Image
4.4.2019 4 Comments

7 „smrteľných“ hriechov firemných užívateľov podľa IT administrátorov

Spoločnosť GFI Software uviedla, že podľa jej aktuálneho prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi českými a slovenskými predajcami, čelia IT administrátori stále rôznorodejším bezpečnostným výzvam v rámci firemných sietí. Na základe odpovedí respondentov identifikovala tzv. 7 „smrteľných“ hriechov firemných užívateľov, ktoré najčastejšie ohrozujú zabezpečenie a funkčnosť IT prostredia v českých a slovenských SMB podnikoch.

Všeobecne sú podľa respondentov najväčším ohrozením nepracovné aktivity na webe, využívanie výmenných pamäťových médií na pracovné účely, neaktualizované počítače a neopatrné správanie sa v oblasti elektronickej pošty. Hlavné prekážky zlepšovania vidia IT administrátori v podcenení problematiky IT bezpečnosti zo strany firemného manažmentu (89 %), vysokých nákladoch na obstaranie a prevádzku technických nástrojov (52 %) a nepreškolenie užívateľov na aktuálne riziká (35 %).

IT administrátori takto zoradili sedem najčastejších užívateľských pochybení:

 1. Návšteva rizikových webov – Za najrizikovejšiu užívateľskú aktivitu v rámci firemného webového prístupu považuje 77 % IT administrátorov návštevy erotických stránok.

 2. Využívanie neautorizovaných USB pamätí – Pre 83 % respondentov predstavujú medzi všetkými výmennými médiami najväčšie nebezpečenstvo USB kľúčenky, pre 42 % zas úložisko inteligentných telefónov.

 3. Strata či náhodné zmazanie dôležitých e-mailov – Obnovu užívateľských e-mailov rieši ako najčastejší problém 32 % IT pracovníkov.

 4. Surfovanie v pracovnom čase – Tomu, že súkromné surfovanie vedie k strate produktivity pracovníkov, verí 33 % administrátorov.

 5. Ignorovanie výziev na softvérové aktualizácie – Podľa 24 % respondentov si užívatelia aktualizujú svoje pracovné počítače nedôsledne.

 6. Streamovanie či sťahovanie hudby a videí – Až 39 % respondentov si myslí, že užívatelia v rámci siete sťahujú či streamujú mediálne súbory, a tým prispievajú k zahlteniu šírky pásma a spomaleniu kritických aplikácií.

 7. Neopatrné otváranie poštových príloh – Správania sa užívateľov pri otváraní elektronickej pošty sa obáva celkovo najviac IT administrátorov. Je to až 87 %.

IT administrátori sú pod stále väčším tlakom, aby zaistili maximálnu IT bezpečnosť za čo najefektívnejšie náklady, avšak riziká sú stále rozmanitejšie. Neopatrností zo strany užívateľov, ktoré môžu byť pre firemnú sieť v konečnom dôsledku až „smrteľné“, skôr pribúda. Firemní IT manažéri a poskytovatelia multi-tenantných služieb preto hľadajú také licenčné modely a riešenia, ktoré umožňujú efektívnu a centrálnu správu kybernetického zabezpečenia kompletnej infraštruktúry. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 4

Google sleduje takmer všetko, čo kupujete online. Svoj nákupný zoznam si môžete pozrieť týmto nástrojom

22.05.2019 00:05

Google v tichosti sleduje takmer každý online nákup, ktorý ste kedy urobili, a to vďaka potvrdeniam o nákupoch odoslaným na váš Gmail účet. Tieto informácie sú vám k dispozícii prostredníctvom súkromn ...

Internet

Bosch ConnectedWorld 2019: Rozhovor s GR Bosch, Milanom Šlachtom, pre SR a ČR (video)

22.05.2019 00:00

Bosch Connected World 2019 je jednou z najväčších medzinárodných konferencií venovanej Internetu vecí. O bližšie predstavenie aktuálnych trendov a zamerania konferencie sme požiadali generálneho riadi ...

Internet

Google Translatotron môže prekladať reč do iného jazyka a zachovať pritom hlas hovoriaceho

17.05.2019 00:20

Hovoriť iným jazykom môže byť jednoduchšie. Google predviedol Translatotron, prvý prekladový model, ktorý dokáže priamo konvertovať reč z jedného jazyka do druhého, pričom zachováva hlas a kadenciu ho ...

q

4 Comments

 1. Zabudli ste na reakcia na: 7 „smrteľných“ hriechov firemných užívateľov podľa IT administrátorov
  4.4.2019 09:04
  100 percent administrátorov asi zabudlo na heslá napísané na lístočkoch prilepené na monitore alebo položené vedľa PC :)
  Reagovať
  • RE: Zabudli ste na reakcia na: Zabudli ste na
   4.4.2019 10:04
   hm. nesúhlasím. Správny admin nemá nikdy používať papier, alebo lístočky pre seba. možno tak pre svojich ľudí max., kde im dá dočasné, alebo stálé heslo.
   Ako administrator som pre seba papier nepoužil už určite viac ako 10 rokov. Všetko v mobile, alebo pc, resp. všetko na serveri, dostupné vždy a všade..
   nechcel by som kolegu, alebo admina, ktorý si lepí lístočky, aby niečo nezabudol....Neveril by som mu. Taký človek je zväčša roztržitý a v IT nebezpečný.
   Reagovať
   • RE: RE: Zabudli ste na reakcia na: RE: Zabudli ste na
    5.4.2019 11:04
    Myslím že ten pán myslel na lístočky ktoré si lepia používatelia ;-)
    Reagovať
   • RE: RE: Zabudli ste na reakcia na: RE: Zabudli ste na
    4.4.2019 20:04
    Prečítať ešte raz a pochopiť !
    Reagovať

Vyhľadávanie

SecTec_2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button