Image
19.3.2018 1 Comments

3D tlač domov pre chudobných. Domček s rozlohou 60m2 za 10 000 a časom možno aj za 4000 dolárov

Na podujatí South by Southwest (SXSW) predstavil startup z texaského Austinu svoj zámer začať vyrábať v rozvojovom svete domy pre chudobných pomocou 3D tlače. Podľa správy Ross Center for Sustainable Cities na svete žije 1,2 miliardy ľudí bez primeraného bývania.

Spoločnosť Icon vyvinula technológiu na vytlačenie jednopodlažného domčeka z cementu s veľkosťou asi 60 štvorcových metrov za 12 až 24 hodín. Zostavenie domu zvládnu dvaja až štyria pracovníci. Firma spolupracuje s neziskovou organizáciou New Story a v budúcom roku plánuje postaviť 100 domov pre obyvateľov v Salvádore.

Pomocou tlačiarne Vulcan, ktorá je postavená z ľahkého hliníka a má integrovaný záložný generátor, dokáže Icon vytlačiť celý dom za 10 000 dolárov a tieto náklady chce znížiť približne na 4000 dolárov.

„Je to oveľa lacnejšie ako typický americký dom,“ povedal Jason Ballard, jeden z troch zakladateľov spoločnosti Icon. Technológia umožňuje tlačiť aj väčšie domy s rozlohou okolo 75 m2 (na porovnanie, priemerná veľkosť bytu v New Yorku je 80 m2).

Spoločnosť by chcela vyvinúť robotické stroje schopné inštalovať rôzne súčasti, ako sú dvere alebo okná, ako aj drony, ktoré by sa postarali o úpravu vonkajších stien. Skúma sa aj možnosť tlače strechy.

Modelový dom predstavený v Austine má obývaciu izbu, spálňu, kúpeľňu a verandu. Použitie cementu ako bežného materiálu môže byť odpoveďou pre tých, ktorí by spochybňovali robustnosť takejto stavby.

„Myslím, že keby sme tlačili z plastu, narážali by sme na isté problémy,“ hovorí Ballard.

Keď sa dokončí testovanie materiálov a zdokonaľovanie dizajnu, firma presunie tlačiareň Vulcan do Salvádora, aby začala stavať. Spoločnosť má v úmysle stavať takéto domy neskôr aj v USA.

Zdroj: theverge.com, digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Daimler predstavil elektrické nákladné autá Freightliner s dojazdom až 400 km

16.07.2018 00:00

Plne elektrický nákladný diaľkový ťažký Freightliner eCascadia a stredne ťažký Freightliner eM2 106 pre lokálnu dopravu prvýkrát predstavili (na júnovom podujatí Capital Market & Technology Days) ...

Technológie

Infografika: Ktorý smartfón dokáže najrýchlejšie dobiť svoju batériu?

13.07.2018 00:15

Skôr či neskôr sa každý dostane do situácie, že musí nechať nabíjať svoj smartfón práve vtedy, keď ho najviac potrebuje používať. Udržiavať telefón stále nabitý je ľahšie v prípade zariadení, ktoré ma ...

Technológie

Ďalšia generácia robotického švába zvládne prechod po hladine vody, ale aj potápanie

13.07.2018 00:10

V prírode môžu šváby prežiť pod vodou až 30 minút. No robotické šváby HAMR (Harvard’s Ambulatory Microrobot) majú ešte viac schopností – môžu chodiť po zemi, plávať na hladine vody, ale aj ponoriť sa ...

q

1 Comments

  1. ked vam co i len na chvilu, na chvilu reakcia na: 3D tlač domov pre chudobných. Domček s rozlohou 60m2 za 10 000 a časom možno aj za 4000 dolárov
    21.3.2018 22:03
    prestne maknut mozog tak zistite ze steny su ta najlacnejsia a najrychlejsia vec na celej stavbe.
    Vytiahnutie stien v 120m2 jednopodlaznom dome trvalo 5 dni. Zlomok ceny a casu vystavby celeho domu.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button