10 spôsobov, ako využiť umelú inteligencia v smartfónoch

Technológie
3

Funkcie založené na umelej inteligencii (AI) sa podľa analytikov stanú tým hlavným spôsobom, ako budú jednotliví výrobcovia na trhu odlišovať svoje zariadenia a oslovovať nových zákazníkov a zároveň udržiavať existujúcich. S tým, ako sa bude trh inteligentných telefónov postupne posúvať od predaja technologických produktov k poskytovaniu atraktívneho a personalizovaného užívateľského zážitku, budú hrať AI riešenia na smartfónoch v nasledujúcich dvoch rokoch stále významnejšiu úlohu.

Analytici Gartner predpovedajú, že do roku 2022 bude 80 percent predávaných telefónov vybavených vstavanými funkciami založenými na AI - oproti 10 percentám v roku 2017. AI vstavaná priamo v telefóne je v súčasnej dobe vyhradená špičkovým modelom a poskytuje napríklad lepšiu ochranu dát alebo úsporu batérie oproti plne cloudovej AI, pretože dáta sú uložené a spracované lokálne.

Analytici identifikovali 10 najvýznamnejších spôsobov, ako bude AI využívaná výrobcami v smartfónoch - s cieľom zlepšiť užívateľský zážitok:

1. "Digitálne ja" sídliace na zariadení
Smartfóny sa v ešte väčšej miere stanú rozšírením svojich užívateľov - schopné ich rozpoznávať a predvídať ďalšie kroky. Budú chápať, kto ste, čo chcete, kedy to chcete, ako to chcete a vykonávať vaším menom rôzne úkony.

Váš telefón vás bude sledovať počas celého dňa, aby sa naučil plánovať a riešiť, čo potrebujete. Využije k tomu svoje senzory, kamery a dáta tak, aby všetko automaticky zvládal - napríklad v pripojenej domácnosti môže nastaviť, kedy má robotický vysávač upratovať s ohľadom na to, kedy nie je nikto doma, alebo zapnúť ryžovar 20 minút pred vaším príchodom domov.

2. Autentizácia a overenie identity užívateľa
Klasické overovanie založené na heslách sa stáva čoraz zložitejším a menej efektívnym - vedie k zhoršeniu úrovne bezpečnosti, nepohodliu pre užívateľa a vyšším nákladom. Bezpečnostné technológie kombinujúci strojové učenie, biometriu a teda užívateľské správanie bude praktickejšie a samoobslužnějšie. Napríklad smartfón môže zachytiť a naučiť sa návyky svojho majiteľa, ako je štýl chôdze, práca s dotykovou obrazovkou, skrolovanie a písanie - môže tak priebežne monitorovať jeho identitu bez toho, aby sa musel pýtať na heslá alebo iné overenie.

3. Detekcia emócií
Systémy na detekciu emócií a ich vyhodnocovanie umožňujú inteligentným telefónom detekovať, analyzovať, spracovať a zodpovedajúcim spôsobom reagovať na emočné stavy a nálady používateľa. Rastúce miera využívania virtuálnych osobných asistentov a iných technológií postavených na AI využívaných v konverzačných systémoch a rozhraniach si vyžiada pridanie emočnej inteligencie pre lepšie chápanie kontextu a vyššiu kvalitu služieb. Výrobcovia áut môžu napríklad použiť čelnú kameru smartfónu, aby lepšie chápali fyzický stav vodiča alebo vyhodnotili únavu s cieľom zvýšiť bezpečnosť.

4. Chápanie prirodzeného jazyka
Priebežný tréning a hĺbkové učenie AI na telefónoch zlepší presnosť rozpoznávania hlasu aj chápanie konkrétnych zámerov a požiadaviek užívateľa. Napríklad keď užívateľ povie "je mi zima", môže zariadenie na základe kontextu ponúknuť kúpu teplého oblečenia online alebo proste len upraví nastavenie kúrenia v domácnosti. Iným príkladom chápania prirodzeného jazyka môže byť prekladač hlasu na smartfóne fungujúci (takmer) v reálnom čase.

5. Rozšírená realita (AR) a AI zrak
Spoločne s iOS 11 Apple uvoľnil aj funkcie ARKit, ktoré ponúkajú nové vývojárske nástroje pre ľahšie pridanie AR do aplikácií. Podobne tiež Google oznámil vývojárske nástroje Arcor pre Android a svoje plány sprístupniť AR na asi 100 miliónoch zariadeniach Android do konca budúceho roka . Spoločnosť tiež očakáva, že prakticky všetky nové telefóny s Androidom predávané v budúcom roku budú pripravené na podporu AR. Jedným z možných príkladov praktického využitia AR sú mobilné aplikácie umožňujúce zber dát a detekciu chorôb ako rakovina kože alebo pankreasu.

6. Správa zariadenia
Strojové učenie zlepší výkon zariadení aj výdrž batérie v režime stand-by. Vďaka rade senzorov budú napríklad inteligentné telefóny schopné lepšie chápať a učiť sa správanie a návyky svojho majiteľa - napríklad kedy používa ktoré aplikácie. Telefón tak bude udržiavať často používané aplikácie spustené na pozadí a tie nepoužívané naopak vypne, aby šetril pamäť a batériu.

7. Osobná profilácia
Smartfóny sú schopné zbierať dáta pre behaviorálne a osobné profilovanie. Užívatelia tak môžu ľahšie získať ochranu alebo asistenciu dynamicky - v závislosti na tom, akú aktivitu vykonávali a prostredí, v ktorom sa nachádzali (domov, auto, kancelária, voľnočasová aktivita). Poskytovatelia služeb, ako sú poisťovne, sa najnovšie môžu zamerať na užívateľa skôr než na fyzické aktíva - napríklad prispôsobiť výšku poistného konkrétnemu správaniu klienta za volantom.

8. Detekcia a cenzúra obsahu
Obsah, ktorý nemá byť zobrazovaný, môže byť automaticky detekovaný - nevhodné obrázky, videá či text môžu byť označené a následne aktivované rôzne upozornenia alebo alarmy. Detekčný softvér môže identifikovať ľubovoľný obsah, ktorý porušuje zvolené práva či pravidlá. Napríklad fotografovanie vo vysoko zabezpečených budovách alebo ukladanie prísne tajných či citlivých dát na podnikom vlastnenom smartfóne povedie k automatickému oznámeniu jeho IT oddelenia.

9. Fotografia ladená na mieru
Fotografie na mieru znamenajú napríklad schopnosť inteligentných telefónov automaticky upravovať snímky spôsobom, ktorý zodpovedá konkrétnym estetickým požiadavkám užívateľa. Existujú napríklad odlišné estetické preferencie medzi Východom (kde ľudia preferujú svetlejšie podanie pleti) a Západom (kde sú žiaduce skôr opálenejší tóny).

10. Analýza zvuku
Mikrofón smartfónu je schopný neustále načúvať zvukom z okolitého sveta - AI vstavaná v zariadení je potom schopná zvuky identifikovať a dávať užívateľovi inštrukcie alebo automaticky spúšťať určité funkcie. Napríklad ak telefón počuje svojho majiteľa chrápať, aktivuje jeho šikovný náramok, aby ho prinútil zmeniť pozíciu v spánku.

Zobrazit Galériu

Gartner

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI smartfon biometria AR foto

3 komentáre

hehe reakcia na: 10 spôsobov, ako využiť umelú inteligencia v smartfónoch

11.1.2018 18:01
presne, ako píšete. Skôr som sa zhorzil a zvažujem, že si čím skôr kúpim "hlúpy" telefón, nejaký z rady "nezničiteľných" bez OS s mega baterkou, najlepšie 2G sieť a aby mi fakt vydržal čo najdlhšie, lebo toto nie je to, čo by som ja chcel....

krásne tu bolo povedané "je to len pre ideal" ostatní majú smolu ! a keďže ja odmietam žiť tak, ako vy pískate, budem sa snažiť obmedziť všetko, vďaka čomu môžem byť sledovaný.

Je mi jasné, že vedia, kto napísal napr. tento komentár, vedia zistiť IP, vedia sa ku mne dostať. Už to je pre mňa dosť neprijateľné...ale aby som bol pod neustálym dozorom svojho telefónu a bohvie koho ešte, fakt nie, ďakujem

Je to v ... reakcia na: 10 spôsobov, ako využiť umelú inteligencia v smartfónoch

11.1.2018 13:01
Akonáhle vybočíš z rady názormi alebo činmy,tak ta AI hned nahlásí ako "vadný kus",všetky urady/firmy o tebe budu vediet a nikto ta nebude chciet. Toto je tak pre popkulturu ludí,čo maju "idealný život" - narodit sa,chodit do školy,vysoká,práca v dobrej firme,rodina,deti,dovolenky,smrt" pro ostatných,čo niesu "ideal" je to ako velký brat.

Toto mi pripomíná film Capitán Amerika Zimný vojak,kde takto vybrali všetkých nehodiacích ludí na planete chceli ich vyhladit.

kopa sraciek reakcia na: 10 spôsobov, ako využiť umelú inteligencia v smartfónoch

11.1.2018 07:01
To je naozaj svely napad. Staci mat stale zapnuty mikrofon a svoju polohu. Potom uz len stale nadavat na prezidenta a vladu. Umela inteligencia automaticky vyhodnoti v stave pometenej mysle, ci ste terorista a zavola prepadove policajne roboticke konado :D

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať