ASUS ROG Strix B450-F Gaming: Potetovaná doska s novou čipovou súpravou AMD

0

S odstupom štyroch mesiacov od vydania druhej generácie procesorov Ryzen a najvybavenejších dosiek (s X470) k pätici AM4 vyšli i lacnejšie deriváty s čipovými súpravami B450. Oproti X470 im pre bežné výkonné počítače nič nechýba. AMD razí v mainstreame trochu inú politiku než Intel, ktorý takmer úplne znemožňuje pretaktovanie CPU a frekvenčnými obmedzeniami škrtí i pamäťovú priepustnosť. Tá predstavuje jeden z hlavných bodov, ktoré odlišujú B450 od starších B350.

Na pamätiach ľahko dosiahnete i 3600 MHz, čo bolo predtým devízou iba zopár dosiek (X370) s externým generátorom (štandard bol 3200 MHz). Isteže, záleží aj na kvalite pamäťového radiča v procesore, okolo 3466 MHz sa však dostanete takmer s každým. Vďaka tomuto zvýšeniu sa IPC (výkon na takt) procesorov Ryzen nebezpečne blíži procesorom Coffee Lake a v pomere cena/výkon celej platformy (t. j. procesor + doska + pamäte) ich AMD predháňa. Zlepšená podpora pamätí však neznamená širšiu podporu čipov. Tam to i naďalej škrípe a dual-rank Microny či pamäte s čipmi Nanya zostávajú s APU rovnako nekompatibilné. Tu však treba klopať skôr na dvere AMD (než výrobcov dosiek), ktoré azda tieto nezrovnalosti čoskoro dorieši v nejakej aktualizácii mikro­kódu/AGESA.


Odkazy (v ruštine, angličtine a zrejme v čínštine) nájdete i na zadnej strane PCB

Dizajn napájacej kaskády procesora je 6 + 2, to značí šesť fáz pre procesorovú časť a dve fázy pre grafické jadro. Skladba MOSFETov pozostáva z kombinácie 4C10B (high-side) a 4C06B (low-side). Osadenie je teda vcelku priemerné, ale na „nesúťažné“ pretaktovanie stačí. ASUS si masívnejšie VRM na báze IR (International Rectifier) z pochopiteľných dôvodov necháva pre drahšie dosky.

Chladiče (pasívy) sú dobre členité a vhodne dimenzované i na maximálnu záťaž po pretaktovaní (testované na R7 1800X@4 GHz s 1,325 V), keď teploty pri optimálnom prietoku vzduchu nepresahujú 65 °C.


Nastaviť si presnú rýchlosť ventilátorov podľa vlastného uváženia je už štandard UEFI

Rozumné je i rozmiestnenie konektorov M.2. Ani jeden nie je pod prvým slotom PCIe ×16, do ktorého sa osadzuje typicky grafická karta. Keď je totiž výkonná grafika mimo záťaže, v pasívnom režime, vplyvom hromadiaceho sa teplého vzduchu sa najvýkonnejšie SSD na niektorých (iných) doskách prehrievajú. ASUS B450-F takisto ako i ostatné modely s B450 podporuje StoreMI, techniku na synchronizáciu SSD a RAM na akceleráciu platňových diskov, ako obdobu k zrýchleniu HDD pomocou Intel Optane na doskách Intelu.  Dosku charakterizuje aj šikovná integrácia krytky konektorov priamo na zadný panel, čo uľahčuje montáž do skrinky. Od konkurenčných dosiek sa odlišuje najmä podrobnejšími možnosťami ladenia v BIOS-e a vizuálne všadeprítomnou potlačou (spredu i zozadu) rôznych nápisov v rôznych jazykoch.

Parametre:

• Formát ATX (305 × 244 mm), 3× slot PCIe ×16, 3× slot PCIe ×1, 6× SATA 6 Gb, 1× M.2 (42 – 110 mm), 5× 4-pinový konektor na ventilátor, 14× USB – externe 2× 2.0, 3× 3.1 gen. 1 typ A + 1× typ C, 2× 3.1 gen. 2 typ A, interne 4× 2.0, 2× 3.1 gen. 1, gigabitová sieť (Intel I211-AT) s 1× RJ-45, zvukový kodek S1220
• Cena: 130 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Funkčne nadštandardne nabité UEFI, zvláda minimálne 3,6 GHz na pamätiach, slušná konektivita (vrátane DisplayPortu), vhodné rozloženie konektorov M.2, jedinečný vzhľad, I/O shield napevno
- Vyššia cena (na úrovni lacnejších X470)

HODNOTENIE:

Konektivita: 90 %
Pretaktovanie: 90 %
Chladenie:  90 %
Cena/hodnota: 80 %
Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Asus ROG Strix Gaming

Pridať komentár