Image
13.3.2019 0 Comments

AI Next: DARPA chce inteligentnejšiu AI s cieľom udržať náskok USA pred Čínou

Agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) nedávno predstavila projekty svojho nového päťročného plánu financovaného sumou 2 miliárd dolárov, ktorý má podporiť rozvoj mimoriadnych konceptov prinášajúcich nové pokroky v oblasti umelej inteligencie. Súčasťou týchto snáh je dať strojom zdravý „sedliacky“ rozum, aby sa učili rýchlejšie a používali menej údajov, a vytvoriť čipy, ktoré sa samy prekonfigurujú, aby otvorili nové možnosti AI.

Od svojho založenia v roku 1957 agentúra DARPA realizovala už veľa projektov, niektoré síce nepriniesli skutočné veľké objavy, ale zaznamenala aj zopár pozoruhodných úspechov. V šesťdesiatych rokoch vyvinula sieťovú technológiu, ktorá sa nakoniec stala základom internetu. Neskôr financovala projekt osobného asistenta, ktorý viedol k Siri, pomocníkovi s umelou inteligenciou, ktorého v roku 2011 získala spoločnosť Apple.

Prostredníctvom svojho programu AI Next spustila DARPA deväť hlavných výskumných projektov zameraných na riešenie dnešných obmedzení umelej inteligencie. Zámerom je okrem zdravého úsudku poskytnúť umelej inteligencii aj širšie pochopenie sveta (niečo, čo ľudia považujú za samozrejmosť), čo by uľahčilo osobným asistentom viesť rozhovor a pomohlo robotom orientovať sa v neznámych prostrediach.

Ďalším projektom DARPA bude snaha vyvinúť programy AI, ktoré sa učia s použitím menšieho množstva údajov. Čím viac výcvikových dát dostane umelá inteligencia k dispozícii, tým rýchlejšie prekoná konkurenciu. Schopnosť algoritmov učiť sa z menšieho objemu údajov by pomohla eliminovať konkurenčnú výhodu čínskych technologických spoločností, ktoré profitujú z prístupu k obrovským množstvám dát. Ďalšie financované projekty sa zameriavajú na navrhovanie efektívnejších AI čipov, preskúmanie nejasných spôsobov rozhodovania nástrojov strojového učenia a bezpečnosť programov AI. 

Do určitej miery však iniciatíva AI Next poukazuje na to, aké ťažké je posúdiť pokrok v oblasti AI. Čínska vláda vyhlásila ambiciózny plán dosiahnuť „dominanciu“ v tejto technológii. Aj iné krajiny ohlásili vlastné plány, do ktorých investujú miliardy. No Spojené štáty vynakladajú stále viac peňazí na technologický výskum a vývoj ako ktorýkoľvek iný štát.

DARPA ovplyvnila technológie aj spôsobom, ktorý nebol na prvý pohľad evidentný. Pred desiatimi rokmi zorganizovala sériu súťaží robotických vozidiel v púštnom aj mestskom prostredí. Súťaže vlastne odhalili potenciál automatizovanej jazdy a následne sa spustila vlna investícií do tejto oblasti.  

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Umelá inteligencia „oživila“ Salvadora Dalího

16.05.2019 00:05

Návštevníkov múzea v St. Petersburgu na Floride bude vítať digitálne oživená simulácia Salvadora Dalího. Je vytvorená pomocou strojového učenia a technológií deepfake a naprogramovaná tak, aby komunik ...

Technológie

Prelomový AI generátor textov môžete použiť na písanie príbehov, básní i novinových článkov

15.05.2019 00:15

Systémy s umelou inteligenciou sú čoraz lepšie pri tvorbe písaných textov. Dokazuje to aj nová webová aplikácia na stránke TalkToTransformer.com. Ktokoľvek tu môže zadať textovú výzvu, na ktorú bude s ...

Technológie

Kyberbezpečnosť bez umelej inteligencie nebude mať v budúcnosti šancu

07.05.2019 00:03

Umelá inteligencia a strojové učenie sa dostáva do popredia v mnohých odvetviach, od automobilizmu cez bankovníctvo až po služby. A kyberbezpečnosť nie je výnimkou. Poprední hráči v obore IT bezpečnos ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

FORPSI 042019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button