Image
17.4.2018 0 Comments

ASUS MB169C+: USB-C monitor na cesty

Notebooky vám umožňujú pracovať, konzultovať návrhy či konzumovať obsah na cestách, mimo vášho bežného pracovného či domáceho prostredia. Vďaka malému displeju ich dokážete ľahšie preniesť, na druhej strane neponúkajú také široké možnosti využitia ako práca na veľkom monitore. Doma a na pracovisku notebook ľahko pripojíte k 4K či ultrawide monitoru, aby ste zvýšili svoju produktivitu. Čo však robiť, ak potrebujete viac displejov na cestách? ASUS priniesol netradičné riešenie v podobe prenosného 15,6-palcového full HD monitora IPS MB169C+, ktorý sa pripája cez port USB-C.

Hlavné výhody tohto monitora sú jeho rozmery a hmotnosť. Dizajn je podobný, aký by ste našli na bežnom notebooku, no bezrámčekový dizajn neočakávajte. Má to však svoj význam, displej budete do rúk chytať oveľa častejšie než obrazovku notebooku. Bočné rámiky majú ideálnu veľkosť na uchopenie palcom ruky. Monitor má hrúbku 8,5 mm a jeho hmotnosť sa zastavila na 733 gramoch. Hrúbkou sa teda vyrovná väčšine dnešných smartfónov a hmotnosť je nižšia než pri akomkoľvek notebooku. Keď rátame aj hmotnosť puzdra a kábla USB-C, teda príslušenstva, ktoré by ste s monitorom nosili, hovoríme o hodnote 1250 gramov. Na našom trhu nenájdete 15,6-palcový notebook s takouto nízkou hmotnosťou. Monitor ASUS som poľahky schoval v taške vedľa notebooku a rozdiel v hmotnosti som veľmi nezaznamenal.

Efektivitu práce s pripojeným monitorom však poznať hneď. V prípade, že máte menší než 15-palcový notebook, môžete tento externý displej použiť ako primárny. Pracovný priestor si pridaním druhého monitora výrazne zväčšíte. Externý monitor môžete využiť aj pri prezentovaní pred klientmi. Otočíte ho pred svojho zákazníka a budete mu zobrazovať ten istý obsah, aký vidíte vy na notebooku. Toto môže byť veľmi užitočná funkcia, pretože tlačiť sa pred displejom malého notebooku s viacerými ľuďmi nie je pohodlné ani profesionálne. Výrobcovia zariadení 2 v 1 tento koncept riešia režimom stan, keď viete druhej strane ukázať obsah obrazovky, no pre zmenu zase vy nič nevidíte. Externý monitor ASUS ponúka podľa mňa ideálne riešenie tohto problému.

Na ľavom boku zariadenia sa nachádzajú všetky ovládacie prvky a konektor USB-C. Monitor podporuje pripojenie cez DisplayPort a USB alternate mode. Na prenos obrazu a napájanie vám tak stačí jediný kábel. V OSD si môžete vybrať jeden z ôsmich režimov obrazu, napríklad sRGB, nočný, kino alebo na čítanie. Nechýba ani filter modrého svetla, a to v piatich úrovniach. OSD si môžete prepnúť do češtiny, čo určite veľa Slovákov ocení. Netradičné funkcie sú pomocné čiary, určené predovšetkým grafikom. Zobrazia sa vám tri vodorovné čiary, 9 rovnakých obdĺžnikov či formáty fotografií 4 × 6 a 3 × 5.

Externý monitor vám pomôže s produktivitou, grafikom ho však veľmi neodporúčam. V režime sRGB podporuje 66 % spektra sRGB a 50 % AdobeRGB. Gama dosahuje hodnotu 2.0, ideálna je 2.2. Nameraný maximálny jas je 141,8 cd/m2 a kontrast 690:1. Priemerná farebná odchýlka δE má hodnotu 2,76. Veľa dnešných prémiových ultrabookov disponuje displejmi s lepším farebným pokrytím aj jasom. Monitor preto odporúčam radšej na prácu s dokumentmi či na programovanie ako na úpravu fotografií a videí.

K displeju dostanete aj praktické puzdro ASUS Smart Case. Slúži na ochranu displeja pri cestovaní, ale aj ako stojan. Monitor tak viete upevniť v troch sklonoch pomocou textilných úchytov. Nejde práve o najstabilnejšie riešenie, no vzhľadom na multifunkčnosť obalu nie je dôvod na kritiku. Chválim úchyty na kábel USB-C, všetko potrebné tak viete nosiť v puzdre so sebou.

Verdikt

ASUS MB169C+ je výborné riešenie na cesty, chalupu či pre ľudí, ktorí potrebujú zdieľať obsah obrazovky počítača so svojimi klientmi. Nízka hmotnosť a tenký dizajn umožňujú ľahké prenášanie. Puzdro v balení monitor ochráni a poslúži aj ako stojan. Jednoduché pripojenie cez USB-C len chválim. Dajte si však pozor na to, aby ste mali dostatok portov USB-C na notebooku na nabíjanie či iné príslušenstvo. Na prezentácie, kancelársku prácu a prehliadanie webových stránok je kvalita obrazu dostačujúca. Grafikom radšej odporúčam spoľahnúť sa na displej svojho notebooku či klasického monitora.

Citát

Ľahký a tenký externý monitor pre váš notebook.

+ Nízka hmotnosť a malé rozmery, USB-C, puzdro v balení
- Labilný stojan

Cena: 230 EUR

Rozmery: 90 %
Hmotnosť: 100 %
Obsah balenia: 80 %
Kvalita displeja: 70 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Digitálny fotorámik s Wi-Fi: Sencor SDF 1090B

28.02.2020 10:10

Rámik je vyrobený z pomerne krehko pôsobiaceho plastu, keď sa mu však lepšie prizriete, zistíte, že je dostatočne hrubý, takže prežije aj nejaký ten nechcený pád. Fotorámik má LED dotykový  displej s ...

Recenzie

Herné šialenstvo január-február 2020

27.02.2020 09:44

Nerealistické operovanie v Surgeon Simulator 2 Úspešný prvý diel bola jednoduchá hra, ktorej vývoj bol rekordne krátky. Prvá verzia vznikla za 48 hodín a komerčná za 48 dní. Napriek tomu si produkt B ...

Recenzie

Samsung Galaxy A71 - premiant s veľkým displejom a výbornou výdržou

27.02.2020 00:10

Podobne ako u predchodcu Galaxy A70 bude primárnym rozhodovacím kritériom pre tento model vyššej strednej triedy veľký, 6,7-palcový displej Super AMOLED s integrovaným snímačom odtlačkov prstov. Poteš ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Gopas .Net DevDays 2020 - 24.4.2020

Najnovšie videá