráte, a ak predsa, tak iba v najnižších nastaveniach. Na bežnú prácu, ako je prehliadanie webu, prehrávanie videí aj v 4K, vytváranie dokumentov či úprava fotiek, však bohato postačí. Práca s ním je svižná, na klávesnici sa dobre píše. Benefitom sú bohaté možnosti konektivity. Poteší aj pomerne malá nabíjačka vo veľkosti mydla, ktorá sa ľahko zmestí do batoha. Na jedno nabitie pri bežnej práci vystačíte minimálne jeden deň. Škoda len, že RAM nemožno rozširovať. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, dlhá podsvietená klávesnica, portová výbava, spracovanie, výdrž na batériu
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Intel Core i5-10210U 10. generácie, grafika Intel UHD Graphics, 8 GB DDR4, SSD 512 GB, displej 15" IPS, antireflexný, 1920 × 1080/60 Hz, HDMI 1,4b, 3× USB-A vo verzii 2× USB 2.0, 1× USB 3.2 gen. 1, 1× USB-C USB 3.2 gen. 1, trojčlánková 50 Wh batéria, webová kamera 720p, slot na microSD, reproduktory Harman Kardon, Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6), bluetooth 4.1, rozmery 359,8 × 233,8 × 16,1 mm, hmotnosť 1,8 kg

• Cena: 779 EUR

HODNOTENIE: 10/10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať