Image
23.1.2019 0 Comments

AI dokáže vytvárať falošné obrázky ludských tvárí. Ako ich možno odhaliť?

Nedávno sa NVIDIA pochválila, že jej umelá inteligencia vie vytvárať fotorealistické obrázky ľudí, ktorí nikdy neexistovali. Je to ďalší krok smerom k svetu, kde sa všetky médiá budú dať vytvoriť ľahko a hodnoverne prakticky od nuly. Hrozí tak kríza pravdivosti v online svete.

Našťastie tváre generované umelou inteligenciou nesú isté usvedčujúce znaky, ktoré umožnia identifikovať, že obrázok je falošný. V týchto dňoch tvorca počítačového umenia Kyle McDonald publikoval článok o tom, ako sa tieto znaky dajú odhaliť. Treba však dodať, že jeho tipy pravdepodobne nebudú vždy spoľahlivo fungovať a určite nie sú použiteľné pri každom obrázku. No aj tak to môže byť pomoc.

Snímky pochádzajú z najnovšieho dokumentu spoločnosti NVIDIA.

Asymetrické prvky v tvári a klenoty

Tento obrázok má viacero usvedčujúcich znamení. Jedno z najjednoduchších je škvrna nad hlavou osoby. Tento druh artefaktu je bežný na snímkach generovaných umelou inteligenciou. Ukázali to aj experimenty Google DeepDream spred niekoľkých rokov.

Obraz je aj trochu asymetrický, všimnite si oblasť uší. Nielenže vlasy sú trochu rozmazané, ale v pravom uchu chýba aj náušnica, ktorá je prítomná na ľavej strane. Algoritmy nemajú „sedliacky rozum“ a neexistuje ani pravidlo, že ak je v jednom uchu náušnica, mala by byť aj na druhej strane (s výnimkou prípadu, keď vytvára tváre z chlapčenských kapiel z konca 90. rokov). Z toho dôvodu algoritmy netvoria prvky tváre a doplnky tak, ako by mali.

Zuby

Algoritmy nepoznajú počet a orientáciu zubov. Namiesto toho vychádzajú z príkladov zubov nasnímaných z rôznych uhlov. Niekedy to však algoritmus pomieša a jeho výtvory majú nepravidelné a zdeformované zuby.

A možno je to trochu ťažšie postrehnuteľné ako chýbajúca či znetvorená náušnica, no ak si pozorne pozriete obrázok, zistíte, že žena na ňom má medzi dvoma prednými zubami ešte menší tretí zub. Zvláštna je aj oblasť uší, takže fotografia je určite falošná.

Čudné oblečenie alebo pozadie

Vzory sú niekedy záhadou pre algoritmy tvoriace obrázky ľudí. Môže to viesť k čudným štruktúram na pozadí obrázkov alebo k podivnému oblečeniu na vygenerovanej osobe. McDonald hovorí, že zvlášť si treba dávať pozor na text nachádzajúci sa na pozadí vytvorených obrázkov, pretože je takmer vždy chybný.

Hoci žena na obrázku pôsobí dobre, pozadie vyzerá, akoby sa nachádzala v Supermanovej Pevnosti samoty. Zvláštne je aj jej oblečenie, badateľný je artefakt pripomínajúci náušnicu.

Nezvyčajné je aj oblečenie tejto osoby. McDonald upozorňuje, že niekedy sa môže zdať, akoby niektoré pramene vlasov neboli k ničomu pripojené. Buďte teda opatrní a všímajte si na fotografiách takéto znaky.

Zdroj: qz.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Podnikové komunikačné siete na technologickej križovatke

24.04.2019 00:11

Špeciálny projekt Rozvoj informačných technológií a ich uplatnenie v praxi naberá kolosálnu dynamiku. Komunikačné riešenia a služby, ktoré sa ešte pred pár rokmi javili ako veľmi vzdialené a takmer n ...

Technológie 1

Video: Roj robotov SpotMini dokáže odtiahnuť nákladné auto

23.04.2019 00:15

Spoločnosť Boston Dynamics zverejnila na YouTube ďalšie video ukazujúce nový kúsok. Skupina robotov SpotMini ťahá veľké vozidlo so zaradeným neutrálom. Na spoločnej úlohe tu pracuje 10 robotov. Dotera ...

Technológie

Spokojný zákazník, kvalitný produkt a kooperujúci pracovný tím - ako to docieliť?

24.04.2019 00:10

Špeciálny projekt V súčasnosti je cieľom IT spoločností využívať agilné metodológie pri vývoji produktov. Pritom mnoho ľudí na rôznych pozíciách vo firmách nemá jasnú predstavu o tom, čo si pod touto ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

TREND Digital Healthcare 2019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button