Image
13.11.2018 0 Comments

7 typografických hriechov: 1. Pomlčka a spojovník

Patríte medzi tých, ktorí si vedú blog, píšu na sociálne siete, ale nie ste si istí a často váhate nad tým, ako napísať rôzne symboly a špeciálne znaky? Chyby vo vašej prezentácii vám urobia zlú reklamu a odradia potenciálnych zákazníkov. Poďte sa s nami ponoriť do tajov typografie, aby ste mohli písať ako profesionáli! V prvej časti seriálu sa naučíte, ako písať pomlčku a spojovník.

Ako na pomlčku

Veľmi často sa pomlčka () zamieňa za spojovník (-), a pretože na klávesnici sa nachádza iba spojovník, je veľká pravdepodobnosť, že ste to do dnešného dňa používali zle. Pomlčku – napíšeme pomocou klávesovej skratky Alt + 0150, dlhú pomlčku — pomocou skratky Alt + 0151.

Pomlčku v niektorých prípadoch píšeme tesne bez medzier, inokedy ju oddeľujeme medzerami – záleží na konkrétnom použití. Pomlčku veľmi často používame v zmysle rozsahu alebo spojenia a, až, od–do, odkiaľ–kam a verzus). Napríklad dvojica cestovateľov Zikmund–Hanzelkastrana 6–15, otvorené 8.–20. hod., autobusová linka Žilina–Košice alebo zápas Slovan–Spartak. Aby to nebolo jednoduché, má i toto pravidlo svoju výnimku. Pokiaľ je aspoň jeden z výrazov viacslovný, píšeme pomlčku s medzerami pred ňou i za ňou (autobusová linka Bratislava – Karlove Vary alebo dvojica cestovateľov M. Zikmund – J. Hanzelka).

Ďalej sa pomlčka používa ako oddeľovač vetných celkov namiesto čiarky na zdôraznenie. Potom ju píšeme oddelenú medzerou z oboch strán (Namiesto drahých licencií pre jednotlivé verzie – ktoré časom zastarajú – platíte pravidelnú nízku sumu raz ročne.).

Medzi krátkou a dlhou pomlčkou nie je významový rozdiel. Možno písať iba krátku pomlčku. Alebo možno na označenie rozsahu použiť krátku pomlčku, dlhú potom v ostatných prípadoch. V celom dokumente však musia byť použité krátke a dlhé pomlčky jednotné.

Ako na spojovník

Ako už viete, spojovník pravidelne používate, hoci ste mu doposiaľ hovorili pomlčka. Spojovník je pomyselný brat pomlčky, s ktorou sa často doplňuje. Podobne ako pomlčka spája určité výrazy, ale iba v prípade, keď tieto výrazy tvoria tesný významový celok. Zároveň spojovník nikdy neoddeľujeme medzerou.

Preto ho používame pri zložených prídavných menách (technicko-ekonomický zástupca, žlto-zelený), podstatných menách z cudzích jazykov (propán-bután, ping-pong) a osobných menách (Jean-Paul, Marie Curie-Skłodowska).

Ďalej sa spojovník používa v označení miest a miestnych častí, napr.: Bratislava-Ružinov. No pokiaľ kombinujeme viacslovné označenie miesta a zároveň spojenia odkiaľ–kam (alebo iné obdobné spojenie, v ktorom treba použiť pomlčku), je na prehľadnosť vhodné použiť spojovník i pri označení viacslovného miesta, napr.: výlet Bratislava-mesto – Poprad-Tatry. Spojovník takisto používame pri vyjadrení približnosti (dva-tri týždne), v spojeniach, ktorých zložky stoja v protiklade (cesta-necesta, chtiac-nechtiac), v spojeniach na vyjadrenie stupňovania, intenzity (len tak-tak, dlho-predlho), v expresívnych výrazoch onomatopoického pôvodu (tresky-plesky, cingi-lingi), na spojenie častí slov zapísaných číslicami a písmenami (7-tisíc, 3-izbový), pri rozdeľovaní slov na konci riadka, na pripojenie pádovej alebo slovotvornej prípony k iniciálovým skratkám (SĽUK-u)

Teraz, keď poznáte rozdiel medzi spojovníkom a pomlčkou, môžete začať používať správny znak v správnom prípade a vaše texty budú o krok bližšie k dokonalosti.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako vypnúť rozmazané pozadie obrazovky prihlásenia vo Windows 10

12.06.2019 14:15

Jedna z grafických zmien, ktorú priniesla nová májová verzia Windows 10 (1903), je dizajnové rozostrenie obrázka pozadia prihlasovacej obrazovky. Microsoft tento krok odôvodnil tým, že to umožňuje lep ...

Ako na to

ZONER: Zatvorené oči na skupinovej fotke? Pomôže vám modul Editor

12.06.2019 13:59

Skupinová fotografia na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchá záležitosť. Zoženiete ľudí na jedno miesto, zavoláte „úsmev, prosím“ a vyfotíte desať snímok. Ibaže doma pri počítači zistíte, že na každej fo ...

Ako na to

Užitočné SW nástroje

12.06.2019 13:50

ApowerCompress v1.0.1.5 Určenie: aplikácia na kompresiu bitmapových obrázkov, videosúborov a dokumentov vo formáte PDF Vlastnosti: program slúži na kompresiu rôznych typov multimediálnych súborov ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button