Image
6.6.2018 0 Comments

Recenzia: AB CryptoBox 752HD Combo: Satelit, terestriál aj kábel v jednej škatuľke

Novinka z radu AB CryptoBox je generačný nástupca obľúbeného modelu AB CryptoBox 652HD a prináša viacero zlepšení. AB CryptoBox 752HD Combo patrí k cenovo dostupným prijímačom a mieri predovšetkým k používateľom, ktorí požadujú jednoduchú inštaláciu aj obsluhu prijímača. Poďme sa preto pozrieť na to, aké novinky zariadenie prináša.

Čo sa ukrýva pod kapotou

Základná vlastnosť AB CryptoBox 752HD Combo sú široké možnosti príjmu. Tie mal síce aj predchodca, novinka však prináša podporu príjmu DVB-S2, DVB-T2 aj DVB-C, a to vrátane podpory najnovšieho kompresného formátu H.265/HEVC. To znamená, že aj z hľadiska terestriálneho príjmu je úplne kompatibilný s najnovším zavádzaným štandardom DVB-T2, v ktorom už prebieha vysielanie niektorých multiplexov aj v súčasnosti a po roku 2020 bude pravdepodobne u nás aj v ČR jediným štandardom na terestriálne vysielanie.

Prijímač je vybavený najnovším procesorom Ali M3529 s frekvenciou 1 GHz, 256 MB DDRIII RAM a 16 MB flash pamäťou. Podporuje príjem satelitného, terestriálneho aj káblového signálu s maximálnym rozlíšením 1920 × 1080 bodov v kodekoch MPEG2, MPEG4 aj v najnovšom H.265/HEVC. Táto kompresia bola v prvom rade zavedená pre Ultra HD vysielanie.

Vzhľadom na to, že umožňuje podstatne efektívnejšie komprimovanie, dátový tok sa pri rovnakej kvalite zníži až o 50 % oproti H264/AVC a dokonca až o 70 – 80 % oproti MPEG 2, prevádzkovateľ zaplatí nižšiu cenu za vysielaciu kapacitu a na tej uvoľnenej môže vysielať ďalšie kanály alebo iné služby. U nás s touto kompresiou v súčasnosti vysiela satelitný operátor Antik TV a postupne na ňu bude prechádzať aj terestriálne vysielanie.

Podporou H.265/HEVC sa však novinky nekončia. Ako zatiaľ jeden z mála modelov na trhu podporuje aj príjem vysielania v režime multistream, ktorý používajú niektorí zahraniční prevádzkovatelia. Bežné prijímače túto funkciu nemajú, a tak si v tomto prípade prídu na svoje aj lovci signálov. Prijímač tak dáva používateľovi istotu, že je pripravený na najnovšie štandardy a ani v prípade prechodu ďalších operátorov na kompresiu H265/HEVC ho nebude musieť vymieňať.

Ďalšia výbava prijímača je podobná ako u predchodcu. Predný panel je osadený alfanumerickým zeleným LED displejom, stavovou LED, trojicou ovládacích tlačidiel umožňujúcich zmenu kanála a vypnutie a dvierkami, pod ktorými nájdete univerzálnu čítačku kariet, slot CI a port USB.

Na ­zadnej strane nájdete dvojicu napevno osadených tunerov DVB-S/S2 a DVB-T/T2/C, druhý port USB, eternet, optický S/PDIF, HDMI a SCART. Ten slúži hlavne pre používateľov, ktorí chcú prijímač či už stabilne, alebo príležitostne využívať hoci na chate alebo chalupe, kde majú starší televízor. Nie je to ideálne pripojenie, ale na takéto prípady postačí. Je tu aj sieťový vypínač, prijímač má zabudovaný napájací zdroj. Montáž HDD dovnútra nie je možná, vďaka dvojici portov USB však môžete pripojiť externý HDD alebo USB disk. Prijímač podporuje všetky bežné konfigurácie antén s ovládaním DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 aj USALS. 

Skúsenosti z testovania

Prijímač som testoval na pevnej satelitnej anténe s príjmom zo satelitov Astra 19,2E, 23,5E a Hotbird 13E. Jeho ovládanie je intuitívne a dostatočne rýchle. Ako je pri prijímačoch AB CryptoBox zvykom, menu je jednoduché a logicky usporiadané. Diaľkový ovládač poznáme aj z iných modelov tejto série, je prehľadný, s dostatočne veľkými tlačidlami a vďaka rozdeleniu na zóny umožňuje aj ovládanie popamäti.

Predný LED displej ­zobrazuje rolujúci názov stanice. V menu možno nastaviť jeho jas. Prvotné nastavenie je veľmi jednoduché, prijímač má automatickú detekciu vstupov DiSEqC a pre služby, ktoré to podporujú, sa dá použiť funkcia Fast Scan. Tá je oproti bežnému vyhľadávaniu programov podstatne rýchlejšia, v skutočnosti totiž programy nevyhľadáva, ale iba nastaví referenčný transpondér uložený v pamäti prijímača a z toho stiahne zoznam programov pre vybranú službu aj s aktuálnymi parametrami.

Ak vám usporiadanie kanálov nevyhovuje, môžete si zoznam jednoducho pretriediť, popresúvať kanály do poradia podľa seba, prípadne stiahnuť hotové nastavenie priamo z menu prijímača cez internet. Svoje nastavenia si môžete uložiť na USB.

Ak pripojíte USB flash disk alebo HDD cez USB, rozšíria sa možnosti prijímača o nahrávanie programov vrátane časovaného nahrávania a time shiftu (sledovanie s posunom). Prijímač umožňuje z pripojených médií alebo vďaka podpore DLNA aj zo siete prehrávanie rôznych multimediálnych súborov vrátane videí do rozlíšenia 1080p. Pri prehrávaní oproti staršej generácii pribudla podpora ďalších formátov a prijímač si poradil aj s full HD videami komprimovanými v H.265/HEVC s kontajnerom MKV.

Okrem bežných funkcií nájdete v ponuke aj hry, FTP Downloader, predpoveď počasia, prehliadač správ RSS, kalendár a ďalšie aplikácie. Na zariadeniach s iOS alebo Androidom môžete takisto sledovať živé vysielanie z prijímača, streamovať video do mobilu, ako aj programovať časovače.

Vcelku prijímač fungoval bez problémov. Zapnutie zo stand-by je okamžité. Kvalita výstupu je veľmi dobrá a ovládanie jednoduché a intuitívne, takže ho zvládnu aj starší používatelia.

Parametre:

• Model: AB CryptoBox 752HD Combo, čipová súprava: Ali M3529, 1 GHz, 16 MB flash, 256 MB RAM, 1× tuner DVB-S/S2, 1× tuner DVB-T/T2/C, 1× čítačka kariet, 1× slot CI, 2× USB 2.0 (1× zadný a 1× predný panel), zelený alfanumerický LED displej, eternet 10/100 Mb/s, 1× servisný RS-232, 1× HDMI 1.4, 1× optický audiovýstup S/PDIF, 1× SCART, podpora externých modulov Wi-Fi a 3G
• Zapožičal: AB-COM
• Cena: 84,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá obsluha, príjem všetkých typov vysielania, podpora multistreamu, podpora H.265/HEVC, kvalitný výstup
- Slabšia podpora formátov pri prehrávaní

HODNOTENIE:

Výkon: 88 %
Výbava: 98 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

11.07.2019 11:08

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové ...

Recenzie

Sony Alpha A7 III / Full frame za dobrú cenu

11.07.2019 10:33

A7 III je minuloročná novinka a najnovší prírastok v rade full frame bezzrkadloviek Sony. Tieto prístroje sú hlavne medzi fotografmi veľmi obľúbené vďaka rýchlemu zaostrovaniu, výbornej stabilizácii a ...

Recenzie 1

Haibike XDURO Nduro 6.0 2019 / Kráľ v lese

12.07.2019 10:30

Už na prvý pohľad elegantný stroj s moderným dizajnom a geometriou je prispôsobený na jazdu po nerovnom hornatom teréne. Geometria jeho hliníkového rámu je športovo ladená a zameriava sa na perfektné ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá