Rozhovor: Erika Lindauerová, HP Inc. / 3D tlač výrazne zlacňuje a zefektívňuje výrobu

0

O perspektívach 3D tlače sme sa rozprávali s Erikou Lindauerovou, riaditeľkou HP Inc.

Erika Lindauerová je generálnou riaditeľkou spoločnosti HP Inc. v Českej republike a na Slovensku. Od júla 2012 bola riaditeľkou ­divízie Printing and Personal Systems (PPS) a členkou predstavenstva spoločnosti Hewlett-Packard pre Českú republiku a Slovensko. Predtým zastávala rôzne manažérske pozície v spoločnosti HP v Českej republike a na Slovensku v segmente tlačových riešení, t. j. category management, marketing, channel and distribution.  Erika Lindauerová je držiteľkou magi­sterského titulu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Ktoré prevratné či inovatívne 3D tlačové technológie a vlastnosti spo­trebného materiálu môžu zrýchliť ­akceptáciu 3D tlače?

EL: 3D tlač umožní výrobu produktov, ktoré boli zatiaľ pre obmedzené výrobné možnosti nepredstaviteľné. Zmenia sa tradičné výrobné modely. Dodávateľské reťazce a predbežné plánovanie nebudú potrebné, nahradí ich okamžitá výroba tovaru priamo na konkrétnu objednávku v reálnom čase.

HP na veľtrhu 2018 International Manufacturing Technology Show (IMTS) v Chicagu predstavilo spomínanú HP Metal Jet, najpokročilejšiu technológiu na 3D tlač kovu na svete, určenú na veľkoobjemovú výrobu funkčných kovových dielov. Oproti iným metódam 3D tlače ponúka až 50-krát väčšiu produktivitu pri výrazne nižšej cene. Už teraz ju na továrenskú výrobu hotových súčiastok začínajú využívať výrobné spoločnosti GKN Powder Metallurgy a Parmatech, ktoré dostávajú objednávky od globálnych zákazníkov ako Volkswagen a Wilo a inovátorov vertikálneho trhu ako Primo. Na začiatku leta 2019 sme v španielskej Barcelone prestavali vyšší rad s názvom HP Multi Jet Fusion 5200/5210. Ide o 3D tlačový stroj, ktorý dosahuje vysokú rozmerovú presnosť a opakovateľnosť, čím konkuruje priemyselnému obrábaniu. Otvára sa tak vyššia a efektívnejšia dimenzia digitálnej výroby.

Aké sú najväčšie prekážky výraznejšieho využívania 3D tlače v priemysle či v domácnostiach?

EL: V oblasti priemyslu patrí nedostatok znalostí a skúseností s modelovaním pre 3D tlač k hlavným bariéram pri implementácii aditívnych technológií do výroby. Výhody 3D tlače treba hneď na začiatku preniesť v maximálnej možnej miere do dizajnu produktu. Ide teda o zmenu ľudského myslenia už vo fáze konštrukcie. Vývojoví pracovníci majú skúsenosti s klasickými výrobnými technológiami, ako je obrábanie alebo vstrekovanie, pre ktoré treba tvoriť modely iným spôsobom než na 3D tlač. HP spoločne so svojimi partnermi organizuje semináre práve s cieľom rozšíriť znalosti a skúsenosti s modelovaním pre aditívnu výrobu. Jedna z hlavných bariér tak bude čiastočne prekonaná. Na Innovation Summite v Barcelone sme partnerom a novinárom predstavili vývoj, ale aj praktické aplikácie 3D tlače od HP. Naša technológia totiž 3D tlač výrazne zefektívnila a zlacnila (recyklácia použitého materiálu), vďaka čomu umožňuje jednak tlač funkčných súčiastok, jednak nasadenie 3D tlačiarní aj v sériovej výrobe. To sa už deje aj v Českej republike. Napríklad v Ostrave pomáhajú s výrobou ortéz a protéz na mieru. Okrem toho budeme v nasledujúcich dvoch mesiacoch uvádzať na trh mono (odtieň bielej) aj plnofarebné 3D tlačiarne, ktorých výstupom budú plnofunkčné diely. Ide o tlačiarne vhodné na prototypovú a malosériovú výrobu, kde počiatočná investícia hardvéru predstavuje sumu max. 100-tisíc eur. V novembri 2018 sme predstavili našu novú technológiu HP Metal Jet, čo je, ako už sám názov napovedá, pokročilý systém na 3D tlač kovu. Z nášho pohľadu má 3D tlač potenciál zmeniť už v dohľadnom čase celý výrobný priemysel na nepoznanie.

Aké typické scenáre využívania 3D tlače možno očakávať v budúcnosti?

EL: Potenciál vidíme napríklad v odboroch ako zdravotníctvo, automobilový priemysel, spo­trebný tovar.

V akom štádiu vývoja je 3D tlač umelých ľudských orgánov?

EL: Napríklad v detskej nemocnici vo Phoenixe už HP spolupracuje na nových možnostiach využitia, napr. farebných sadrách a zubných korekčných pomôckach pre deti, interaktívnych a personalizovaných anatomických modeloch atď.

HP chce pomáhať zdravotníckemu ­priemyslu, rozhodlo sa preto spojiť sily so spoločnosťou Parmatech a rozšíriť masovú výrobu dielov i pre zákazníkov ako OKAY Industries, Primo Medical Group a ďalších. Parmatech je svetový líder v oblasti ­plastického vstrekovania kovov a v spracovaní kovov sa mu darí byť priekopníkom už viac ako 40 rokov. Špecializuje sa pritom práve na výrobu veľkého objemu lacných kovových dielov pre zdravotníctvo a ťažký priemysel.

Aký je stav využívania 3D tlače vo svete a na Slovensku?

EL: V susednom Česku sú tri prvé inštalácie 3D tlačiarne HP Jet Fusion 4200 na sériovú výrobu plastových dielov v Prahe, Liberci a Ostrave a dve inštalácie novej prototypovej plnofarebnej tlačiarne HP Jet Fusion 580. Česká republika je tak vôbec prvá krajina v strednej a východnej Európe, kde sa 3D tlač uplatní v sériovej výrobe – prevádzkuje ju partner HP, spoločnosť 3Dees industries. Prvú tlačiareň využíva v Ostrave ING Corporation, priekopník vo vývoji a výrobe zákazkových ortotických a protetických zdravotníckych pomôcok.

Druhá inštalácia 3D tlačiarne HP Jet Fusion 4200 prebieha v pražskom Centre 3D tlače 3Dees a tretia v libereckej TUL (Technická univerzita Liberec). Ide o jediné zariadenie, ktoré je v súčasnosti schopné nákladovo konkurovať tradičnej sériovej výrobe ­plastových dielov vďaka rýchlosti aj výrazne nižším nákladom. Na Slovensku v minulom roku nainštalovali jeden stroj HP Multi Jet Fusion 4200, a to u certifikovaného 3DP partnera HP, vo firme DQI, s. r. o., so sídlom v Bratislave.

 

Redakcia

Všetky autorove články
3D tlac HP technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať