Image
19.3.2018 1 Comments

3D tlač domov pre chudobných. Domček s rozlohou 60m2 za 10 000 a časom možno aj za 4000 dolárov

Na podujatí South by Southwest (SXSW) predstavil startup z texaského Austinu svoj zámer začať vyrábať v rozvojovom svete domy pre chudobných pomocou 3D tlače. Podľa správy Ross Center for Sustainable Cities na svete žije 1,2 miliardy ľudí bez primeraného bývania.

Spoločnosť Icon vyvinula technológiu na vytlačenie jednopodlažného domčeka z cementu s veľkosťou asi 60 štvorcových metrov za 12 až 24 hodín. Zostavenie domu zvládnu dvaja až štyria pracovníci. Firma spolupracuje s neziskovou organizáciou New Story a v budúcom roku plánuje postaviť 100 domov pre obyvateľov v Salvádore.

Pomocou tlačiarne Vulcan, ktorá je postavená z ľahkého hliníka a má integrovaný záložný generátor, dokáže Icon vytlačiť celý dom za 10 000 dolárov a tieto náklady chce znížiť približne na 4000 dolárov.

„Je to oveľa lacnejšie ako typický americký dom,“ povedal Jason Ballard, jeden z troch zakladateľov spoločnosti Icon. Technológia umožňuje tlačiť aj väčšie domy s rozlohou okolo 75 m2 (na porovnanie, priemerná veľkosť bytu v New Yorku je 80 m2).

Spoločnosť by chcela vyvinúť robotické stroje schopné inštalovať rôzne súčasti, ako sú dvere alebo okná, ako aj drony, ktoré by sa postarali o úpravu vonkajších stien. Skúma sa aj možnosť tlače strechy.

Modelový dom predstavený v Austine má obývaciu izbu, spálňu, kúpeľňu a verandu. Použitie cementu ako bežného materiálu môže byť odpoveďou pre tých, ktorí by spochybňovali robustnosť takejto stavby.

„Myslím, že keby sme tlačili z plastu, narážali by sme na isté problémy,“ hovorí Ballard.

Keď sa dokončí testovanie materiálov a zdokonaľovanie dizajnu, firma presunie tlačiareň Vulcan do Salvádora, aby začala stavať. Spoločnosť má v úmysle stavať takéto domy neskôr aj v USA.

Zdroj: theverge.com, digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Kano ponúka počítačovú zostavu na báze Raspberry Pi už aj s dotykovým displejom

21.09.2018 00:20

Pred rokom spoločnosť Kano predstavila kompletnú počítačovú zostavu typu „urob si sám“, ktorej základom bol kit Raspberry Pi. Vyzeralo to síce fajn, ale akosi sa zabudlo na to, že deti majú rady table ...

Technológie 1

Samsung Galaxy A7 má fotoaparát s tromi objektívmi

20.09.2018 04:00

Nový smartfón Samsung Galaxy A7 má dva charakteristické prvky, podľa ktorých sa bude dať odlíšiť od ostatných modelov - snímač odtlačkov prstov na bočnej hrane a najmä fotoaparát s tromi objektívmi. N ...

Technológie

Umelá inteligencia v smartfónoch Huawei

20.09.2018 00:09

Huawei na veľtrhu IFA 2018 predstavil nový procesor, alebo aby sme boli presní SoC – System on Chip s označením Kirin 980. Je to už druhá generácia procesorov Kirin, ktoré majú hardvérovú podporu umel ...

q

1 Comments

  1. ked vam co i len na chvilu, na chvilu reakcia na: 3D tlač domov pre chudobných. Domček s rozlohou 60m2 za 10 000 a časom možno aj za 4000 dolárov
    21.3.2018 22:03
    prestne maknut mozog tak zistite ze steny su ta najlacnejsia a najrychlejsia vec na celej stavbe.
    Vytiahnutie stien v 120m2 jednopodlaznom dome trvalo 5 dni. Zlomok ceny a casu vystavby celeho domu.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videáPC forum button