Recenzia: AKG Y500 / Bluetoothové slúchadlá s dlhou výdržou batérie

0

Model AKG Y500 je konštrukčne riešený s mušľami on-ear čiže na uši, čo v praxi znamená, že mušľa ucho neobklopuje, ale svojou mäkkou čalúnenou časťou naň prilieha. Z toho vyplýva, že hlavový most musí mať o niečo väčší prítlak ako pri slúchadlách typu over-ear, ktorých mušľa ucho obklopuje. Napriek domu je nosenie týchto slúchadiel relatívne pohodlné vďaka hrubšiemu čalúneniu okrajov mušlí. Čalúnenie je pokryté materiálom pripomínajúcim kožu. Mušle sú pomerne dobre odvetrané, takže ucho a jeho okolie sa nepotí a používateľ nemá ani pocit zvýšenej teploty. Hlavový most je zo spodnej strany, ktorá prilieha na hlavu, takisto mäkko čalúnený. Mušle sa dajú sklopiť, takže slúchadlá sú veľmi kompaktné. V balení nájdete aj vrecúško z hrubšieho plátna. Nabíjanie vstavanej batérie je vyriešené cez konektor micro USB, v súčasnosti už trochu archaický, obzvlášť keď AGK patrí do portfólia značiek Samsungu a ten už smartfóny s takýmto konektorom azda ani nevyrába. Musíte teda nosiť káblik navyše. Batéria by podľa údajov výrobcu mala vydržať až 33 hodín. Okrem pripojenia bluetooth podporujú slúchadlá aj pripojenie cez káblik, musíte však použiť ten, ktorý je v balení a má konektory jack rôznej veľkosti, pretože v slúchadlách je zásuvka na 2,5 mm konektor.

Po založení slúchadiel stále počujete zvuky okolia, čo môže byť v mnohých situáciách pozitívna vlastnosť, napríklad ak vás doma niekto osloví. Túto vlastnosť podporuje aj zabudovaná elektronika, ktorá po aktivovaní funkcie Ambient Aware zvuky okolia ešte viac zosilní. Skúšal som sa prejsť po rušnej ulici a pri zapnutí tejto funkcie som nemal pocit izolácie, počul som autá aj vravu okoloidúcich. Škoda, že sa pri aktivovaní funkcie nestlmí prehrávaná hudba, ak chcete s niekým prehodiť pár slov, musíte to urobiť manuálne. Možno to výrobca myslel tak, že pri rozhovore si máte dať slúchadlá z hlavy dole. Vtedy zabudovaný senzor priblíženia k uchu preruší prehrávanie.

Ovládacie prvky sú rôzneho tvaru, takže hmatom ich ľahko rozlíšite. Zaujímavo je riešený posuvný ovládací prvok, ktorý sa používa na ovládanie hlasitosti, prípadne pri dlhšom pridržaní v krajnej polohe aj na prechod na nasledujúcu alebo predchádzajúcu skladbu. Tlačidlo na zastavenie prehrávania pri dlhšom pridržaní aktivuje hlasového asistenta.

A teraz to najdôležitejšie. Slúchadlá hrajú veľmi dobre. Frekvenčnú charakteristiku som nemeral, ale pri subjektívnom hodnotení sú zvýraznené stredné tóny, takže milovníci spevu si prídu na svoje. Rovnako budú spokojní aj priaznivci rocku či popu, prípadne si zvuk doladia ekvalizérom v smartfóne. Skúšal som aj klasickú hudbu, tam mi chýbala v niektorých pasážach dynamika na rozlíšenie jednotlivých nástrojov. Pri prenose cez blue­tooth sa do slúchadiel prenáša zvuk v digitálnej podobe, zatiaľ čo cez káblik je zvuk analógový. Porovnal som aj kvalitu tandemu prenos cez bluetooth – DA prevodník s výstupom z veľmi kvalitného DA prevodníka a slúchadlového zosilňovača a zaznamenal som len nepatrný rozdiel v podfarbení zvuku. Subjektívne sa mi zvuk cez bluetooth zdal trochu menej plastický. Zaujímavá je možnosť pripojiť slúchadlá cez bluetooth k dvom zariadeniam súčasne.

Parametre:

• Menič 40 mm; frekvenčný rozsah 16 Hz – 22 kHz, citlivosť 117 dB/mW, impedancia 32 ohmov, výdrž batérie 33 hodín; hmotnosť 220 g

• Cena: 149 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný zvuk, slúchadlá sú kompaktné a ľahké, pripojenie k dvom zariadeniam, výdrž batérie
- Ambient Aware nezoslabí prehrávaný zvuk

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
akg Bluetooth sluchadla

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať