Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

RECENZIA: 4K monitor AOC U2879VF / 4K pre hráčov s Free Sync

0

» Novinka AOC U2879VF patrí do radu AOC Gaming a prichádza s celo­plastovou konštrukciou, štíhlym ­di­zajnom a pekným panelom TN s uhlopriečkou 28".

Podstavec okrem sklonu neumožňuje žiadne iné nastavenie. Predný čierny rámček imituje klavírny lak, zadná strana je do polovice rovná, s jemným matným vzorom a logom AOC, v spodnej lesklej časti nájdete aj panel s terminálmi. Panel má antireflexný matný povrch, takže nehrozia žiadne rušivé odlesky. Monitor spracúva farby s farebnou hĺbkou 10 bitov s technológiou Deep Color, vďaka tomu dokáže zobraziť paletu 1,07 miliardy farieb.  Zaujímavá je podpora technológie Free Sync, ktorá spolupracuje s rovnako vybavenými grafickými kartami od AMD.

Natívne rozlíšenie panela je 3840 × 2160 bodov pri obnovovacej frekvencii 60 Hz, latencia iba 1 ms. Na zadnej strane sú umiestnené vstupy DisplayPort 1.2, HDMI 2.0 s podporou HDCP 2.2 a MHL, DVI Dual Link, D-Sub  a 3,5 mm jack výstupu slúchadiel. Vstupy môžete využiť aj na funkciu PiP a PBP.

Skúsenosti a merania

Monitor na nás hneď od začiatku zapôsobil. Z dizajnovej stránky sa mu v podstate nedá nič vyčítať. Výhradu sme mali iba k ovládaniu, ktoré je rovnako nepraktické ako v podstate pri väčšine monitorov v tejto kategórii. Miniatúrne tlačidlá sú umiestnené pomerne ďaleko na spodnej strane rámika. Maličké piktogramy, samozrejme, nemajú podsvietenie, takže v prítmí hráčskeho brlohu nič nevidíte. Monitor podporou Free Sync a nízkou latenciou asi najviac poteší náruživých hráčov. Veľmi zaujímavá je aj jeho nízka cena. Žiaľ, pre priaznivcov hier v 4K rozlíšení je to iba malá časť investície. Hranie hier v plnom 4K vám ešte stále umožnia iba tie najvýkonnejšie grafické karty, tentoraz treba, samozrejme, staviť na AMD. Technológia Free Sync totiž spolupracuje iba s niektorými modelmi tejto značky. Funguje tak, že grafická karta dynamicky riadi frekvenciu monitora podľa toho, ako stíha renderovať jednotlivé snímky. Vďaka tomu nedochádza k trhaniu a rozpadu snímok vplyvom rozdielnych frekvencií monitora a grafickej karty. Monitor má na použitú technológiu aj veľmi dobré pozorovacie uhly – 170° horizontálne a 160° vertikálne. Vzhľadom na cenovú hladinu sme očakávali pri meraniach iba priemerné výsledky, ale v niektorých parametroch monitor príjemne prekvapil.

AOC U2879VF pokrýva 96 % farebného priestoru sRGB a 75 % farebného priestoru Adobe RGB. Veľmi dobrý výsledok dosiahol aj pri sledovaní gama krivky s odchýlkou iba 0,01. Maximálny jas sme namerali na úrovni 295,5 cd/m2 a statický kontrast 670:1. Veľmi dobré výsledky sme zaznamenali aj v jednotnosti farieb, za to by sa nemuseli hanbiť ani drahšie modely. Jednotnosť podsvietenia bola najslabšia stránka, ale v rámci kategórie to nie je nič výnimočné. Monitor nás však prekvapil aj presnosťou farieb, kde dosiahol priemernú odchýlku delta E = 2, čo je veľmi dobrý výsledok.

PARAMETRE:

Model: AOC U2879VF
Displej: TN, 28", 16:9, 3840 × 2160 bodov
Latencia: 1 ms
Jas (udávaný): 300 cd/m2
Dynamický kontrastný pomer: 80 000:1
Pozorovacie uhly horizontálny/vertikálny: 170°/160°
Vstupy: DVI Dual link, HDMI 2.0 s podporou MHL, D-Sub, DisplayPort 1.2
Farebná hĺbka: 10 bitov
Ďalšie: podpora Free Sync
Spotreba stand-by/max.: 0,5 W/39 W
Maximálny jas: 295,5 cd/m2
Statický kontrast: 670:1
Priemerná odchýlka farieb δE = 2.00
Cena: 327 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchý, ale efektný dizajn, dostatokvstupov, nízka spotreba, Free Sync
- Tlačidlá ovládania zle označené a s príliš tvrdým chodom

HODNOTENIE:

Gamut: 100 %
Tónová odozva: 90 %
Biely bod: 80 %
Kontrast: 100 %
Jednotnosť jasu: 40 %
Jednotnosť farieb: 90 %
Presnosť farieb: 80 %
Výbava: 80 %
Ovládanie: 60 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 80 %

VERDIKT:

4K monitor AOC U2879VF prichádza stále s obľúbenejšou uhlopriečkou 28" (70,9 cm). Na rozdiel od menších modelov s týmto rozlíšením musíme konštatovať, že pri tejto veľkosti dáva 4K rozlíšenie naozaj zmysel. Vzhľadom na pomerne slušné výsledky meraní môžeme tento monitor pokojne odporúčať nielen hráčom, ale aj rôznym hobby kameramanom či fotografom. Pri práci vo Worde si môžete na jeho ploche zobraziť 3 stránky vedľa seba bez toho, že by ste museli lúštiť písmo. V grafických programoch máte na obrazovke kontrolu nad celým projektom. Ak spracúvate video, môžete si zobraziť viacero okien s náhľadom, spektrálnym analyzátorom aj zvukovým pultom naraz a vidíte aj veľkú časť časovej osi, takže sa v projekte môžete dobre orientovať. Najlepšia správa je však to, že monitor prichádza aj s veľmi výhodnou cenou. Takže ak máte vo vašom PC grafickú kartu, ktorá podporuje 4K rozlíšenie, možno nastal ten správny čas na výmenu monitora.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať