PC REVUE
Image
10.9.2018 5 Comments

10 zastaraných predmetov, ktoré zmizli zo slovenských domácností a nahradili ich iné zariadenia

Predmety v domácnosti, ktoré dennodenne používame, postupne zastarávajú. Je to dané našou zmenou životného štýlu a neustálym vývojom technológií. Od 1. septembra 2018 sa k zoznamu zastaraných predmetov dostali aj halogénové žiarovky, pretože začala platiť ďalšia fáza regulácie EÚ. Tá vyraďuje z používania halogénové svetlá, ktoré sú známe aj ako „hruškové a sviečkové žiarovky“.

Pre slovenské domácnosti bude toto vyradenie predstavovať výrazný posun k úspornejšiemu a zelenšiemu životnému štýlu – a ďalší predmet z domácnosti bude o krok bližšie k vyhynutiu. Signify v spolupráci s profesorkou histórie a teórie dizajnu z univerzity v Portsmouthe Deborah Sugg Ryan pripravil zoznam 50 predmetov, ktoré za posledných 60 rokov v našich domácnostiach zastarali. Medzi ne patrí premietačka, volkmen či dial-up modem.

Signify a profesorka Deborah Sugg Ryan z univerzity v Portsmouthe pripravili zoznam 50 zastaraných predmetov v domácnostiach za niekoľko posledných dekád.

Týchto 10 predmetov zmizlo aj zo slovenských domácností:

Klasické vláknové žiarovky
Vytáčací telefón
Záznamník
Fotoalbum
Videorekordér
Premietačka a diapozitívy
Volkmen
Písací stroj
Disketa
Dial-up modem

Vytáčací telefón
Vytáčací telefón je kuriozita pre dnešnú generáciu, ktorá vyrastá v dobe dotykových smartfónov a telefónov s tlačidlami. Vytáčací telefón obsahoval samostatné slúchadlo, ktoré sa na ukončenie hovoru položilo na vidlicu na základni s okrúhlym ciferníkom s číslami. Aj napriek tomu, že sa už takéto telefóny nepoužívajú, pojmy „vytočiť číslo“ a „položiť“ pretrvali dodnes.

Záznamník
Do histórie patrí aj zariadenie známe ako záznamník. Tento prístroj slúžil na to, aby zaznamenal správu volajúceho, ktorý sa snažil dovolať na vašu pevnú linku. Je jasné, že s nástupom mobilných telefónov sa stal záznamník zbytočnosťou – hoci jeho koncept pretrváva vo funkcii zvanej odkazová schránka.

Fotoalbum
Dnes si už tlačí fotografie vo vysokej kvalite málokto. Kedysi si však ľudia vytvárali vlastné fotoalbumy, ktoré pozostávali z vytlačených fotiek.

Videorekordér
Videorekordér bol dostupný už od roku 1963, najväčší úspech dosiahol v roku 1975, keď si ho viac ľudí požičiavalo ako kupovalo pre jeho vysokú cenu. Videorekordér neskôr nahradili DVD prehrávače.

Premietačka a diapozitívy
Premietačka a 35 mm diapozitívy boli od roku 1936 obľúbeným príslušenstvom pre amatérskych fotografov. Dôvodom bolo cenovo dostupnejšie prezentovanie fotografií v porovnaní s ich vytlačením. Neskôr náklady na tlač klesli, čo znamenalo postupný koniec premietačiek.

Volkmen
Pôvodný volkmen bol prenosný magnetofón, ktorý sa dostal na trh v roku 1980 a zmenil spôsob, akým počúvame hudbu. Neskôr ho nahradili prenosné prehrávače hudobných CD nosičov, MP3 súborov a dnes žijeme v dobe, keď počúvame hudbu v pohybe najmä vďaka kombinácii smartfón a hudobná streamovacia služba.

Písací stroj
Dejiny písacieho stroja siahajú až do roku 1714. Vtedy bola patentovaná jeho prvá podoba. Na komerčné začiatky sme však čakali až do roku 1874. Písací stroj slúžil na písanie textu a pomocou neho išlo o výrazne náročnejšiu prácu v porovnaní s písaním na dnešných počítačoch v kombinácii so špecializovaným softvérom.

Disketa
Na disketu sa ukladali dáta. Najväčšiu popularitu zožali 3,5-palcové diskety s kapacitou 1,44 MB. Dnes používame na ukladanie dát USB kľúče a microSD karty, ktoré majú výrazne menšie rozmery a ponúkajú oveľa väčší ukladací priestor.

Dial-up modem
Začiatky pevného pripojenia do internetu sa spájajú s dial-up modemom, ktorý umožňoval vytáčané pripojenie do internetu. Poskytoval pomalé prenosové rýchlosti na úrovni 56 kbps, a keď ste ho používali, na pevnú linku sa vám nikto nedovolal. Z dnešného pohľadu ide o niečo nepredstaviteľné.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

17.11.2018 00:15

V úvode svojej prednášky "7 digital disruptions you might not seen coming" na konferencii Gartner Symposium / ITxpo v Barcelone, Daryl Plummer zdôraznil, že digitálne otrasy či revolúcie (digital disr ...

Technológie

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

Technológie 2

PR: Každý dovozca elektrozariadení má povinnosti vyplývajúce z odpadovej legislatívy

16.11.2018 10:10

Odpadová legislatíva je komplikovaná a často v nej dochádza k zmenám. Slovenské firmy preto nemajú kapacity na to, aby ju priebežne sledovali. Pritom legislatíva ukladá všetkým výrobcom a dovozcom ele ...

q

5 Comments

 1. Vlaknove ziarovky reakcia na: 10 zastaraných predmetov, ktoré zmizli zo slovenských domácností. Alebo čo sme kedysi používali, ale nahradili to iné zariadenia
  12.9.2018 15:09
  V digestoroch sa mi zda ze sa pouzivaju dodnes...
  Reagovať
 2. Volkmen reakcia na: 10 zastaraných predmetov, ktoré zmizli zo slovenských domácností. Alebo čo sme kedysi používali, ale nahradili to iné zariadenia
  10.9.2018 14:09
  Volkmen nepoznám, ale pamätám si Walkman (Sony tm) ako prenosný prehrávač zvukových nosičov. Teda prenosný prehrávač audiokaziet na ktorých bola nahratá hudba, alebo hovorené slovo v podobe audio kníh či výučbových kurzov. Najmä kurzov cudzích jazykov. Ten Walkman žije dodnes, i keď už asi len ako appka v mobile.
  Reagovať
 3. Fotoalbum reakcia na: 10 zastaraných predmetov, ktoré zmizli zo slovenských domácností. Alebo čo sme kedysi používali, ale nahradili to iné zariadenia
  10.9.2018 13:09
  a stale mam fotoalbum, dokonca si niektore digitalne fotografie davam "vyrobit" v papierovej podobe
  (aj ked je pravda ze ten pomer medzi papierovymi a digatalnymi fotkami je vo velky neprospech pre papier)
  Reagovať
 4. disketa a modem reakcia na: 10 zastaraných predmetov, ktoré zmizli zo slovenských domácností. Alebo čo sme kedysi používali, ale nahradili to iné zariadenia
  10.9.2018 11:09
  diskety su na kazdom pocitaci ako ikonka pre SAVE.

  niektore nove telefony pripojene cez 4G nevedia sucasne s beziacim WIFI hotspotom prijat hlasovy hovor, takze "keď ste ho používali, na pevnú linku sa vám nikto nedovolal." tu mame opat.
  Reagovať
  • RE: disketa a modem reakcia na: disketa a modem
   11.9.2018 10:09
   To je problem operatora. Ak volam cez facetime cez 4G siet a niekto zavola tak je problem. Telefon sa prehadzuje na 2g (3g zvacsa nieje ked je LTE v oblasti) a je problem. Problem riesi VOLTE. Problem je ze napr. Orange doteraz nespustil VOLTE na iPhonoch narozdiel od Telekomu. Cize telefony to podporuju, ale operatori zaspali resp. nemaju siete v stave, ktore by im certifikovali.
   Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button