SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

AMD mení architektúru svojich procesorov

0

Spoločnosť AMD v poslednom období zápasí s mnohými problémami. Ťažkosti spôsobené malou konkurenčnou schopnosťou jej procesorov mali za následok odchod niekoľkých dlhoročných vrcholových manažérov. O niečo lepšie sa firme darilo v oblasti grafických čipov. V týchto dňoch nový CEO spoločnosti Rory Read hovoril s médiami o novej stratégii AMD. Jej zásadná zmena si vyžiada aj prepracovanie jej portfólia produktov i obchodného modelu.

AMD_APU.png

V oblasti bežných čipov vkladá spoločnosť nádeje do hybridných APU, ktorých jednotlivé časti budú lepšie spolupracovať a využívať spoločné zdroje na maximálne využitie výkonu. Pritom čipy APU sú určené aj do mobilných zariadení.

V segmente serverov sa AMD bude orientovať na dátové centrá a cloud computing, pričom dôraz bude klásť na využitie výpočtového výkonu grafických kariet, ktoré si s niektorými úlohami poradia lepšie ako klasické procesory.

Desktopy a notebooky
Na tento rok má firma k dispozícii novú generáciu grafických kariet Southern Islands. Ide o Radeony radu HD 7000, založené na 28 nm čipoch s architektúrou GCN a až so 4,3 miliardami tranzistorov. Na budúci rok sa plánuje nová generácia Sea Islands s novou architektúrou, v ktorej budú integrované prvé vlastnosti HSA (Heterogeneous Systems Architecture/Fusion System Architecture). Zatiaľ čo v súčasnosti majú procesorové a grafické jadrá oddelenú pamäť, nová architektúra má priniesť ich bližšie spojenie. Architektúra HSA by sa mala objaviť v roku 2014, a to nielen v APU, ale aj v samostatných grafických čipoch v grafických kartách.

Čipy APU druhej generácie Trinity, určené na tento rok, nahradí na budúci rok tretia generácia Kaveri s jadrami Streamroller a prvou implementáciou HSA. Podľa dostupných informácií by to mali byť prvé APU s výkonom 1 TFLOPS.

Do notebookov sú určené úspornejšie čipy APU - v tomto roku to budú Brazos 2.0 a v roku 2013 druhá generácia Kabini s jadrami Jaguar s podporou HSA.

V plánoch na tento aj budúci rok sa objavujú aj klasické procesory FX s kódovým názvom Vishera, ktoré budú mať 4 až 8 jadier.

Tablety a menšie mobilné zariadenia
Pred istým časom sme vás informovali, že AMD sa chce zamerať na čipy pre mobilné zariadenia. Týmto smerom sa vydal aj jeho odveký rival Intel. Zatiaľ sa však ani jednej spoločnosti v tejto oblasti nedarí tak, ako by si predstavovali. Ich procesory majú dostatočný výkon, no popracovať treba ešte na ich spotrebe.

Na tento rok chystá AMD platformu Hondo, vyrábanú 40 nm technológiou. Hondo bude mať jeden až dve jadrá s označením Bobcat. Bude vybavený aj grafickým jadrom s podporou DirectX 11. Spotreba sa bude pohybovať okolo 4,5 W, čo je stále ešte dosť veľa. Procesory ARM pre tablety majú v súčasnosti spotrebu asi o tretinu nižšiu. Hondo by mal štartovať spolu s Windows 8.

Na ďalší rok sa pripravuje nástupca Temash s jadrami Jaguar, ktoré vychádzajú z jadier Bobcat. Bude sa vyrábať 28 nm technológiou. Ešte neskôr sa má objaviť procesor so spotrebou 2 W, ale o ňom firma nezverejnila nijaké bližšie informácie.

Okrem tohto radu, ktorý vychádza z technológií x86 a spolupracuje s Windows, chce firma pracovať aj na platforme ARM. „Spolupracujeme s ARM a túto spoluprácu mienime ďalej rozvíjať," povedal Rory Read v rozhovore pre Wall Street Journal. Tu sa však vyžaduje opačný postup. Zatiaľ čo procesory x86 majú dostatočný výkon a treba znížiť ich spotrebu, architektúra čipov ARM je zameraná na nízku spotrebu, no treba jej dodať výkon.

Servery
AMD ruší plány na 20-jadrové a 10-jadrové serverové čipy Sepang a Terramar. Všetky čipy plánované na tento a budúci rok budú založené na 32 nm výrobnom procese: high-end Interlagos so 16 jadrami Bulldozer, Abu Dhabi so 16 jadrami Piledriver, stredný segment Valencia s 8 jadrami Bulldozer a Seoul s 8 jadrami Piledriver a nižšia trieda Zurich so 4/8 jadrami Bulldozer a Delhi so 4/8 jadrami Piledriver. Novú generáciu serverových procesorov založených na jadrách Excavator možno očakávať až v roku 2014. V tom čase sa už predpokladá prechod na 14 nm výrobnú technológiu.

Výroba
Vo svojich plánoch sa AMD spolieha predovšetkým na výrobnú spoločnosť Global Foundries, ktorá síce už dodáva prvé 28 nm čipy, ale jej prechod na 14 nm je zatiaľ otázny. Pre AMD bude dôležité ponúknuť aj vývojárske nástroje, ktoré umožnia vznik aplikácií optimalizovaných pre novú architektúru HSA. Podľa názoru analytikov sa spoločnosť vydala dobrým smerom, ak sa chce odlíšiť od dominujúceho Intelu. Úspech však závisí od toho, či sa architektúra HSA uchytí na trhu a či bude poskytovať dostatočný výkon nielen v aplikáciách vytvorených priamo pre ňu, ale aj v bežných aplikáciách, navrhnutých pre tradičnú procesorovú architektúru.

Zdroj: anandtech.com
news.techworld.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať