Image
12.11.2018 0 Comments

AMAVET – POPULARIZÁTOR VEDY

Zvíťazili všetci – účastníci i organizátori

Skončil sa Týždeň vedy a techniky na Slovensku a s ním aj jedno z hlavných podujatí Festival vedy a techniky AMAVET 2018. Jeho 21. ročník bol od 8. do 9. novembra 2018 opäť oslavou a prezentáciou najlepších vedátorských projektov z oblasti vedy a techniky, ktoré postúpili z ôsmych krajských kôl na celoslovenské finále do bratislavskej INCHEBY. Takmer 150 talentovaných žiakov základných a stredných škôl, vrátane zahraničných účastníkov z Mexika, Belgicka, Ruska a Španielska súťažili v jedenástich kategóriách. Prostredníctvom posterových prezentácií, ale aj výstavných exponátov, obhajovali svoje bádateľské poznatky pred členmi odbornej hodnotiacej komisie zloženej z vedcov, vysokoškolských pedagógov a ďalších odborníkov. Tí najlepší získali možnosť obhájiť svoj projekt a reprezentovať AMAVET, svoju školu aj Slovensko na prestížnych národných a svetových vedeckých súťažiach a fórach vedeckovýskumnej činnosti mládeže: Intel ISEF (USA), EUCYS (Bulharsko), CASTIC (Čína), MILSET Expo-Sciences International (Spojené arabské emiráty) a ďalších súťažiach. Úspešní súťažiaci získali aj ocenenie dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a množstvo vecných cien. Ako uviedol v hodnotení predseda odbornej komisie a súčasne predseda Asociácie pre mládež vedu a techniku (AMAVET) doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD., „vzhľadom na vysokú odbornú úroveň všetkých projektov a limitovaný počet cien, porota sa rozhodla udeliť aj Cenu poroty Festivalu vedy a techniky AMAVET pre 18 projektov“. Ocenení boli aj organizátori. Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová udelila 28. ročnému občianskemu združeniu, Asociácii pre mládež, vedu a techniku CENU ZA VEDU A TECHNIKU za rok 2018 v kategórii „Popularizátor vedy“ - za rozvoj popularizácie vedy a techniky medzi žiakmi základných a stredných škôl. Je to ocenenie práce stovky dobrovoľníkov v 55-tich kluboch po celom Slovensku s počtom členov 4500. Nie je náhoda, že AMAVET má prívlastok „živná pôda na objavovanie talentov v oblasti vedy a techniky“.

Po prvýkrát v 21. ročnej histórii Festivalu vedy a techniky AMAVET podporilo mladé slovenské talenty v prírodných a technických vedách Európske laboratórium pre časticovú fyziku – CERN. Druhý novembrový týždeň nebol len Týždňom vedy a techniky na Slovensku, ale zároveň bol aj Týždňom mieru vo švajčiarskej Ženeve, odkiaľ zástupcovia CERN-u zavítali na Slovensko – na Festival vedy a techniky AMAVET, a tak symbolicky priniesli okrem špičkovej vedy, výskumu a technológií aj odkaz o vede pre mier, ktorého je CERN samotným stelesnením. Ako uviedla ambasádorka CERN-u Barbora Bruant Gulejová, „obrovská energia, ktorú cítim sálať zo súťažiacich, ale aj organizátorov je symbolická pre pokračovanie spolupráce s AMAVET-om. Ste jedna veľká rodina ako sú aj pracovníci CERN-u“.

Generálnym partnerom Festivalu vedy a techniky AMAVET 2018 bola INCHEBA, a.s., ktorá už tretí rok vytvorila pre mladé slovenské talenty ideálne podmienky a festival sa stal logickou súčasťou veľtrhu Bibliotéka a výstavy Pedagogika, ktoré mali aj spoločné otvorenie. Súťažiaci žiaci tak mali možnosť pocítiť, že veda a technika nie sú izolované od bežného života, ba práve naopak, sú jeho súčasťou.

Pre návštevníkov INCHEBY bola príťažlivá aj výstava „Veda netradične“, ktorá bola súčasťou festivalu. Organizovalo ju  Centrum vedecko technických informácií SR a Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti, ktorí  priblížili širokej verejnosti vedu a techniku populárnou formou. Návštevníci si mohli exponáty doslova ohmatať, aby sa presvedčili, že veda vie byť aj hravá.

Festival vedy a techniky AMAVET, podporujúci rozvoj talentov na Slovensku, by nemohol existovať dve desaťročia bez podpory významných partnerov (http://www.festivalvedy.sk/cms/index.php/partneri),  ktorí si uvedomujú, že zvýšiť inovačnú úroveň slovenskej ekonomiky nemožno bez kvalifikovaných odborníkov najmä v oblasti vedy a techniky.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Tridsať neuveriteľných rokov: Zyxel oslavuje tri desaťročia inovácií

16.08.2019 00:00

Tajwanská spoločnosť Zyxel dnes vo svojej centrále v technologickom parku Hsinchu Science Park slaví tridsať rokov existencie. Od svojho založenia v roku 1989 sa pôvodná firma rozrástla do skupiny dcé ...

Tlačové správy

Služba chark teraz aj v Berlíne: Doručovanie priamo do zaparkovaného vozidla

16.08.2019 11:14

Dodanie internetovej objednávky priamo do zaparkovaného vozidla? Táto myšlienka sa skrýva za službou chark. Ide o pilotný projekt sekcie Lab1886, ktorý bol vo fáze beta úspešne otestovaný v Stuttgarte ...

Tlačové správy

Lenovo odštartovalo fiškálny rok fy19/20 najvyšším rastom v priemysle

16.08.2019 11:10

Skupina Lenovo oznámila, že celkové tržby za prvý fiškálny štvrťrok dosiahli 12,5 miliardy USD, čo predstavuje kontinuálny rast počas ôsmich po sebe idúcich kvartálov. Príjmy pred zdanením sa medziroč ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá