Image
6.2.2017 0 Comments

AMD uvádza na trh čipy Zen. Zosadí z trónu Intel?

Už budúci mesiac uvedie spoločnosť AMD na trh svoje nové kľúčové procesory Ryzen, postavené na architektúre Zen. Nasledovať budú čoskoro aj laptopové a serverové varianty. Nie je to tak dávno, čo AMD silne konkurovalo Intelu na poli desktopových procesorov. Potom však vinou rôznych zlých rozhodnutí v podstate trh prepustilo naplno Intelu. Teraz sa však chce s novými čipmi Zen vrátiť na scénu a experti si myslia, že by mohli byť úspešné. Čipy Zen podľa tvorcov budú fungovať v stolových počítačoch, serveroch i notebookoch. Výrobca napríklad sľubuje, že Zen prinesie 40-percentné zlepšenie v počte inštrukcií na jeden cyklus, čo je veľmi dôležitá metrika pre výkon procesorov. To číslo je podľa pozorovateľov ohromujúce, pretože prevažná väčšina čipov založených na novej architektúre má typicky zlepšenie o obyčajnú pätinu.

Očakávania okolo Zenu sú teda vysoké a pravdepodobnosť, že by sa to nepodarilo, je malá, tvrdí Dean McCarron, analytik spoločnosti Mercury Research. Podľa neho sa môže vrátiť situácia okolo roku 2006, keď AMD bolo rovnocenným partnerom Intelu. Silný začiatok je pre AMD dôležitý - pomocou by tomu mali predovšetkým nadšenci a hráči, ktorí zostali platforme AMD verní.

Ryzen, prvé procesory AMD založené na architektúre Zen, budú k dispozícii už v priebehu budúceho mesiaca. Určené sú pre high-end počítače a okamžite s nimi budú dostupné aj príslušné systémy a základné dosky, hovorí Lisa Su, výkonná riaditeľka AMD. Podľa nej budú hlavnými konkurentmi Ryzenu Intel Core i5 a i7. Postupne však chce AMD uviesť na trh celú škálu procesorov, ktoré by mali konkurovať všetkým desktopovým čipom Intelu. Podľa McCarrona vidieť na začiatku určitú zdržanlivosť, prvými kupujúcimi by mali byť predovšetkým hráči, ktorí nákup nového PC odďaľovali práve pre príchod Zenu.

Su očakáva veľký záujem o Ryzeny vzhľadom na rýchly rast herného trhu. Predaje môže navyše podnietiť aj prípadné párovanie Ryzenu a novými grafickými systémami Vega GPU, ktoré by sa na trhu mali objaviť už v budúcom štvrťroku. V druhej polovici roka potom AMD uvoľní čipy Zen s kódovým označením Raven Ridge, určené pre prenosné počítače. Je však oveľa ťažšie predpovedať, či bude Zen hitom aj v notebookoch, kde záleží skôr na cene ako výkone použitých komponentov. Úspech Raven Ridge závisí aj od výrobcov notebookov. „Ak hlavné značky neprijmú čipy AMD, šance na úspech sú nízke,“ vysvetľuje McCarron.

HP, Dell či Lenovo však už dnes nasadzujú notebooky s procesormi AMD, takže možno s vysokou pravdepodobnosťou očakávať, že ponúknu aj modely s Raven Ridge. Raven Ridge sa ukazuje ako mocný nástroj pre high-end laptopy a systémy 2-in-1, ale mohol by sa nasadiť aj v stolových počítačoch, tvrdí Su. No nespresnila, aká podpora grafiky bude v Raven Ridge integrovaná. A konečne do serverov mieria procesory Naples, ktoré majú mať až 32 jadier. Cieľom je poskytnúť viac vlákien, rýchlejšiu priepustnosť a väčšiu pamäťovú kapacitu serverov.

Konkurovať Intelu však bude na tomto poli nesmierne zložité aj pre súčasné dominantné postavenie tohto výrobcu. Očakáva sa, že tu bude AMD konkurovať skôr cenou. Čipy Zen pre mobilné zariadenia, ako sú tablety a smartfóny, v pláne nie sú, pretože AMD sa chce zamerať na segmenty s vyššou maržou a na výkonnejšie systémy. V dlhodobejšom pláne chce AMD čipy vyrábať pomocou 7-nanometrového procesu, a to v spolupráci s firmou GlobalFoundries, ktorá chce 7 nm čipy produkovať od roku 2018.

Zdroj: computerworld.cz

Autor: Pavel Louda

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Trump končí obchodnú vojnu s Čínou. Huawei pokračuje v biznise s USA

01.07.2019 12:49

Americký prezident Donald Trump povedal po rokovaniach s čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom, že umožní spoločnosti Huawei Technologies Co. kupovať produkty od dodávateľov z USA. „Americké spoločnost ...

Biznis 5

Takíto by ste boli bohatí, keby ste si namiesto produktov Apple kúpili jeho akcie

21.06.2019 00:00

Niekto si spomína na počítač Compaq Presario, iný na Sony Walkman, dvojkazetový stereofónny hi-fi systém JVC či sklápací telefón Ericsson. No čo keby sme si v tých časoch boli kúpili namiesto gadgetov ...

Biznis 1

Huawei očakáva, že pre americké sankcie mu klesnú príjmy o 30 miliárd USD

19.06.2019 00:00

Kampaň USA proti spoločnosti Huawei Technologies, najväčšiemu výrobcovi sieťových zariadení na svete a druhému najvýznamnejšiemu výrobcovi smartfónov, si vyberá svoju daň. Zakladateľ spoločnosti Ren Z ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá