Image
20.11.2018 0 Comments

AMD bude mať odpoveď na ray tracing v reálnom čase od nVidie

Viceprezident AMD David Wang v rozhovore pre japonský web 4Gamer uviedol, že spoločnosť prinesie vlastné riešenie ray tracingu. Bude „rozhodne reagovať“ na DXR (DirectX ray tracing), prípadne jeho obdobu RTX od nVidie. No hneď dodal, že je to jeho osobný názor, nie oficiálne stanovisko firmy. Neprezradil však, kedy to bude, pretože spoločnosť sa vraj zameriava na iné priority v krátkodobom horizonte.

Ray tracing nie je novinka, táto technológia na renderovanie existuje už niekoľko desaťročí, používa sa v oblasti filmu, animácií, architektúry a inžinierstva. Jedna z najväčších prekážok jej rozšírenia do oblasti počítačov je skutočnosť, že jej zavedením prudko stúpnu požiadavky na výpočtový výkon. Vďaka svojej novej architektúre Turing priniesla nVidia prvýkrát ray tracing v reálnom čase na svoje spotrebiteľské grafické karty GeForce.

Podľa Wanga sa AMD skôr, ako uvedie ray tracing, bude sústreďovať na implementáciu GPU ray tracingu v profesionálnych vizualizáciách, napríklad v softvéri Radeon ProRender. Nie je teda známe, ako a kedy bude AMD implementovať hardvérovú podporu ray tracingu v reálnom čase do svojich herných grafických kariet Radeon. No možno ešte dôležitejšia otázka je, či budú mať jej grafické karty novej generácie Navi funkciu ray tracingu. Žiaľ, ani na tú nepoznáme odpoveď.

Hoci niektorí (vrátane šéfa nVidie Jensena Huanga) pokladajú ray tracing v reálnom čase za „svätý grál“ technológií renderovania, bude trvať roky, kým sa táto funkcia stane bežnou. Preto je pochopiteľné, že sa AMD neponáhľa s jej posunutím na spotrebiteľské grafické karty. Dá sa predpokladať, že výrobca čipov zatiaľ sústreďuje svoj čas a zdroje na ladenie tradičného herného výkonu Navi a ray tracing si nechá pre ďalšie kolo grafických kariet.

nVidia pridala real-time ray tracing do svojich high-end kariet (RTX 2070 a vyššie). Pridanie týchto špecializovaných funkcií do hardvéru však nie je zadarmo. nVidia sa rozhodla podstúpiť riziko – uviedla na trh novú funkciu, no zároveň zvýšila ceny všetkých svojich high-end kariet. Mohla si to dovoliť pre chýbajúcu konkurenciu zo strany AMD. No svojím počinom zatiaľ nezabodovala u hráčskej verejnosti, pretože stále ešte čakáme na podporu RTX aspoň v jedinom titule dodanom na trh. 

Zdroj: tomshardware.comextremetech.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button