ADATA XPG Spectrix S40G (512 GB) / Výkonné a lacné SSD s LED RGB

0

Pestrofarebné osvetlenie preniká do všetkých počítačových komponentov, majú ho už aj SSD. A jedno také, navyše mimoriadne zaujímavé, je ADATA S40G. Okrem toho, že vám posvieti tak, ako mu prikážete, ide v prvom rade o najlacnejšie SSD s plnohodnotnou komunikáciou s PCI Express cez štyri linky (lacnejšie modely sú dvojlinkové). Výrobca pritom sľubuje špičkový výkon na hranici možností tohto rozhrania.


V nevetraných podmienkach teplota puzdra presahuje 80 °C a radič má už cez stovku

ADATA v ostatnom čase začala vehementne používať radiče Realteku, ktoré majú za sebou pomerne krátku históriu a ešte sa len dostávajú do povedomia. S40G stavia na najvýkonnejšom z nich, na 8-kanálovom RTS5762. Obdivuhodná je i vlastná vyrovnávacia pamäť DRAM, ktorá v tejto cene nebýva bežná. Uložená je trochu atypicky zo spodnej strany PCB, kde sú aj dve zo štyroch pamätí TLC. Netradične riešený je i chladič, vnorený do podstatne masívnejšieho svetlovodu. V kontakte s radičom a pamäťami je cez tepelne vodivú podložku s väčšou hrúbkou, než má hliníkový pliešok (0,6 mm) s hmotnosťou sotva dva gramy.

Rýchlosť sekvenčného čítania a zápisu je výborná. Najmä pri vzorke väčších súborov (od 24 MB) a veľkých súborov nemá široko-ďaleko rovnocennú konkurenciu. Dopomáha k tomu i objemný buffer MLC (čítate správne, S40G nepoužíva techniku SLC, ako býva obvyklé pri SSD s NAND TLC). Sekvenčný zápis sa prepadáva po zapísaní až 180 GB, potom klesá na 170 – 230 MB/s. To je nízka rýchlosť, ale skoro to ani nestojí za reč, keďže v praxi sa s ňou nestretnete (neprečerpáte urýchľovací buffer). Výkon čítania sa pri menších súboroch je už vzhľadom na cenovú kategóriu S40G je už priemerný. Doba náhodného prístupu k veľmi malým súborom je dokonca až podpriemerná, a hoci aplikačný výkon nie je slabý, v tomto smere ADATA rekordy netrhá.

Horšie je to s potenciálnym prehrievaním. Prevádzku tohto SSD v nevetraných priestoroch, typicky v pasívnych systémoch alebo v notebookoch, striktne neodporúčam. Vyhnite sa aj jeho umiestneniu pod grafickú kartu. Už i v otvorenom priestore bez dosahu ventilátorov sa teplota radiča po intenzívnej záťaži rýchlo (po jeden a pol minúte) dostala na kritických 100 °C. V stolových počítačoch s optimálnym prietokom vzduchu by však zahrievanie nemalo nikdy prekročiť 90 °C ani v lete.


V nevetraných podmienkach teplota puzdra presahuje 80 °C a radič má už cez stovku

„Vysoké rýchlosti za cenu nižšej triedy a k tomu pekný bonus. Ten je ale na úkor vyššieho zahrievania.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový výkon sekvenčného čítania i zápisu, obrovský buffer MLC, vysoký viacvláknový výkon, výhodný pomer cena/výkon, osvetlenie LED RGB
- Vysoké zahrievanie (vyžaduje dobrý prietok vzduchu v skrinke), dlhšia prístupová doba

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 95 %
Výkon: 90 %
Kvalita pamätí: 80 %
Prev. vlastnosti: 75 %
Celkovo: 85 %

• Cena: 77 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
ADATA XPG Spectrix SSD LED RGB

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať