Image
26.1.2015 0 Comments

2× kvadrokoptéra na zábavu

Tento mesiac sme sa dostali k dvom helikoptéram na diaľkové ovládanie. Jedna z nich bola lacná kvadrokoptéra CX Model s priemerom iba 8 cm na šírku, druhá je o niečo drahšia kvadrokoptéra Parrot Rolling Spider. Obe s podobnou výdržou vo vzduchu (asi 7 minút), ale s výrazne odlišným komfortom ovládania.

K CX Modelu sa dodáva samostatné diaľkový ovládač, Parrot Rolling Spider sa ovláda cez smartfónovú aplikáciu. S CX Modelom sa dalo lietať len obťažne, s Parrotom sme si lietanie užili a pritom aj niečo nafotili.

CX Model

Sme veľkými fanúšikmi minidronov, dronov na zábavu či všetkého, čo lieta. A vyskúšali sme toho už veľa - od maličkých zábavných helikoptér za 29 eur až po poloprofesionálnu kvadrokoptéru s full HD záznamom a štvorcifernou predajnou cenou. A zatiaľ platí, že čím má byť komfort z lietania lepší, tým je väčšinou aj cena lepšia.


Boli sme preto extra zvedaví, ako sa bude dariť dronu CX Model, ktorý má veľmi sympatickú cenu a navyše sa nám veľmi páčila jeho veľkosť. Úplný drobec, ktorý využíva 6-osový gyroskopický systém s podporou 360° premetov do všetkých strán. Pri veľkosti 7,6 × 7,6 × 2,3 cm a hmotnosti iba 14,6 gramu bolo zaujímavé sledovať, čo táto minikvadrokoptéra dokáže. Žiaľ, mali sme problém už so základným vzletom, a nech sme sa snažili nastaviť za pomoci diaľkového ovládania aj vychýlenia v akejkoľvek kombinácii, nepomohlo. Skúšali sme to v redakcii dvaja, ale bez výraznejšieho úspechu. Takže skôr ako zábavu sme si užili niekoľko nárazov.

Cena: 55 EUR
Zapožičal: www.oneshop.sk

Parrot Rolling Spider

Parrot je známejší výrobca dronov na zábavné využitie, tentoraz sme si vyskúšali lietajúci minidron ovládaný smartfónom s integrovanou kamerou VGA. Rolling Spider je 55-gramový minidron dostupný v bielej, červenej a modrej farbe, a hoci sa cena môže zdať trocha vysoká, určite oceníte komfort ovládania. Aj začiatočníkovi sa zapáči intuitívnosť aplikácie FreeFlight 3 (pripája sa k minidronu cez Bluetooth Low Energy, k dispozícii je aplikácia pre iOS, Android a Windows Phone), pomocou ktorej sa Parrot Rolling Spider ovláda.

parrot_rolling_spider.png

Dostupné sú aj akrobatické triky, minidron ich realizuje stlačením jedného tlačidla - výpady o 90° a 180°, predné a zadné slučky. Pri ovládaní pravý prst spolu s nasmerovaním smartfónu ovláda smer letu minidronu, ľavý prst reguluje výšku na natočenie. Názov Rolling Spider je odvodený od toho, že minidron má v balení dva plastové kruhy, ktoré sa pripevnia k jeho telu a majú vlastne dve funkcie. Po prvé chránia minidron pri páde a po druhé mu umožňujú rolovať po zemi, stene či strope. Sú z mäkšieho plastu, takže aj keď lietate s dronom prvýkrát, nič nepoškodíte.

Trojosový gyroskop, trojosový akcelerometer a snímač tlaku udržia dron na jednom mieste vo vzduchu bez toho, aby ste čokoľvek stlačili. Stačí, ak ho naštartujete, potom sám vyletí do vzduchu a počká tam na váš ďalší príkaz. Druhá možnosť je taká, že ho hodíte z ruky vo vzduchu, kde sa sám okamžite naštartujte a opäť čaká. Maximálna rýchlosť pri lietaní je 18 km/h, môže lietať vnútri a v miernom vetre/vánku aj vo vonkajšom prostredí. Pri dosahu 20 metrov sa môže zdať, že ho rýchlo stratíte z dosahu - ak sa tak stane, minidron sám automaticky pristane, urobí tak aj vtedy, keď mu dôjde batéria.

Výborná je Pilot Academy, čo je cloudový výcvikový program cez výborne spracovanú aplikáciu, ktorý vás naučí nové veci pri lietaní, navyše môžete zdieľať svoje čísla a parametre letov s ostatnými majiteľmi. Určite sa nezabudnite pohrať s fotografiami. Takzvané aerial zábery sú určite originálne, aj keď sú iba v rozlíšení VGA (640 × 480 pixelov). Musíme priznať, že po dlhšom čase sme našli lietajúci minidron, s ktorým si naozaj lietanie užijete (interný systém postavený na OS Linux výborne rieši problémy, s ktorými sa pilot-začiatočník vždy musí vyrovnať) a nebudete frustrovaní z toho, že ním všade iba narážate. Letová doba sa pohybuje na úrovni 7 minút pri hodinovom nabíjaní cez kábel USB z notebooku, voliteľne si môžete dokúpiť druhú batériu, prípadne iné časti, ak sa vám ich podarí rozbiť J.

Cena: 99 EUR
Zapožičal: SWP (www.swp.sk)


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Ako kompletne zálohovať Windows 10 na iný disk

04.09.2019 11:47

Vážne poškodenie systému Windows, ktoré je nutné riešiť novou inštaláciou, je pre mnohých ľudí mimoriadne nepríjemná záležitosť. Najmä ak máte systém výrazne nastavený pre svoje potreby a používate mn ...

Ako na to

Ako si na Windows uložiť konkrétne hľadanie súboru

04.09.2019 11:39

Vyhľadávanie v rámci systém Windows je dobre známou a používanou funkciou, ktorá umožňuje hľadať nielen medzi názvami súborov a ich vlastnosťami (napríklad príponou, časom vytvorenia či zmeny), ale aj ...

Ako na to

Ako zadarmo spájať a rozdeľovať PDF súbory?

04.09.2019 11:25

Potrebujete často rozdeľovať alebo zlučovať PDF súbory a nechce sa vám platiť za pokročilé programy ako Adobe Acrobat či PhantomPDF? Ide to aj celkom zadarmo. Aj keď podobné služby ponúka aj mnoho we ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn