Recenzia: AOC G2590VXQ: Herná mainstreamová klasika za super cenu

0

AOC rozširuje svoju ponuku herných monitorov o 24,5" AOC G2590VXQ. Hráči sú na túto uhlopriečku zvyknutí a full HD rozlíšenie je ešte stále v kurze. Naozaj jednoduchý dizajn predného panela s minimálnym rámčekom a spodnou lištou sfarbenou do hráčskej červenej vyzerá dobre. Spredu si všimnete už len informačnú diódu, ktorá indikuje stav monitora. Ovládanie je schované vzadu a rukou nahmatáte štvorsmerové tlačidlo na pravej spodnej strane. Zospodu vľavo a vpravo sa nachádzajú dva reproduktory s výkonom 2 W, ktoré možno využiť v prípade, že ste si zabudli slúchadlá a stolové reproduktory nemáte. Zadný panel je vyhradený ako obyčajne portom. Zapojené káble smerujú do výrezu v efektnom stojane, kadiaľ si nájdu spoločnú cestu až do počítača. Monitor možno nakláňať od -3,5° do 19,5°, ale výškovo nastaviteľný nie je. Predný panel TN je v matnom vyhotovení, vďaka čomu neodráža svetlo z okolia. Ponúka pozorovací uhol 170° a pre hráča dôležitú obnovovaciu frekvenciu 75 Hz. Táto hodnota nie je výrazne vysoká, no pri hraní herných titulov v rozlíšení full HD so zapnutou technológiou AMD FreeSync, ktorou monitor disponuje, si viete užiť príbeh bez nepríjemného trhania a v slušnej svižnosti. Monitor je vybavený aj ďalšími hráčskymi technológiami, ako je Shadow Control, ktorý zosvetlí tmavé časti priestoru bez toho, aby znehodnotil ostatné svetlé časti.

Praktické skúsenosti

AOC G2590VXQ je koncipovaný ako dostupný hráčsky monitor. Preto som ho testoval na rôznych herných tituloch, ako je známy Raise of Thomb Raider, najnovší Assassin´s Creed Origins, kde by som uvítal väčšiu uhlopriečku, alebo na momentálne najhranejšej hre Battle Royal, Fortnite, pri ktorej mi uhlopriečka sadla „ako uliata“. Na hry FPS je tu, samozrejme, herný mód FPS, ktorý upravuje farby na lepší pôžitok z hrania a zapína aj funkciu Overdrive, ktorá zmierňuje rozmazávanie pohybu. Na osobné prispôsobenie tu nájdete tri nastaviteľné profily, ktoré som si nakonfiguroval podľa svojich požiadaviek. Vďaka bezrámčekovému dizajnu monitor možno použiť aj do viacmonitorovej zostavy.

Výsledky meraní

Na meranie som použil kolorimetrickú sondu Spyder5Elite. Farebnosť monitora pokrýva v prípade sRGB 99 % priestoru. Pri AdobeRGB je to o niečo slabšie, len 76 %. Gama krivka sa pohybovala presne v strede medzi krivkou 1.8 a 2.2, najvyšší jas som nameral 269,4 cd/m2 a statický kontrast 840:1. Pri zobrazení farieb má vyššiu odchýlku iba modrá, no priemerná farebná odchýlka δE je 0.

Zhrnutie

Monitor dizajnovo zapadá do moderného set­upu a disponuje aj zaujímavými hernými funkciami. Vďaka matnému vyhotoveniu sa predný panel len minimálne odráža od priameho svetla a musím pochváliť aj zobrazenie čiernej. Vo svojej kategórii ponúka dobrý pomer cena/kvalita.
 

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 24,5", technológia TN, rozlíšenie obrazovky: 1920 × 1080, obnovovacia frekvencia: 75 Hz, latencia: 1 ms, pozorovací uhol: 170°, počet farieb: 16,7 mil., konektory: 1× DisplayPort 1.2, 2× HDMI 1.4, VGA, slúchadlový výstup, audiovstup, uhol sklonu: -3,5° ~ -19,5°, šírka 558,6 mm, výška 419,8 mm, hmotnosť: 4,3 kg
• Cena: 151 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchý moderný dizajn, minimálny rámček, kvalitný obraz, jednoduché sprevádzkovanie
- Chýba nastavenie výšky a otáčania

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 90 %
Výbava: 85 %
Ovládanie: 75 %
Spracovanie: 90 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Adam Lukáč

Všetky autorove články
AOC

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať