Image
14.11.2019 0 Comments

ADATA SD600Q (480 GB) / Prenosné SSD pre každého

SSD sú technicky najlepšie externé médiá. Oproti flash diskom a HDD sú rýchlejšie, odolnejšie a spoľahlivejšie, no aj drahšie. Po zlacnení pamätí NAND a poklese cien kompletných SSD však už nie tak priepastne. Cena za gigabajt sa pomaly, ale isto začína vyrovnávať, najviac v prípade polterabajtových úložísk. SSD ADATA SD600Q so 480 GB je iba o 20 eur drahšie než kapacitne ekvivalentný platňový disk.

ADATA v rámci tohto SSD nešla do žiadnych extrémov – všetko je podriadené tomu, aby šlo vo finále o cenovo dostupné úložisko. To znamená, že sú použité i pamäte typu TLC, ktoré zároveň predstavujú jedinú nevýhodu v porovnaní s HDD. Počet prepisov je tu totiž striktne stanovený, ale treba dodať, že ani mechanika súčasných pevných diskov nevydrží večne a pokojne sa môže odporúčať i skôr, než vypíšete pamäťové bunky 480 GB SSD s NAND TLC.

Pripojenie k počítaču alebo hernej konzole je cez micro USB typu B. Tento konektor býva pri externých HDD často nepopulárny, pretože je obyčajne spolu s radičom pevnou súčasťou úložiska, ktoré tak nemožno v prípade potreby interne pripojiť k počítaču ani vymeniť za ľubovoľný iný disk. V tomto prípade to však neplatí a vnútri je celkom bežné SSD so štandardným konektorom SATA. A až na ten sa pripája prevodník s portom USB.


Vnútri je rovnaký formát SSD, aký vídať pri interných modeloch, a s tradičným konektorom SATA. Srdcom je radič Silicon Motion SM2259XT a štvorica 128 GB pamätí Spectek (Micron).

Rozhranie je 5-gigabitové (t. j. USB 3.2 gen. 1) a maximálny výkon zodpovedá 343 MB/s (čítanie), respektíve 313 MB/s (zápis). Sekvenčný zápis je veľmi slušný, s výnimkou veľmi malých súborov (38,2 MB/s) vždy nad 300 MB/s. ADATA buffer SLC našponovala až na 90 GB a po jeho prečerpaní výkon pri nepretržitom zápise klesá na nízkych 30 – 40 MB/s. Čítanie je pri práci s objemnejšími dátami o chlp rýchlejšie, pri menších súboroch však už celkom citeľne stráca. Na externé SSD, navyše takéto lacné, je však všetko v najlepšom poriadku.

Puzdro SD600Q je jednoduché a praktické. Malá a ľahká škatuľka (80 × 80 × 14 mm, 55 g) dobre zapadne i do vrecka nohavíc. So zvýšenou ochranou proti nárazom však nepočítajte. Vyhotovenie je z pomerne krehkého plastu a konštrukcia sa i pri stlačení za stred trochu prebára. ADATA mohla vnútri použiť nejaké oporné stĺpiky. Jediný prémiovejší prvok je gumená vestička. Tá zmierňuje prípadné pády, čím chráni telo pred odretím, a pre vrúbkovanú štruktúru povrchu je príjemná i na dotyk. V neposlednom rade dodáva SSD aj akýsi vizuálny šmrnc. Okrem čierneho pogumovania je externé úložisko SD600Q dostupné aj v červenom a modrom farebnom variante.

„Šikovná, lacná, rýchla a celkovo dobre navrhnutá úschovňa na dáta, ktoré máte vždy pri sebe a okamžite k dispozícii.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Oproti externým HDD trojnásobný výkon, výborný pomer cena/výkon, veľmi výhodná cena za gigabajt, veľký buffer SLC, malé rozmery
- Po preplnení buffera SLC výrazný prepad rýchlosti zápisu

Hodnotenie:

Cena/hodnota: 100 %
Odolnosť: 85 %
Výkon: 85 %
Vyhotovenie 90 %:
Celkovo: 90 %

Cena: 82 EUR

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 2

Wifi reproduktory IKEA Sonos Symfonisk

21.01.2020 00:00

Reproduktory tejto série boli vyvinuté v spolupráci s firmou Sonos. Určite to prospelo aj elektronickej a hlavne akustickej konštrukcii, no hlavným prínosom je možnosť napojenia na služby Sonos, využí ...

Recenzie 2

Detské hodinky TCL MOVETIME Family Watch MT40 so 4G pripojením a funkciou videohovorov

20.01.2020 00:06

Hodinky  TCL MOVETIME Family Watch MT40 sú určené pre deti od 4 do 9 rokov. Umožňujú deťom komunikovať s rodičmi a rodičom poskytujú prehľad o aktuálnej polohe dieťaťa. Aplikácia pre rodičov je k disp ...

Recenzie

TCL PLEX – vynikajúco vybavený smartfón za dobrú cenu

18.01.2020 00:10

TCL PLEX je prvý smartfón, ktorý čínska spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry uviedla pod vlastnou značkou. V strednej triede, kam podľa cenovky patrí sa TCL PLEX sn ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá