100 až 150-tisíc zariadení pripojených k internetu na Slovensku je napadnutých malvérom

Bezpečnosť
2

V roku 1994 bol odhalený nový vírus každú hodinu, v roku 2006 to už bolo každú minútu, v roku 2011 každú sekundu a v súčasnosti, teda v roku 2016 sa denne analyzuje 310 000 vzoriek malvéru. Až 11,3 percenta používateľov je vystavených hrozbám z webu, 6,5 percenta lokálnym hrozbám, napríklad z CD alebo kľúčov USB. Do súkromia nám zasahujú ďalšie technológie, napríklad inteligentné spotrebiče, nositeľné zariadenia či dokonca inteligentné súčiastky odevu, ba v bližšej či vzdialenejšej budúcnosti možno aj rôzne implantáty. Či chceme, alebo nie, plocha potenciálne vystavená hackerom sa stále zväčšuje a približuje. Pojem približuje má jednoduché vysvetlenie: Počítač, tablet, ale hlavne smartfón a najnovšie aj inteligentné hodinky sú zariadenia, ktoré sa takmer stále nachádzajú vo vašej bezprostrednej blízkosti.

Marian Majer, riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku, zdôraznil, že podľa odhadov CIRT (Computer Incident Response Team) je 100 až 150-tisíc zariadení pripojených na Slovensku k internetu napadnutých škodlivým kódom a tento počet neustále rastie. Problémom je napríklad obmedzená spolupráca verejného a privátneho sektora. Pozitívny faktor je posun v štátnej politike na strategickej úrovni, napríklad koncepcia kybernetickej bezpečnosti a zapájanie slovenských subjektov do medzinárodných iniciatív, projektov a sietí. Hlavne v súkromnom sektore sa etablujú kvalitní profesionáli.

„Vaše dáta už nie sú vaše, nemáte nad nimi kontrolu. Vaše dokumenty sú v cloude, citlivé informácie zo súkromia sú na sociálnych sieťach, či už ste ich tam dali vy, alebo niekto iný s vaším súhlasom alebo aj bez neho,“ zdôraznil Stefan Tanase, hlavný bezpečnostný analytik Kaspersky Lab. 

Stefan Tanase, hlavný bezpečnostný analytik Kaspersky Lab

Produktové novinky 2017

Na tlačovej konferencii bola predstavená nová verzia Kaspersky Internet Security – multi-device. Popri štandardnej výbave ponúka navyše ďalšie možnosti ochrany používateľov internetu, ktoré zaručia bezpečnosť ich dát.

Pri nezabezpečenom internetovom pripojení chráni používateľov nová funkcia Secure Connection využívajúca VPN, teda šifrovanie všetkých dát odoslaných a prijatých v rámci siete. To je obzvlášť dôležité pri cestovaní, keď ľudia na pripojenie na internet využívajú vo väčšej miere nezabezpečené siete Wi-Fi aj pri uskutočňovaní finančných operácií, pri zadávaní údajov na registračných, resp. prihlasovacích stránkach alebo pri komunikácii obsahujúcej dôverné informácie. Zachytenie takéhoto obsahu cudzím subjektom môže spôsobiť používateľovi závažné straty. V rámci jednej licencie majú používatelia k dispozícii 200 MB šifrovanej prevádzky. Okrem toho majú možnosť získať neobmedzený objem za mesačný alebo ročný poplatok.

Jan Sekera, regionálny manažér Kaspersky Lab pre strednú a východnú Európu

Aktualizácia softvéru

Jeden z najčastejšie využívaných spôsobov, ako vie malvér preniknúť do počítača, je využívanie zraniteľností v inštalovaných programoch. Napriek tomu, že sa vývojári snažia neustále aktualizovať svoje produkty, nie všetci používatelia venujú dostatočnú pozornosť pravidelnej aktualizácii svojich zariadení. Nová funkcia Aktualizátor softvéru (Software Updater) automaticky vyhľadáva aplikácie, ktoré treba aktualizovať. Hneď po odsúhlasení používateľom zabezpečí okamžitú inštaláciu najnovších verzií do počítača priamo zo stránok dodávateľov aplikácií. Používateľ môže, samozrejme, požiadať o manuálnu aktualizáciu aplikácie alebo zaradiť vybranú aplikáciu do zoznamu tých, ktoré si nevyžadujú aktualizáciu (napr. v prípadoch, kde sa vyžaduje staršia verzia).

Aktualizácia softvéru a mazanie aplikácií nainštalovaných bez vedomia používateľa

Upozornenia na dostupnosť aktualizácií nainštalovaného softvéru

Až 37 % používateľov má vo svojom zariadení uložené programy, ktoré vôbec nevyužíva. Nielenže takto preťažujú pamäť zariadenia, ale poskytujú aj príležitosti kyberzločincom na prienik do systému. Funkcia Mazanie softvéru (Software Cleaner) najskôr preskenuje všetky aplikácie inštalované v počítači a potom označí tie, ktoré vykazujú potenciálne riziko. Používatelia často netušia, že majú vo svojom zariadení nainštalované tieto aplikácie, prípadne nepoznajú ich negatívne účinky.

Eliminovanie inštalovania aplikácií bez vedomia používateľa – implicitne zaškrtnuté voľby sa zrušia

Funkcia Mazanie softvéru informuje používateľov o každom programe, ktorý je inštalovaný do ich zariadenia bez ich vedomia alebo jasného súhlasu. Týka sa to aj tých programov, ktoré spomaľujú zariadenie, poskytujú nekompletné alebo klamlivé informácie o svojich funkciách, fungujú v záložnom móde, zobrazujú reklamné banery či odkazy bez povolenia alebo sú málo využívané. Po prijatí správy má používateľ možnosť rozhodnúť o odstránení alebo ponechaní vybranej aplikácie.

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
internet Kaspersky Lab

2 komentáre

Mobil (TEHLA) alebo SMARTFON. reakcia na: 100 až 150-tisíc zariadení pripojených k internetu na Slovensku je napadnutých malvérom

13.9.2016 19:09
Osobne používam oboje. NOKIA 6120c (Symbian S60) na telefonovanie a SMS a SMARTFÓN SAMSUNG S4 mini (Android 4.4) pre internet z bazaru za 80€.
S4-ku som kvôli utajeniu identity preinštaloval na (CM13) CyanogenMod 13 (Android 6), dokúpil 32GB SDHC (Class 10) a nestrkám do nej svoju súkromnú SIM-ku z NOKIE ale mám tam Anonymnú SIM (O2) z bazaru za 10€.
Prvú aplikáciu ktorú som nainštaloval bol Antivírus (Avast free) a ponastavoval som oprávnenia pre všetko čo sa týkalo GOOGLE. Prehliadač používam z CM13 (Gello Browser v42) a mám aj Orbot (TOR) a otvorene vývojárske nástroje.

Každého koho som sa pýtal na informácie o svojom SMARTFÓNE ani nevedeli povedať aký ASUS, LG, HTC, SAMSUNG atď... majú parametre. Nevedia akú verziu Android majú, či majú ANTIVÍRUS, či majú SD kartu na ukladanie sťahovaných dát, či majú Aplikáciu na čistenie systému... nikto NIČ.

Proste strata súkromia a identity za cenu služieb ZADARMO.

kaspersky lab reakcia na: 100 až 150-tisíc zariadení pripojených k internetu na Slovensku je napadnutých malvérom

13.9.2016 07:09
Taktika spoločnosti Kaspersky lab dlhodobo stojí na strašení a vyplakávaní a bubákovaní a pritom ich produkty spomaľujú, otravujú a správajú sa v počítači tak, ako skutočný malvér.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať