Image
20.11.2018 0 Comments

AMD bude mať odpoveď na ray tracing v reálnom čase od nVidie

Viceprezident AMD David Wang v rozhovore pre japonský web 4Gamer uviedol, že spoločnosť prinesie vlastné riešenie ray tracingu. Bude „rozhodne reagovať“ na DXR (DirectX ray tracing), prípadne jeho obdobu RTX od nVidie. No hneď dodal, že je to jeho osobný názor, nie oficiálne stanovisko firmy. Neprezradil však, kedy to bude, pretože spoločnosť sa vraj zameriava na iné priority v krátkodobom horizonte.

Ray tracing nie je novinka, táto technológia na renderovanie existuje už niekoľko desaťročí, používa sa v oblasti filmu, animácií, architektúry a inžinierstva. Jedna z najväčších prekážok jej rozšírenia do oblasti počítačov je skutočnosť, že jej zavedením prudko stúpnu požiadavky na výpočtový výkon. Vďaka svojej novej architektúre Turing priniesla nVidia prvýkrát ray tracing v reálnom čase na svoje spotrebiteľské grafické karty GeForce.

Podľa Wanga sa AMD skôr, ako uvedie ray tracing, bude sústreďovať na implementáciu GPU ray tracingu v profesionálnych vizualizáciách, napríklad v softvéri Radeon ProRender. Nie je teda známe, ako a kedy bude AMD implementovať hardvérovú podporu ray tracingu v reálnom čase do svojich herných grafických kariet Radeon. No možno ešte dôležitejšia otázka je, či budú mať jej grafické karty novej generácie Navi funkciu ray tracingu. Žiaľ, ani na tú nepoznáme odpoveď.

Hoci niektorí (vrátane šéfa nVidie Jensena Huanga) pokladajú ray tracing v reálnom čase za „svätý grál“ technológií renderovania, bude trvať roky, kým sa táto funkcia stane bežnou. Preto je pochopiteľné, že sa AMD neponáhľa s jej posunutím na spotrebiteľské grafické karty. Dá sa predpokladať, že výrobca čipov zatiaľ sústreďuje svoj čas a zdroje na ladenie tradičného herného výkonu Navi a ray tracing si nechá pre ďalšie kolo grafických kariet.

nVidia pridala real-time ray tracing do svojich high-end kariet (RTX 2070 a vyššie). Pridanie týchto špecializovaných funkcií do hardvéru však nie je zadarmo. nVidia sa rozhodla podstúpiť riziko – uviedla na trh novú funkciu, no zároveň zvýšila ceny všetkých svojich high-end kariet. Mohla si to dovoliť pre chýbajúcu konkurenciu zo strany AMD. No svojím počinom zatiaľ nezabodovala u hráčskej verejnosti, pretože stále ešte čakáme na podporu RTX aspoň v jedinom titule dodanom na trh. 

Zdroj: tomshardware.comextremetech.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HONOR 20 Pro konkuruje špičkovým fotoaparátom aj vlajkovým lodiam. Poznáme parametre a cenu

21.05.2019 08:38

HONOR dnes predstavil v Londýne kompletný produktový rad, ktorý sa skladá z už predstaveného modelu HONOR 20 a novo predstavených modelov HONOR 20 PRO a HONOR 20 Lite. Stredobodom pozornosti je najno ...

Technológie

Platenie bez hotovosti, mobilu alebo bez karty je oslobodzujúce a tiež sexi!

21.05.2019 00:10

Špeciálny projekt Minule mi skoro oči vyskočili: chlapík prišiel do kaviarne, vypil svoje kafé, prečítal si správy a keď siahol do vrecka, zistil, že si peňaženku nechal v kancelárii. Servírka už prí ...

Technológie

Kvalitný systém CRM ako hlavná konkurenčná výhoda firiem

15.05.2019 00:10

Špeciálny projekt Riadenie vzťahov so zákazníkmi je súhrn obchodných, servisných, komunikačných a marketingových procesov podporovaných zákaznícky orientovanou kultúrou spoločnosti a moderným CRM sys ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button