Image
20.11.2018 0 Comments

AMD bude mať odpoveď na ray tracing v reálnom čase od nVidie

Viceprezident AMD David Wang v rozhovore pre japonský web 4Gamer uviedol, že spoločnosť prinesie vlastné riešenie ray tracingu. Bude „rozhodne reagovať“ na DXR (DirectX ray tracing), prípadne jeho obdobu RTX od nVidie. No hneď dodal, že je to jeho osobný názor, nie oficiálne stanovisko firmy. Neprezradil však, kedy to bude, pretože spoločnosť sa vraj zameriava na iné priority v krátkodobom horizonte.

Ray tracing nie je novinka, táto technológia na renderovanie existuje už niekoľko desaťročí, používa sa v oblasti filmu, animácií, architektúry a inžinierstva. Jedna z najväčších prekážok jej rozšírenia do oblasti počítačov je skutočnosť, že jej zavedením prudko stúpnu požiadavky na výpočtový výkon. Vďaka svojej novej architektúre Turing priniesla nVidia prvýkrát ray tracing v reálnom čase na svoje spotrebiteľské grafické karty GeForce.

Podľa Wanga sa AMD skôr, ako uvedie ray tracing, bude sústreďovať na implementáciu GPU ray tracingu v profesionálnych vizualizáciách, napríklad v softvéri Radeon ProRender. Nie je teda známe, ako a kedy bude AMD implementovať hardvérovú podporu ray tracingu v reálnom čase do svojich herných grafických kariet Radeon. No možno ešte dôležitejšia otázka je, či budú mať jej grafické karty novej generácie Navi funkciu ray tracingu. Žiaľ, ani na tú nepoznáme odpoveď.

Hoci niektorí (vrátane šéfa nVidie Jensena Huanga) pokladajú ray tracing v reálnom čase za „svätý grál“ technológií renderovania, bude trvať roky, kým sa táto funkcia stane bežnou. Preto je pochopiteľné, že sa AMD neponáhľa s jej posunutím na spotrebiteľské grafické karty. Dá sa predpokladať, že výrobca čipov zatiaľ sústreďuje svoj čas a zdroje na ladenie tradičného herného výkonu Navi a ray tracing si nechá pre ďalšie kolo grafických kariet.

nVidia pridala real-time ray tracing do svojich high-end kariet (RTX 2070 a vyššie). Pridanie týchto špecializovaných funkcií do hardvéru však nie je zadarmo. nVidia sa rozhodla podstúpiť riziko – uviedla na trh novú funkciu, no zároveň zvýšila ceny všetkých svojich high-end kariet. Mohla si to dovoliť pre chýbajúcu konkurenciu zo strany AMD. No svojím počinom zatiaľ nezabodovala u hráčskej verejnosti, pretože stále ešte čakáme na podporu RTX aspoň v jedinom titule dodanom na trh. 

Zdroj: tomshardware.comextremetech.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

Technológie 1

Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel

15.02.2019 00:20

Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...

Technológie

Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia

14.02.2019 00:15

Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button