Image
11.7.2016 14 Comments

5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú

Pred piatimi rokmi vyzeral svet inak. V roku 2010 debutoval iPad, Kickstarter zaviedol novú formu rizikového investovania a získavania kapitálu, služba Square umožnila prijímať platby priložením karty na mobilné zariadenie. Web TechCrunch sa „pozrel do budúcnosti“ a načrtol, ako by mohol náš život vyzerať po piatich rokoch. Ponúkol zoznam piatich vecí, ktoré by dovtedy mali prestať existovať.

1. Hotovosť, šekové knižky, kreditné karty a bankomaty

To všetko by v budúcnosti mala nahradiť digitálna peňaženka. Už dnes môžeme v obchodoch platiť debetnými i kreditnými kartami. Služba Viamo vám dokonca umožní rozdeliť si účet za večeru s kamarátom prostredníctvom prevodu peňazí pomocou textovej správy. Podľa štúdie spoločnosti First data s názvom The Unbanked Generation až 94 % spotrebiteľov pod 35 rokov používa on-line bankovníctvo. Trendom sú jednoznačne elektronické a mobilné platby. A ak už nebudeme potrebovať hotovosť, aj bankomaty sa stanú zbytočnými. To je však už trochu vzdialenejšia budúcnosť.

2. Kľúče USB

Podľa správy spoločnosti Ericsson bude v roku 2020 až 70 % ľudí používať smartfóny. Mobilné dátové siete budú pokrývať 90 % populácie. Cloudové služby Applu, Googlu, Microsoftu, Dropboxu ponúknu takmer neobmedzené úložisko takmer zadarmo, a tak ľudia už nebudú musieť nosiť úložné zariadenia vo vrecku. Navyše do piatich rokov sa poriadne zväčší aj kapacita štandardného úložiska v našich mobilných zariadeniach.

3. Heslá a kľúče

Človek vraj dnes používa v priemere až 19 hesiel. Žiaľ, väčšinou ide o málo bezpečné, slabé heslá. Biometria sa však stáva mainstreamom najmä v mobilných zariadeniach, ktoré dnes predstavujú hlavný prístupový bod pre mnoho našich on-line aktivít. Odtlačky prstov, rozpoznávanie hlasu a tváre čoskoro nahradia klasické heslá pozostávajúce zo sekvencie znakov zadaných na klávesnici. Pravda, aj tie majú vlastné bezpečnostné riziká. A čoskoro sa nebudete musieť báť straty svojich kľúčov. Aj tie postupne nahradia biometrické údaje v niektorom inteligentnom zariadení, ktoré nosíte stále so sebou.

4. Diaľkové ovládače

Už nebudete musieť prehadzovať vankúše na gauči, aby ste pod nimi našli diaľkový ovládač (možno jeden z mnohých, v závislosti od zložitosti audio- a videovýbavy vašej domácnosti). Podľa výskumnej spoločnosti Strategy Analytics do roku 2020 budú rozvíjajúce sa oblasti internetu vecí, inteligentnej domácnosti a nositeľnej elektroniky (wearables) spájať až 17,6 mld. zariadení. Vytvárať samostatný hardvér na ich diaľkové ovládanie už nedáva zmysel. Dokonca už aj dnes máme zariadenia, ktoré možno ovládať novým spôsobom zadávania príkazov, napr. reproduktor Amazon Echo s hlasovým ovládaním.

5. Papierové dokumenty a zmluvy

V dnešnej digitálnej dobe sa papierové dokumenty, zmluvy a podpisy na nich stávajú archaizmom. V budúcnosti ich môžu nahradiť „cloudové zmluvy“, ku ktorým budú mať zúčastnené strany kedykoľvek aktívny prístup. Čoskoro realitné kancelárie, finančné ústavy, poisťovne, high-tech spoločnosti i zdravotníctvo prijmú model cloud computingu, ktorý zvýši ich efektivitu, zníži náklady a prinesie lepšiu používateľskú skúsenosť koncovým používateľom.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

8-miliardový Xerox zvažuje kúpu 27-miliardového HP

07.11.2019 16:44

Spoločnosť Xerox, ktorá sa stala známou svojimi kopírovacími strojmi, zvažuje kúpu výrobcu počítačov a tlačiarní HP Inc. Správu o tom priniesol denník Wall Street Journal, odvolávajúc sa na „ľudí oboz ...

Biznis

Toto sú najrýchlejšie rastúce technologické firmy na Slovensku

18.10.2019 00:05

V tohtoročnom, v poradí už dvadsiatom ročníku rebríčka Deloitte CE Fast 50 pre najrýchlejšie sa rozvíjajúce technologické spoločnosti v strednej Európe, sa umiestnili tri slovenské spoločnosti. Okrem ...

Biznis 3

Ako sa vedieť predať pri hľadaní novej práce? Tradičné CVčko už nestačí

11.10.2019 00:10

Vnímanie práce sa v posledných 10 rokoch výrazne zmenilo, čo sa odráža aj v životopisoch. V minulosti sa na prácu hľadelo ako na ‚jednoprúdovú diaľnicu‘ – človek vyštudoval nejaký odbor a následne v ň ...

14 Comments

 1. že vraj PC Revue je technologický magazín reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  4.8.2016 12:08
  čistý bulvár!
  bombastický nadpis a pod ním bludy s podpisom Redakcia
  Reagovať
 2. apple____ reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  1.8.2016 11:08
  keby radsej zaniklo to co je na obrazku - apple produkty :D
  Reagovať
 3. apple____ reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  1.8.2016 11:08
  keby radsej zaniklo to co je na obrazku - apple produkty :D
  Reagovať
 4. apple reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  1.8.2016 11:08
  keby radsej zaniklo to co je na obrazku - apple produkty :D
  Reagovať
 5. Ale tak reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  13.7.2016 12:07
  USB kluc ako taky zanika, redakcia ale trocha zle predstavila ako, mala zacat telefonom, bezdrotovy prenos je uz aj dnes ale je v plienkach, bezne si doma kopirujem film/dok/hudbu/obrazky na telefon cez wifi, router podporuje ac 1900, telefon zatial len 867Mbit realne cca 350Mbit a kopirujem rychlostou +- 40MB/s, prichodom novych tel. rychlost stupne a do 5 rokov to bude ako v pripade SSD niekolko stoviek MB/s, kazdopadne potom pomocou streamu dokazem obsah pozerat v aute,TV,PC atd., a pokial sa masovo nepresadi uz ohlaseny 5Gbit tak coskoro bude rychlejsi prenos v domacnosti bezdrotovo, uz dnes je to v pripade ac1900 routra s ac 1900 primacom na urovni 600-700Mbit a to tu mame uz ac5000, cloud vidim realne len vlastny.
  Reagovať
 6. no reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  12.7.2016 14:07
  uhorkova sezona
  Reagovať
 7. čoooože reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  12.7.2016 09:07
  To myslíte skutočne vážne ? nič z toho nezanikne, zrejme ani za 10 rokov... prestávam Vás čítať, pokiaľ ste toto skutočne mysleli vážne.....akože....fakt toto ste už prehnali...a to si hovoríte popredný technologický magazín ? :D

  Napr. odtlačok prsta nedám žiadnej spoločnosti oficiálne. takže, nikdy nebudem odomykať telefon prstom, šošovkou, inou časťou tela, zatiaľ stále budem riešiť heslo. všade.

  USB kľúče ? nikdy nebudem veriť cloudovým spoločnostiam, že mi skutočne ochránia data. Nikdy nebudem dávať moje dáta niekomu inému.....vždy si ich budem ukladať na vlastné disky, kľúče.

  Hotovosť ? :D :D :D :D utopia severských štátov, u nás ? nikdy ! prečo ? lebo mi sa skomplikoval čierny obchod a títo naši ako ich nazvať, lebo politici ich nazvať nechcem, nebudú podporovať zrušenie peňazí, nie za 5 rokov, ale zrejme ani za 15.

  K diaľkovým ovládačom sa nevyjadrujem, pretože ich nepoužívam už viac ako 15 rokov, som zásadne proti TV ako takej, ale diaľkové nie sú predsa len na TV a rádio, ale na množstvo iných zariadení, kde bude trvať 10 ročia, kým skutočne budeme všetko ovládať jedným smartfonom, alebo náramkom na ruke.

  papierové dokumenty tu s nami budú ešte veľmi dlho. žiaľ. tiež by som ich rád zrušil, ale ten, čo článok písal, si neuvedomil, že v štátnej sfére a pre ostatných podnikateľov, papierovačiek len narástlo. cítim to veľmi extrémne, tak 30% + za posledné tri roky.
  Reagovať
  • RE: čoooože reakcia na: čoooože
   18.7.2016 15:07
   Paranoia je prospesna vlastnost, pretoze s nou sa clovek nikdy nebude citit sam :D
   Reagovať
 8. nech pcrevue zanikne! reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  11.7.2016 20:07
  nech pcrevue zanikne! iba blbosti pisu
  Reagovať
 9. Haha reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  11.7.2016 13:07
  Neviem či som taký istý článok nečítal pred piatimi rokmi.
  Reagovať
 10. Blbost reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  11.7.2016 07:07
  Blbost. Nezanikne ani jedna z týchto vecí, a už vôbec nie do 5 rokov.
  Reagovať
  • RE: Blbost reakcia na: Blbost
   12.7.2016 08:07
   Presne tak, ešte možno keby napísali do 50 rokov, tak by sa aspoň dalo nad tým seriózne zamyslieť, takto je to len obyčajný "blábol", ako hovoria bratia Česi.
   Reagovať
 11. To co je reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  11.7.2016 07:07
  Tento článok, to akože je čo. Riadne mimo.
  Reagovať
 12. A viete čo ešte zanikne? reakcia na: 5 vecí, ktoré do 5 rokov zaniknú
  11.7.2016 00:07
  A viete čo ešte zanikne? Mobilný internet. Lebo všetci mobilní operátori ho zakážu, aby sme volali cez len cez nich a písali sms-ky.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá