Recenzia: AMD Ryzen R7 1700X: Koniec „monopolu“ medzi CPU

3

Firme AMD sa po dvanástich rokoch konečne podarilo vyvinúť procesory, ktoré veľmi nepríjemne tlačia na high-end Intelu. V prvej vlne prišla na trh trojica modelov: 1800X, 1700X a 1700, líšiacich sa nominálnou frekvenciou. Všetky sú 16-vláknové s 8 fyzickými jadrami a s otvoreným násobičom. Tie s písmenom X v názve sa predávajú bez chladiča a majú TDP 95 W. Obyčajná 1700-ka bez prívlastku má udávaný tepelný výkon nižší (65 W) a v jednom balení obsahuje už i boxový chladič Wraith Spire. My sme do testu objednali prostredný model 1700X (3,4/3,8 GHz TB) a k nemu na porovnanie dva intelovské procesory, ku ktorým má cenovo najbližšie. A síce zhruba o 50 eur lacnejší (Core i7-7700K) a drahší (Core i7-6800K) Core i7 – v prípade Broadwellu-E však treba počítať s väčšou investíciou, kompletná platforma vyjde drahšie z dôvodu vyšších cien základných dosiek s Intel X99/LGA 2011-v3.

S čím, prečo a ako testujeme

Základnom každej zostavy je doska od ­Gigabytu, konkrétne v prípade Ryzenu AX370-Gaming 5. Tá s najnovším BIOS-om (F5d) podporuje aj vysokofrekvenčné DDR4 do 3200 MHz, čo v tejto chvíli umožňuje máloktorá z dosiek v jej cene. A pritom rýchlosť RAM pri Ryzene výrazne formuje procesorový výkon. Priepustnosť bežných pamätí s 2133 MHz/CL15 je totiž dosť obmedzujúca, s 3200-megahertzovými modulmi (v testoch používame G.Skill TridentZ) je priemerný nárast 10 % (± 5 %), čo je viac, než keby ste si priplatili sto eur za továrensky agresívnejšie taktovaný R7 1800X.   Pri výbere výkonnostných testov sme zohľadnili rôznorodosť použitia, aby sa vytvoril o procesore čo najkomplexnejší obrázok. V Ci­nebench meriame výkon pri renderovaní a okrem zapojenia všetkých vlákien aj v režime jedného, čo je jeden z testov, ktorý vypovedá o výkone pripadajúcom na jedno jadro. Ďalej je to rýchlosť šifrovania a dešifrovania (AES) v TrueCrypt 7.1a, rýchlosť komunikácie s operačnou pamäťou a počet šachových kombinácií za sekundu. Svoj procesor si môžete porovnať aj s výsledkami v 3DMarku. V Zoner Photo Studiu 18 sme potom konvertovali balíček fotografií z RAW do JPEG s najmenšou možnou kompresiou a na záver sme v Handbraku prevádzali full HD video (40 MB/s) kodérmi x264/x265.

Zahrievanie a spotrebu meriame počas intenzívnej záťaže v Intel BurnTeste. Na chladenie ­používame AIO Alphacool Eisbaer 280, zregulovaný na tichých 840 ot./min, a wattmeter Voltcraft Energy Check 3000.

  

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Rýchlosť pri renderovaní, kde Ryzen využíva všetky vlákna, je ohromujúca. V tejto disciplíne pre AMD neexistuje žiadna cenová konkurencia, Core i7-6800K výrazne zaostáva. Vďaka štyrom vláknam navyše R7 1700X dominuje aj pri (de)šifrovaní alebo pri prevodoch videa, keď má pod kodekom H.264 navrch oproti 12-vláknovému Broadwellu-E až o 37 %, s HEVC je rozdiel (12 %) menší, ale stále je v prospech AMD. To by bolo k prvenstvám a silným stránkam nateraz všetko, prejdime k slabinám.

V čom Ryzen mierne zaostáva, sú hry, na ktoré SMT (obdoba HyperThreadingu) nie je stopercentne optimalizované, po jeho vypnutí je výkon citeľne vyšší, no stále nie o toľko, aby to stačilo na ktorúkoľvek z platforiem Intelu. Skrátka Ryzen brzdí grafickú kartu vždy o málinko viac než konkurenčné riešenia. Najvýraznejšie stráca na Kaby Lake, čo vyplýva z jeho vysokých frekvencií, ktoré v hrách zavážia viac ako väčší počet pomalších jadier. 1700X tento hendikep nedoženie ani po pretaktovaní, to sa totiž končí v absolútnej hodnote zhruba o gigahertz nižšie. V rámci testu sme mali k dispozícii dve vzorky, jednu priamo od AMD, druhú z bežného predaja, a čo sa týka pretaktovania, obe sme vyladili k 4 GHz (jednu tesne nad, druhú pod). Vcore pritom nemalo zmysel zvyšovať nad 1,43 V. Takúto tepelnú záťaž zvládal nami použitý „vodník“ bez ťažkostí aj pri nízkej hlučnosti ventilátorov.

Efektivita Ryzenu je vskutku pôsobivá, oproti Bulldozeru je to obrovský posun. Spotreba ­zostavy s 1700X na defaulte je v záťaži približne o 15 W nižšia ako v prípade Ci7-6800K. Plocha čipu Ryzenu je pritom so 192 mm2 menšia o 22 %. Nabité je takisto 14-nanometrovými ­FinFET-mi. Tu však treba dodať, že pri rovnosti frekvencie (IPC) je výkon Broadwellu-E na jadro vždy vyšší, než má Ryzen.

Hodnotenie

Vážení, sme svedkami malého zázraku. AMD sa po dlhoročnej kapitulácii vzchopilo a jednou platformou zaútočilo na obe platformy Intelu. Takýto ťah na bránu bol, zdá sa, najlepší možný. Iste, ďalšie generácie budú mať čo dobiehať. Odhliadnuc od pôrodných problémov, ktoré Ryzen má v podobe nedotiahnutého SMT do herného prostredia a nižších frekvencií, tím okolo Jima Kellera postavil skvelý základ, ktorý Intel iste prebudil z letargie. A azda sa po rokoch masívnejšieho nárastu výkonu medzi generáciami dočkáme aj z modrého tábora. Uvidíme, čo sa najbližšie vykľuje zo Skylake-X.

Fakt, že R7 1700X v multi-threadingu konkurenciu výrazne poráža pri rovnakej cene a súčasne pri nižšej spotrebe, je skvelá vizitka. Do herných počítačov však minimálne do príchodu R5 zostáva stále zaujímavejšou voľbou Kaby Lake. Vysoké frekvencie mu AMD v dohľadnom čase síce nevyfúkne, tie však v praxi nie sú až také dôležité, aby ich procesorová dvojka nedokázala zmazať nižšou cenou.

Testované procesory je možné zakúpiť v e-shope Alza.sk.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký mnohovláknový výkon, podstatne vyšší výkon než pri rovnako drahom Ci7-6800K, vzhľadom na výkon nízka spotreba
- Trochu nižší jednovláknový výkon, nízke frekvencie, slabé pretaktovanie, SMT neoptimalizované na hry

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 80 %
Efektivita: 100 %
Pokrokovosť: 90 %
Pretaktovanie: 70 %
Celkovo : 85 %

• Cena: 440 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AMD Ryzen

3 komentáre

R5 reakcia na: AMD Ryzen R7 1700X: Koniec „monopolu“ medzi CPU

10.5.2017 10:05
"Do herných počítačov však minimálne do príchodu R5 zostáva stále zaujímavejšou voľbou Kaby Lake."

to ste ten clanok mali v sufliku? Ryzen 5 je v obchodoch uz mesiac.
Reagovať

RE: R5 reakcia na: R5

10.5.2017 12:05
Pekný deň, vďaka za postreh! :) Tento test vyšiel v printovej podobe aj na webe už pomerne dávno, ešte pred vydaním R5. Teraz sme ho len ponusunuli v čase a znovu vytiahli hore, aby sa k nemu dostali aj čitatelia, ktorým predtým článok ušiel.
Reagovať

RE: RE: R5 reakcia na: RE: R5

11.5.2017 10:05
aha, v pohode, tak to vsetko vysvetluje :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať