Image
22.1.2014 0 Comments

3D tlačiarne umožnia vytvoriť náhradu častí ľudského tela. Nová kosť už do troch dní.

LENS.jpg Výskumníci z Washingtonskej štátnej univerzity (WSU) pod vedením profesorky Susmity Bose a inžiniera Amita Bandyopadhyaya za finančného prispenia US National Science Foundation (NSF) v súčasnosti pracujú na vývoji technológie, ktorá umožní vytvoriť pomocou 3D tlačiarne umelé náhrady častí ľudského tela.

Jeden z dôvodov rastúcej popularity 3D tlačiarní je fakt, že umožňujú vytvoriť objekty podľa vlastného návrhu na využitie v najrôznejších oblastiach. V poslednom čase sa hľadajú spôsoby použitia 3D tlače aj v lekárstve. Ak bude projekt uskutočňovaný na WSU úspešný, 3D tlačiarne by čoskoro mohli byť použité na vytvorenie protéz, ktorú sú štruktúrou aj funkčnosťou veľmi podobné ľudským kostiam. Mohli by potom pomôcť pri riešení rôznych anatomických deformít a rozsiahlych poranení.

Základ tvorí metóda nazvaná Laser Engineered Net Shaping (LENS). Tá umožňuje bezproblémovú integráciu umelých, „vytlačených" kostí s organickým tkanivom, ktorá by mohla viesť k vytvoreniu implantátov, ktoré môžu ostať v tele dlhý čas.

„Vo väčšine prípadov sa dosiahnu dobré výsledky aj použitím sériovo vyrábaných implantátov. No lekári sa často stretajú aj s prípadmi, keď je anatómia alebo zranenie pacienta také unikátne, že je potrebná dôkladná úprava implantátu," vysvetľuje Amit Bandyopadhyay.

Pri tradičnom výrobnom procese treba surovú verziu protézy alebo kosti dokončiť a upraviť pred tým, než ich možno použiť. Pri metóde LENS sa dajú použiť hneď, ako sú vytvorené pomocou 3D tlačiarne. Zhotovenie implantátu sa uskutočňuje po tenkých vrstvách. Nanášaný kovový prach je roztavený vysokoenergetickým laserom.

Pred začatím procesu musia lekári za pomoci počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI) vytvoriť trojrozmerný model lokality poranenia. Na základe neho potom 3D tlačiareň zhotoví „súčiastku".

„Najzaujímavejšie na tom je, že celý proces nebude trvať mesiace,“ hovorí Bandyopadhyay. Návrh trvá niekoľko hodín a potom tlač implantátu si vyžaduje 5 až 6 hodín. Lekár môže mať do troch dní v rukách hotový výrobok – špecifický implantát zhotovený pre konkrétneho pacienta.

Zdroj: news.softpedia.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci z NASA potvrdili výskyt vodnej pary na Európe, mesiaci Jupitera

21.11.2019 00:20

Pred štyridsiatimi rokmi kozmická sonda Voyager vyfotila prvé detailné snímky Európy, jedného zo 79 mesiacov Jupitera. Snímky odhalili hnedasté trhliny, ktoré pretínajú ľadový povrch mesiaca. Prieskum ...

Výskum 2

Video: Roboty už dokážu aj hlavičkovať a vyliezť po rebríku

21.11.2019 00:15

Boston Dynamics nie je jediná robotická spoločnosť, ktorá pracuje na dvojnohých a štvornohých robotoch, ktoré zvládnu zaujímavé kúsky. Napríklad Kalifornská univerzita v Berkeley má dvojnohého robota, ...

Výskum

Viac IQ alebo svalov? Genetický test umožní rodičom vybrať si optimálne dieťa

20.11.2019 00:10

V USA sa rozprúdila debata o novom genetickom teste nazývanom 23andMe, but on embryos. Tento test ponúka startup Genomic Prediction z New Jersey, ktorý tvrdí, že môže na základe preskúmania DNA predpo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá