Image
3.5.2019 0 Comments

10 zručností, ktoré budeme potrebovať, keď sa o prácu budeme deliť nielen s robotmi

Transformačný vplyv štvrtej priemyselnej revolúcie nás už núti pripravovať sa na budúcnosť práce. V priebehu piatich rokov sa totiž má zmeniť viac ako tretina zručností, ktoré dnes potrebujeme v zamestnaní. Hovorí sa to v správe Svetového ekonomického fóra s názvom Future of Jobs Report. Rýchle technologické inovácie spôsobia, že sa čoskoro budeme o svoje pracoviská deliť s robotmi a umelou inteligenciou. Ako potom obstojíme?

Prospešné je začať tým, že sa zaviažete k celoživotnému vzdelávaniu, aby ste mohli získať zručnosti, ktoré budete potrebovať na to, aby ste uspeli na budúcom pracovisku.

A tu je 10 nevyhnutných zručností, ktoré si treba osvojiť:

1) Tvorivosť
Ľudskí pracovníci budú musieť byť kreatívni, aby v budúcnosti naplno využili všetky nové veci – produkty, spôsoby práce i technológie. Tvorivosť je  jedna z vecí, kde súčasné roboty nemôžu ľuďom konkurovať. Pracovisko budúcnosti bude vyžadovať nové spôsoby myslenia a kľúčom k tomu je ľudská tvorivosť.

2) Emocionálna inteligencia (EQ)
Schopnosť človeka uvedomovať si, ovládať a vyjadrovať svoje emócie, ako aj uvedomovať si emócie iných sa označuje ako emocionálna inteligencia. Vysoká emocionálna inteligencia znamená, že máte empatiu a viete dobre spolupracovať s ostatnými. Stroj túto schopnosť nemá, preto ľudia s vysokým EQ budú veľmi žiadaní.

3) Analytické (kritické) myslenie
Osoba so schopnosťou kritického myslenia môže navrhnúť inovatívne riešenia a myšlienky, riešiť zložité problémy pomocou úvah a logiky a vyhodnocovať argumenty. Prvý krok v kritickom myslení je analýza toku informácií z rôznych zdrojov. Silný analytický mysliteľ sa po pozorovaní bude spoliehať skôr na logické uvažovanie ako na emócie, bude zvažovať klady a zápory situácie a bude otvorený smerom k najlepšiemu možnému riešeniu. Ľudia so silným analytickým myslením budú potrební pri usmerňovaní deľby práce medzi človekom a strojom.

4) Aktívne učenie s rozvojom myslenia
Všetci, ktorí budú v budúcnosti zapojení do pracovného procesu, sa budú musieť aktívne učiť a rásť. Iba tak sa môžu rozvíjať ich schopnosti a inteligencia a ich úsilie budovať zručnosti bude mať za následok väčšie úspechy. Preto budú čeliť výzvam, učiť sa z chýb a aktívne vyhľadávať nové poznatky.

5) Úsudok a rozhodovanie
Ľudské rozhodovanie sa v budúcnosti stane zložitejším. Hoci stroje môžu spracúvať informácie a poskytovať pohľady, ktoré by pre ľudí boli nemožné, napokon bude musieť človek rozhodnúť o širších dôsledkoch, ktoré by rozhodnutie mohlo mať na iné oblasti podnikania, zamestnancov a ďalšie sféry, ako je napr. morálka. Technológie preberú podradnejšie a banálnejšie úlohy a prenechajú ľuďom rozhodovanie na vyššej úrovni.

6) Interpersonálne komunikačné zručnosti
Schopnosť vymieňať si informácie a názory s inými ľuďmi bude životne dôležitá zručnosť. To znamená, že ľudia by mali zdokonaľovať svoju schopnosť účinne komunikovať s inými ľuďmi tak, aby vedeli správne vyjadriť veci pomocou správneho tónu hlasu a reči tela.

7) Vodcovské schopnosti
Pracovná sila budúcnosti bude potrebovať vlastnosti, ktoré sa často spájajú s riadením, ako je napr. inšpirovanie druhých a pomáhanie im. Hoci súčasná typická organizačná schéma nemusí v budúcnosti prevládať, jednotlivci prevezmú vedúcu úlohu v projektových tímoch alebo budú spolupracovať s ostatnými zamestnancami pri riešení problémov a vývoji riešení.

8) Rozmanitosť a kultúrna inteligencia
Keďže náš svet je čoraz rozmanitejší a otvorenejší, je nevyhnutné, aby jednotlivci mali schopnosť porozumieť druhým, rešpektovať ich a spolupracovať s nimi napriek rozdielom v rase, kultúre, jazyku, veku, pohlaví, sexuálnej orientácii, politickom presvedčení alebo náboženskej viere atď. schopnosť porozumieť ostatným a prispôsobiť sa im nielen zlepší spôsob interakcie ľudí v rámci spoločnosti, ale zvýši aj úspešnosť produktov a služieb spoločnosti.

9) Technologické zručnosti
Štvrtá priemyselná revolúcia je podporovaná technologickými inováciami, ako sú umelá inteligencia, veľké dáta, virtuálna realita, blockchain a ďalšie. Každý preto bude potrebovať určitú úroveň komfortu pri používaní technológií. Na základnej úrovni sa od zamestnancov vo väčšine pozícií bude vyžadovať, aby mali prístup k údajom a určovali spôsob, ako s nimi narábať. To si vyžaduje určité technické zručnosti. Preto každý bude musieť aspoň v základoch pochopiť potenciálny vplyv nových technológií na ich priemysel, podnikanie a prácu.

10) Prijatie zmeny
Vzhľadom na rýchle zmeny budúceho pracoviska budú ľudia musieť byť agilní a schopní prijať zmenu. Nielenže naše mozgy musia byť flexibilné, ale aj my musíme byť prispôsobiví, aby sme sa prispôsobili meniacim sa podmienkam a očakávaniam na pracovisku. Základná zručnosť počas 4. priemyselnej revolúcie bude schopnosť brať zmenu nie ako záťaž, ale ako príležitosť na rast a inováciu.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

V nemocnici začali chýbať zdravotné sestričky. Vedenie kúpilo robota a všetci boli spokojní

17.07.2019 00:10

Dopyt po zdravotných sestrách v nemocniciach je veľmi vysoký a neustále rastie. Ich súčasný nedostatok si vynútil nezvyčajné riešenie. V niekoľkých nemocniciach v Texase sa začal používať robot menom ...

Technológie 2

Viete, kto počúva, keď sa rozprávate s Asistentom Google, Siri alebo Alexou?

16.07.2019 00:15

Google, Amazon aj Apple tvrdia, že ich virtuálni asistenti s umelou inteligenciou nás počúvajú iba preto aby nám uľahčili život. Belgický novinár Tim Verheyden však bol zvedavý, ako to naozaj funguje, ...

Technológie

Lietadlá už budú môcť autonómne pristávať bez pilota aj na malých letiskách

09.07.2019 00:15

Automatické pristávanie je už dlhší čas štandardný  postup pre komerčné lietadlá. Na zaistenie bezpečnej navigácie lietadla je však potrebná infraštruktúra, ktorou sú vybavené veľké letiská, no nedis ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá