Image
13.3.2019 0 Comments

AI Next: DARPA chce inteligentnejšiu AI s cieľom udržať náskok USA pred Čínou

Agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) nedávno predstavila projekty svojho nového päťročného plánu financovaného sumou 2 miliárd dolárov, ktorý má podporiť rozvoj mimoriadnych konceptov prinášajúcich nové pokroky v oblasti umelej inteligencie. Súčasťou týchto snáh je dať strojom zdravý „sedliacky“ rozum, aby sa učili rýchlejšie a používali menej údajov, a vytvoriť čipy, ktoré sa samy prekonfigurujú, aby otvorili nové možnosti AI.

Od svojho založenia v roku 1957 agentúra DARPA realizovala už veľa projektov, niektoré síce nepriniesli skutočné veľké objavy, ale zaznamenala aj zopár pozoruhodných úspechov. V šesťdesiatych rokoch vyvinula sieťovú technológiu, ktorá sa nakoniec stala základom internetu. Neskôr financovala projekt osobného asistenta, ktorý viedol k Siri, pomocníkovi s umelou inteligenciou, ktorého v roku 2011 získala spoločnosť Apple.

Prostredníctvom svojho programu AI Next spustila DARPA deväť hlavných výskumných projektov zameraných na riešenie dnešných obmedzení umelej inteligencie. Zámerom je okrem zdravého úsudku poskytnúť umelej inteligencii aj širšie pochopenie sveta (niečo, čo ľudia považujú za samozrejmosť), čo by uľahčilo osobným asistentom viesť rozhovor a pomohlo robotom orientovať sa v neznámych prostrediach.

Ďalším projektom DARPA bude snaha vyvinúť programy AI, ktoré sa učia s použitím menšieho množstva údajov. Čím viac výcvikových dát dostane umelá inteligencia k dispozícii, tým rýchlejšie prekoná konkurenciu. Schopnosť algoritmov učiť sa z menšieho objemu údajov by pomohla eliminovať konkurenčnú výhodu čínskych technologických spoločností, ktoré profitujú z prístupu k obrovským množstvám dát. Ďalšie financované projekty sa zameriavajú na navrhovanie efektívnejších AI čipov, preskúmanie nejasných spôsobov rozhodovania nástrojov strojového učenia a bezpečnosť programov AI. 

Do určitej miery však iniciatíva AI Next poukazuje na to, aké ťažké je posúdiť pokrok v oblasti AI. Čínska vláda vyhlásila ambiciózny plán dosiahnuť „dominanciu“ v tejto technológii. Aj iné krajiny ohlásili vlastné plány, do ktorých investujú miliardy. No Spojené štáty vynakladajú stále viac peňazí na technologický výskum a vývoj ako ktorýkoľvek iný štát.

DARPA ovplyvnila technológie aj spôsobom, ktorý nebol na prvý pohľad evidentný. Pred desiatimi rokmi zorganizovala sériu súťaží robotických vozidiel v púštnom aj mestskom prostredí. Súťaže vlastne odhalili potenciál automatizovanej jazdy a následne sa spustila vlna investícií do tejto oblasti.  

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Veľký pokrok: Strojové učenie už budú môcť používať aj kvantové počítače

18.03.2019 00:10

Výskumníci IBM tvrdia, že prišli s novými algoritmami, ktoré umožňujú pokročilé strojové učenie na kvantových počítačoch. V článku publikovanom na predtlačovom serveri arXiv opisujú, ako vytvorili „kv ...

Technológie

Každá firma môže mať prístup k rovnakému typu experimentálnej umelej inteligencii, ktorá sa učí sama

12.03.2019 00:20

Startup CogitAI vyvíja platformu, ktorá umožňuje spoločnostiam využívať techniku reinforcement learningu, ktorú použila umelá inteligencia AlphaGo na zvládnutie stolnej hry go. AlphaGo, program umelej ...

Technológie 4

Komentár: Ak sa chceme chrániť pred rizikami pokročilej umelej inteligencie, musíme konať už teraz

04.03.2019 00:25

Umelá inteligencia môže hrať šach, riadiť auto a diagnostikovať lekárske problémy. Takýto typ umelej inteligencie sa nazýva úzka umelá inteligencia (ANI – Artificial Narrow Intelligence). Ide o systém ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button