Image
11.8.2018 3 Comments

ASUS 4G-AC68U: Ak hľadáte to najlepšie

Problematika kvalitného internetového pripojenia je stále aktuálna hlavne s pribúdajúcim množstvom zariadení, ale aj s novými technológiami, ktoré dokážu poskytnúť predtým nevídané rýchlosti a možnosti pripojenia. V poslednom čase sa s rozširovaním 4G sietí a rozumnejšou politikou operátov stáva aktuálnym aj pripojenie cez LTE. Nájsť však kvalitný router, ktorý poskytne dostatočnú kapacitu, výbavu a dokáže využiť všetky možnosti, nie je také jednoduché. No ak siahnete po ASUS 4G-AC68U, bude vaše hľadanie na konci.

Vybavenie a možnosti

Ide o dvojpásmový LTE router s podporou LTE Cat. 6 s kombináciou dvoch mobilných pásiem, ktoré umožňujú rýchlosť sťahovania až 300 Mb/s, teda dvakrát rýchlejšie ako LTE kategórie 4 a sedemkrát rýchlejšie než 3G (HSPA+). Tým sa však ponuka možností zďaleka nekončí. Ak máte doma ADSL alebo iné pripojenie, výstup z neho môžete pripojiť do routera a vytvoriť si tak zálohovanie pripojenia, pričom môžete určiť, ktoré bude prioritné. Pripojenie je gigabitové, takže žiadna symbolická náhrada. Integrovaný je 4-portový gigabitový hub. Ďalšia vychytávka je rýchle dvojpásmové Wi-Fi 802.11ac s agregovanou rýchlosťou až 1900 Mb/s, teda trikrát vyššou ako 802.11n. V pásme 2,4 GHz poskytne 600 Mb/s a v pásme 5 GHz 1300 Mb/s. V oboch pásmach využíva technológiu MIMO 3×3 na aktívne formovanie lúčov. Dizajn routera je vertikálny. Predná štruktúrovaná strana nesie v spodnej časti rad stavových LED diód, ktoré signalizujú silu signálu LTE a zapnutie jednotlivých funkcií. Horná strana je osadená štvoricou antén. Dvojica v strede je napevno a patrí Wi-Fi. Vonkajšia dvojica je na konektoroch SMA jack a umožňuje prípadné pripojenie antén na predlžovacích kábloch. Zadná strana hostí štvoricu eternetových portov gigabitového hubu a vstup gigabitového záložného pripojenia. K dispozícii je aj vstup USB 3.0. Slot na SIM kartu je riešený dosť nešikovne – pod dvierkami v spodnej časti zariadenia.

O pohon smerovača sa stará dvojjadrový 1 GHz procesor Broadcom BCM4709AO, podporovaný 128 MB flash a 256 MB RAM. Používateľské rozhranie ASUSWRT umožňuje po pripojení cez sieť komplexnú správu zariadenia.

ASUS 4G-AC68U je v súčasnosti najvybavenejší LTE router na trhu a je aj jedným z najvýkonnejších. Samozrejmosť sú veľmi široké a podrobné možnosti konfigurácie pripojenia, prístupových práv, zdieľania či vytvorenia privátnej siete VPN. Napriek tomu konfigurácia a ovládanie sú veľmi jednoduché a prehľadné. Duálna sieť WAN umožňuje dve internetové pripojenia na jednom smerovači s vyvážením záťaže a režimom zálohovania, aby bol zaistený nepretržitý prístup na internet. Pre používateľov, ktorí radi hrajú hry alebo často streamujú video, je k dispozícii služba QoS (Quality of Service), ktorá optimalizuje šírku pásma na sťahovanie aj nahrávanie tak na káblových, ako aj na bezdrôtových pripojeniach. Aplikácie a úlohy tak možno uprednostňovať pomocou prednastavenia drag-and-drop pre hry, streaming médií, VoIP, prezeranie webu či prenos súborov. Podporované sú hlavné herné konzoly vrátane PlayStation 3, PlayStation 4, PS4 Pro, PlayStation Vita, Wii U, 3DS a Xbox One.

Router navyše umožňuje vytvorenie privátneho cloudu, na ktorý môžete pristupovať v rámci siete, ale aj cez internet. Jeho nastavenie je veľmi jednoduché a umožňuje pristupovať na HDD pripojený k routeru aj na zariadenia v sieti. Možností je naozaj veľa a iba ich výpočet by zaplnil rozsah článku.

Skúsenosti z testovania

Ako som už spomínal, napriek tomu, že ide o jedno z najvybavenejších zariadení na trhu, jeho konfigurácia a nastavenia sú veľmi rýchle a intuitívne. Je to jeden z najprepracovanejších systémov, s akými som sa stretol. Používateľské rozhranie má peknú a prehľadnú grafiku a logické usporiadanie. Pozitívne je, že je v češtine, takže aj menej zdatní používatelia sa budú ľahko orientovať. Mapa siete je zobrazená graficky a jednotlivé komponenty tak môžete ľahko kontrolovať. Prvotnú inštaláciu zvládnete veľmi jednoducho vďaka prepracovanému sprievodcovi. Router má silné nástroje na analýzu sieťovej prevádzky, kde si môžete presne odsledovať množstvo prenesených dát na úrovni jednotlivých zariadení aj aplikácií v nich, ako aj v reálnom čase sledovať aktuálnu prevádzku v jednotlivých prenosových pásmach Wi-Fi, LTE aj pevného pripojenia. Veľmi sa mi páčila funkcia osobného cloudu AirCloud 2.0. Vďaka nej jednoducho môžete zdieľať dáta z pripojeného USB HDD, zo zariadení v sieti, ale môžete ho prepojiť aj s ďalšími cloudovými službami, s ktorými si môžete nastaviť synchronizáciu. AirCloud 2.0 podporuje množstvo protokolov, takže ho môžete využívať s mobilnými prístrojmi, PC, no napríklad aj so smart TV, hudobnými prehrávačmi a podobne. K dispozícii sú aj aplikácie pre Android aj iOS. Všetko vrátane prístupových práv aj rôznych filtrov sa dá po­drobne nastaviť.

Z výkonovej stránky router zvláda streamovanie 4K videa a nemá problém s pripojením viacerých zariadení. Časť LTE má veľmi dobrú citlivosť, LTE Cat. 6 som však neskúšal, takýto signál som nemal v dosahu. Pripojenie LTE pracovalo stabilne na hranici svojich možností. Router obsahuje aj silné nástroje na rodičovskú kontrolu a filtrovanie stránok na základe black listu, white listu či blokovanie podľa kľúčových slov. Blokovanie možno vymedziť dňami v týždni aj časom. Jedinú výhradu mám k rýchlosti bootovania a reštartovania, ktoré trvá viac ako 3 minúty.

Záver

Ak hľadáte výkonný LTE router s vysokou rýchlosťou, nadštandardnými možnosťami konfigurácie a jednoduchou obsluhou, ste tu na správnej adrese. ASUS vyniká prehľadnou obsluhou a širokými možnosťami správy aj kontroly prevádzky a vďaka možnosti zálohovania dvojice internetových pripojení vás nikdy nenechá bez prístupu k internetu. Jeho prednosti dobre využijete nielen v domácnosti, ale aj v menších firmách, kaviarňach, školských učebniach a podobne.

Parametre:

• Prenosová rýchlosť 1300 Mb/s pre 5 GHz, 600 Mb/s pre 2,4 GHz, MU-MIMO 3×3 v oboch pásmach, dual core procesor 1 GHz, 128 MB flash, 256 MB RAM gigabitový WAN/LAN 4, LTE: downlink 300 Mb/s, uplink 50 Mb/s, HSPA+: downlink 42,2 Mb/s, uplink 5,76 Mb/s, 4G FDD-LTE: 800/1800/2100/2600, 4G TDD-LTE: 2600, 3G UMTS: 900/2100, porty: 4× RJ-45 pre 10/100/1000/Gigabits BaseT preLAN, 1× RJ-45 pre 10/100/1000/Gigabits BaseT pre WAN, 1× USB 3.0, 1× SIM karta

• Cena: 320 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Rýchle LTE, možnosť pripojenia dvoch ISP, veľký dosah Wi-Fi, možnosť obsluhy viac zariadení v rovnakom čase, jednoduchá obsluha
- Dlhé bootovanie zariadenia

Celkovo: 99 %

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Sony Cyber-shot DSC - RX10 IV / Univerzálny rýchlik foto/video v tretej generácii

12.06.2019 12:38

Sony DSC - RX10 IV je už štvrtá generácia legendárnej bridge kamery s 1" snímačom. Prvá a druhá generácia boli prioritne zamerané na video a vynikali výborným objektívom 24-200mm f2.8 s konštantnou sv ...

Recenzie

Sigma 28mm F1.4 DG HS M Art pre Canon / Mierne širokouhlý objektív s vynikajúcou kresbou

12.06.2019 11:35

Prvý dojem z tohto vysoko svetelného objektívu je vďaka robustnej kovovej konštrukcii veľmi priaznivý. Ešte viac ho umocňuje slnečná clona s pogumovaným povrchom a poistkou proti uvoľneniu. Optickú sú ...

Recenzie

Zyxel Multy U s ocenením iF DESIGN AWARD 2019

12.06.2019 11:05

Model Multy U získal za svoj dizajn renomované ocenenie v kategórii telekomunikačných zariadení. Zariadenie Multy U, trojpásmový systém Wi-Fi štandardu AC2100, ­získalo cenu iF DESIGN AWARD, ktorá pat ...

q

3 Comments

 1. Tak za 320 Euro, to neda neviem... reakcia na: ASUS 4G-AC68U: Ak hľadáte to najlepšie
  Autor:
  21.9.2018 09:09
  Tak za 320 Euro :-) nekup to za tie peniaze
  Reagovať
 2. :D reakcia na: ASUS 4G-AC68U: Ak hľadáte to najlepšie
  15.8.2018 08:08
  Mikrotik s UBS modemom by som bral asi viac. Sice konfiguracia je zlozitejsia, ale vykon si myslim, ze bude inde.
  Reagovať
 3. Skoda tej ceny reakcia na: ASUS 4G-AC68U: Ak hľadáte to najlepšie
  11.8.2018 17:08
  Skoda tej ceny, zda sa mi byt dost vysoka. Taky router by som teraz potreboval. Funkciami a vybavou splna vsetko, co potrebujem, ale cena je prehnana.
  Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button